30 Nisan 2010, Cuma 12:56:57

100 MİLYON DOLAR ÖDENDİ

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları için ABD’den satın alınan ve Aralık 2009’da teslim alınan Gulfstream G550 tipi uçak kullanıma girdi.
  • yiyeceği 1 kilo hamsinin taze olması için trabzona kargo uçağı kaldıran genelkurmaylarıda bilmiyosa bilsin bu millet
  • "görünen bu,ya görünmeyenler"anlattığın olayla ilgili belgen, bilgin ,senden başka tanığın var ise ispatlayıp o deyyusu deliğe tıktırtmayan şerefsizdir.yok bunlara sahip değilken birilerine pislik atıyor isen senin için söyleyeceklerimi hiçbir site kapatılmayı göze alıp yayınlayamaz.
  • "görünen yada görünmeyenler"anlattığın olayla ilgili belgen, bilgin ,senden başka tanığın var ise ispatlayıp o deyyusu deliğe tıktırtmayan şerefsizdir.yok bunlara sahip değilken birilerine pislik atıyor isen senin için söyleyeceklerimi hiçbir site kapatılmayı göze alıp yayınlayamaz.
  • Saygın olmadığı Ordu olmasaydı senin halin ne olurdu acaba, kim bilir adın Thomas mı olurdu, Alex mi olurdu.. Sağdan soldan duydukarınla ahkam kesme!

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ Konya’da düzenlenen Anadolu Kartalı tatbikatına “09-001” kuyruk numaralı yeni uçağıyla geldi.

ABD'ye yakıt ikmali yapmadan uçabiliyor

Türkiye’den ABD’ye yakıt ikmali yapmadan uçabilen bu uçağa, komutanların güvenliği için füzesavar sistemi de takıldı. TSK için satın alınan aynı tipteki ikinci uçağın da teslimat aşamasında olduğu öğrenildi.

100 MİLYON DOLAR

İki VIP uçağının çıplak maliyeti 100 milyon dolar. Uçakların üzerine entegre edilen elektronik harp sistemleri maliyeti bir miktar daha artırıyor. Saatlik giderleri 2300 dolar olan uçakların yıllık bakım maliyeti 1 milyon dolar. TSK için hazırlanan uçaklar olası bir saldırı anında “flare” (ısı topu) atarak kendisine yönelen füzeleri bertaraf etme yeteneğine sahip.

Uçaklar kriptolu haberleşme sistemine sahip bulunuyor. “Geliştirilmiş Görüntüleme Sistemi” (Enhanced Vision System - EVS) kızılötesi kameralardan aldığı görüntüleri baş üstü gösterge paneline aktararak görüş mesafesini azaltan kötü hava koşullarında dahi pilota rahat ve güvenli bir iniş sağlıyor.

Herhangi bir olağanüstü durumda, Genelkurmay Başkanı ve komutanlar operasyonları Genelkurmay Karargahındaymış gibi bu uçaktan yönetebilecek.

İşte o uçağın özellikleri

Yolcu kapasitesi: 14-18
Uzunluk: 29.4 metre
Kanat açıklığı: 28.5 metre
Yükseklik: 7.9 metre
Azami seyir hızı: 1056 km/s
Tavan irtifası: 15.545 km
Motorlar: 2 adet Rolls Royce BR-710

(SAMANYOLUHABER)

100 MİLYON DOLAR ÖDENDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Misafir ~ 8 yıl önce
yiyeceği 1 kilo hamsinin taze olması için trabzona kargo uçağı kaldıran genelkurmaylarıda bilmiyosa bilsin bu millet

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
"görünen bu,ya görünmeyenler"anlattığın olayla ilgili belgen, bilgin ,senden başka tanığın var ise ispatlayıp o deyyusu deliğe tıktırtmayan şerefsizdir.yok bunlara sahip değilken birilerine pislik atıyor isen senin için söyleyeceklerimi hiçbir site kapatılmayı göze alıp yayınlayamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
"görünen yada görünmeyenler"anlattığın olayla ilgili belgen, bilgin ,senden başka tanığın var ise ispatlayıp o deyyusu deliğe tıktırtmayan şerefsizdir.yok bunlara sahip değilken birilerine pislik atıyor isen senin için söyleyeceklerimi hiçbir site kapatılmayı göze alıp yayınlayamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Saygın olmadığı Ordu olmasaydı senin halin ne olurdu acaba, kim bilir adın Thomas mı olurdu, Alex mi olurdu.. Sağdan soldan duydukarınla ahkam kesme!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000