13 Ekim 2011, Perşembe 13:50:12

ETIHAD 1.1 MİLYAR AÇIKLADI

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ulusal havayolu şirketi Etihad, 2011 yılının üçüncü çeyreğinde, gelirlerini yüzde 39 arttırdı ve 1,1 milyar dolar rekor ciro elde etti. Yolcu sayısı da aynı dönemde yüzde 18 artan Etihad’ın doluluk oranları ise yüzde 3,8 arttı...
  • Bu etihad, emirates vs arap havayollarında çinli taylandlı vs ülkelerden getirilen işçiler bedavaya çalıştırılmaktadır. Dolayısı ile de personel giderleri minimumdadır.
  • ilgili havayollarinin basarisini ucuza adam calistirmak ve yakitin ucuz oldugunu iddia eden arkadaslara kucuk bir dipnot. ek gecen yil bilancosunda gosterilen giderlerin %16 si personel %35 i yakit gideridir. personel gideri acisindan dunyanin en yukseklerinden biri yakit gideri acisindan ise dunya ortalamalarindadir. bir havayolunu kar ettirmek personel giderlerinden kisarak olacak kadar basit birsey degildir.
  • THY yi yönetenlere sallayan arkadaşlara soruyorum. Pek çoğunuz küçük küçük illere havaalanı yapılmasını desteklersiniz (özelikle bu ilden olanlar). Havaalanı yapılınca hoooop DHMI ye baskı, THY ye baskı.. Aç, İşlet-Uç.. Sonra.. Zarar.. Tabii ki zarar açıklar.. Kusura bakmasın bu ildeki arkadaşlar ama Isparta, Erzincan,Merzifon,Uşak, Balıkesir gibi Doğu illeri dahil onca havaalanı BOŞ Yatırım.
  • low profits yazan arkadas Ethiad 1.1 milyar dolar USD kar demis, yanlis. Revenue, yani gelir 1.1milyar dolar, kar degil. Ama tabiiki hakli Ethiad ile THY yi karsilastirirsak, durum vahim. Cunku THY gibi dizginlerin tamamen elinde oldugu, kazancinin yarisinin geldigi bir ic hatlara sahip degil Ethiad.
Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal havayolu şirketi Etihad, 2011 yılının üçüncü çeyreğinde, yolcu ve kargo sayısında sağladığı artışın etkisiyle, bir önceki yılın aynı dönemine (Q3 2010: 785 milyon dolar) oranla gelirlerini yüzde 39 arttırdı ve 1,1 milyar dolar rekor ciro elde etti.  Yolcu sayısında yüzde 18, doluluk oranında ise yüzde 3,8 oranında artış elde eden şirket, bugüne kadarki en güçlü üçüncü çeyrek performansını sergiledi. Kapasitesini yüzde 12 oranında yükselten Etihad’ın bu dönemde yakıt giderleri dışındaki maliyetleri ise yalnızca yüzde 7 oranında arttı.
 
Etihad Havayolları CEO’su James Hogan, Etihad’ın üçüncü çeyrekte başarılı bir performans sergileyerek güçlü bir pozitif faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kâr (EBITDAR) elde ettiğini vurguladı: “Yakıt fiyatlarındaki ciddi artışlara ve Etihad’ın uçuş gerçekleştirdiği birçok noktada önemli ekonomik sorunlar yaşanmasına rağmen, tüm önemli ticari göstergelerimizde güçlü bir büyüme gözlemliyoruz. Bunu, maliyetler üzerine yoğunlaşırken bir yandan da dünyanın lider hava taşımacılığı ürününü yaratarak gerçekleştiriyoruz.”
 
“Hedefimiz 2011 yılında başa baş noktasına gelmek… Bu büyük adım da doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi… Ayrıca gelecek yıl üç Boeing 777-300 ER ve dört Airbus A320-200 yolcu uçağını teslim alarak, küresel uçuş ağımızı daha da genişleteceğiz.”
 
“Etihad’ın kargo operasyonları da yılın üçüncü çeyreğinde güçlü bir büyüme gösterdi ve kargo gelirlerimiz 131 milyon dolardan 168 milyon dolara yükseldi. Temmuz ayında yeni Boeing 777 kargo uçağının filoya eklenmesiyle haftada altı kez Şangay’a servis gerçekleştirilirken, Almatı da Etihad Crystal Cargo’nun yeni uçuş noktası oldu. Eylül ayı itibariyle ise Johannesburg’a olan servisimizi haftada iki güne çıkardık.” 
 
Aralarında İstanbul’un da bulunduğu Amerika Kıtası, Asya Pasifik ülkeleri gibi birçok güzergahta oldukça başarılı bir performans sergileyen Etihad, önümüzdeki aylarda Maldivler, Şeyseller, Chengdu, Şangay, Nairobi ve Düsseldorf uçuşlarına başlayacak.
 
Etihad, kısa süre önce turizm ve seyahat sektörünün önde gelen küresel yayınlarından İngiltere merkezli TTG’nin organize ettiği 2011 TTG Seyahat Ödülleri’nde “Yılın Havayolu Şirketi” unvanına sahip olmanın yanı sıra The Guardian ve Observer gazetelerinin okurları tarafından “Yılın İş Dünyası Tarafından Tercih Edilen Havayolu” seçilmişti.  
 
İstanbul’u da dünyaya bağlıyor
 
Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Amerika, Afrika ve Asya’da 70’in üzerinde noktaya uçuş gerçekleştiren Etihad, İstanbul’dan da Abu Dabi aktarmalı olarak; Sidney, Melbourne, Pekin, Singapur, Bangkok, Kuala Lumpur, Tokyo, Johannesburg, Kolombo, Seul ve Bangalore’nin de bulunduğu yirminin üzerinde önemli merkeze bağlantı olanağı sunuyor.
ETIHAD 1.1 MİLYAR AÇIKLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 7 yıl önce
Bu etihad, emirates vs arap havayollarında çinli taylandlı vs ülkelerden getirilen işçiler bedavaya çalıştırılmaktadır. Dolayısı ile de personel giderleri minimumdadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ilgili havayollarinin basarisini ucuza adam calistirmak ve yakitin ucuz oldugunu iddia eden arkadaslara kucuk bir dipnot. ek gecen yil bilancosunda gosterilen giderlerin %16 si personel %35 i yakit gideridir. personel gideri acisindan dunyanin en yukseklerinden biri yakit gideri acisindan ise dunya ortalamalarindadir. bir havayolunu kar ettirmek personel giderlerinden kisarak olacak kadar basit birsey degildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
THY yi yönetenlere sallayan arkadaşlara soruyorum. Pek çoğunuz küçük küçük illere havaalanı yapılmasını desteklersiniz (özelikle bu ilden olanlar). Havaalanı yapılınca hoooop DHMI ye baskı, THY ye baskı.. Aç, İşlet-Uç.. Sonra.. Zarar.. Tabii ki zarar açıklar.. Kusura bakmasın bu ildeki arkadaşlar ama Isparta, Erzincan,Merzifon,Uşak, Balıkesir gibi Doğu illeri dahil onca havaalanı BOŞ Yatırım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
low profits yazan arkadas Ethiad 1.1 milyar dolar USD kar demis, yanlis. Revenue, yani gelir 1.1milyar dolar, kar degil. Ama tabiiki hakli Ethiad ile THY yi karsilastirirsak, durum vahim. Cunku THY gibi dizginlerin tamamen elinde oldugu, kazancinin yarisinin geldigi bir ic hatlara sahip degil Ethiad.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000