07 Aralık 2012, Cuma 08:51:32

4 UÇAK DAHA GELİYOR

Ocak ayında son teknoloji sistemlerle donatılan 4 adet King Air 350 tipi uçak daha Türkiye'ye gelecek.
  • King Air 300, sıfır fiyatı US$5.24–7.57. Özel donanım olsun 3 milyon dolar...gerisi ne iş?
  • Haydi Santay çalışanlar lütfen cesaretle bu adamların yaptıklarını aktarın ki başkalarının canları yanmasın. LÜTFEN
  • tanesi 60m dolardan genelkurmaya 2 tane g550 almayı biliyorlar, bunları da satın alsınlar. nedir yani 5 tane uçağı almak kaç para tutacak? tanesi 10m dolar bile değildir uçakların. içindeki aletlerde her birinde 20m tutsa toplasan 150m dolar tutsun. hadi bilemedin 200m dolar tutsun yada daha fazla ne önemi var ki? sen sırf birilerinin vücudunun arka tarafı daha da rahat etsin diye 120m dolar harcayabiliyorsun konfor için, daha fazla luks için. israf yapıyorsun yılda 300-500 saat bile uçmayacak uçaklara. o zaman bu memleketin evlatlarını korumak içinde bu alımı yapabilirsin. -afedersiniz- her ..ka para var memlekette lüzumsuz, sırf keyfi olan ama sadece karakolları yenilemek ve savaşan evlatlarımızı korumak için harcanacak para yok. böyle tercihleri yapan yöneticilerin hepsini "Açık Mert Korkusuz" spor gazetesi okumaya davet ediyorum...
  • soruşturma yapmak lazım...amam hırsız kendisini nasıl sorgulasın?

Bugün Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türkiye, ilki geçtiğimiz temmuz ayında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine katılan King Air 350 tipi casus uçak filosunu genişletiyor. Milli Savunma Bakanlığı, terörle mücadelede 3 aydır çok başarılı sonuçlar elde eden insanlı casus uçak sayısını 5'e çıkarma kararı aldı. Ocak ayı içerisinde terör bölgesine konuşlandırılacak casus uçaklarda yepyeni bir teknoloji kullanılacak. Uçakların lazer güdümleyiciyle işaretlediği terör kampları, sığınakları lazer F16 füzeleriyle vurulacak.

Temmuz ayında ABD'den kiralanan casus uçağı son olarak Hakkari'deki sığınakları belirledi. Komando birliklerinin yaptığı baskında sığınaklardaki teröristleri sağ olarak ele geçirdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in bölgedeki terör sığınaklarının tespitinde büyük başarılar sağladığı raporu üzerine, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın talimatıyla süreç hızlandırıldı. ABD'den gelecek 4 insanlı casus uçağı 70 milyon dolara mal oldu.

SİGARA PAKETİNİ BİLE GÖRÜYOR

ABD, Kanada ve Avustralya'nın Afganistan'da kullandığı insanlı istihbarat uçakları hareketli olan her şeyi görmekle kalmıyor aynı zamanda izleyebiliyor. Teröristin silahının markasına kadar en ince ayrıntıya fokuslanabilen kamerasıyla, yere atılan sigara paketini bile görebiliyor. 

2 SANİYEDE İLETİYOR

İki askeri pilotla havada kalan istihbarat uçakları, 8 saat durmadan havada kalabiliyor. Terör bölgesi ve sınır geçişlerinden alınan görüntüleri 2 saniye farkla Genelkurmay Karargahı ile paylaşıyor. Emir komuta zincirinde zaman kaybı olmadan teröristlerin karakol baskınları önleniyor. Subayların kullandığı uçağın istihbaratlarında Uludere'dekine benzer hata yapma riski de ortadan kalkıyor. 

SiPERDEKİ ASKERLE GÖRÜŞME

Malatya'dan yönetilen casus uçakların başka bir avantajı da uçaktaki subaylarla dağda teröristle çatışan asker telsiz görüşmesi yapabiliyor. Böylece vadilerden, dağ yamaçlarından ve mağaralardan elde edilen görüntüleri siperdeki Mehmetçik'e aktarabiliyor. Uçakları, Genelkurmay yetkilileri yeni yıldan itibaren teslim alıp Savunma Sanayi Müsteşarlığı envanterine kaydedilecek.

İNSANLI HAVA ARAÇLARI

* Kötü hava şartlarında uçabiliyor. Çok yüksek rüzgarlarda inip kalkabiliyor.
* 8 saat havada kalıyor.
* Pilot kullandığı için hedefi yer antenlerine bağlı olmadan istediği gibi takip yapıyor.
* İstediği hava limanına iniyor.
* 25-30 bin feetten (10 km) yere bakabiliyor.
* Yüksek kaliteli HDI görüntü aktarımı yapıyor.
* Enerji yayan her şeyi puslu sisli havada görüyor.
* Terör kamplarını işaretliyor, F 16'lar vuruyor. Lazer hedef güdümleyicinin aktardığı kodlarla topçu birlikleri de atış yapabiliyor.
* 700 km hızla uçtuğu için en uzak mesafeye en geç 1 saat içinde gidiyor.

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI (İHA)

* Kötü hava şartlarında uçamıyor.
* 12 saat havada kalıyor.
* Yerden yönetildiği için antenlerin kaplama alanında uçabiliyor.
* Sadece kalktığı Batman'a inebiliyor, diğer havalimanlarına inemiyor.
* 18 bin feette kadar yükselebiliyor.
* 350 km hızla uçuyor.
* Görüntüleri yere 10-12 saniye farkla gönderiyor.

4 UÇAK DAHA GELİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
King Air 300, sıfır fiyatı US$5.24–7.57. Özel donanım olsun 3 milyon dolar...gerisi ne iş?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Haydi Santay çalışanlar lütfen cesaretle bu adamların yaptıklarını aktarın ki başkalarının canları yanmasın. LÜTFEN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
satın alsınlar ~ 5 yıl önce
tanesi 60m dolardan genelkurmaya 2 tane g550 almayı biliyorlar, bunları da satın alsınlar. nedir yani 5 tane uçağı almak kaç para tutacak? tanesi 10m dolar bile değildir uçakların. içindeki aletlerde her birinde 20m tutsa toplasan 150m dolar tutsun. hadi bilemedin 200m dolar tutsun yada daha fazla ne önemi var ki? sen sırf birilerinin vücudunun arka tarafı daha da rahat etsin diye 120m dolar harcayabiliyorsun konfor için, daha fazla luks için. israf yapıyorsun yılda 300-500 saat bile uçmayacak uçaklara. o zaman bu memleketin evlatlarını korumak içinde bu alımı yapabilirsin. -afedersiniz- her ..ka para var memlekette lüzumsuz, sırf keyfi olan ama sadece karakolları yenilemek ve savaşan evlatlarımızı korumak için harcanacak para yok. böyle tercihleri yapan yöneticilerin hepsini "Açık Mert Korkusuz" spor gazetesi okumaya davet ediyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
soruşturma yapmak lazım...amam hırsız kendisini nasıl sorgulasın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000