24 Ağustos 2012, Cuma 09:08:27

VALİLİK'TEN KAPATMA TALİMATI...

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Türkiye'nin aynası durumundaki Esenboğa Havalimanı çevresinde faaliyet gösteren ve kötü koku yayan işletme ve çiftliklerin Çubuk ve Akyurt belediyelerince derhal kapatılması talimatını verdi...
  • aynı durum bodrum havalimanı için de geçerli. çevrede sayıları hızla artan balık çiftliklerinden yayılan kokular uluslararası trafiğe açık havalimanına hiç mi hiç yakışmıyor.
  • Oto galerileri olayinda İcisleri bakani o kadar kendini yirtti da naapti Melih bey? Hicbirsey. Laf dinlemez. Ankara cumhuriyeti kurmus burda. Bir tek basbakan var lafi gecen. Gonderilmeli derhal. Free ankara..
  • Oto galericileri de şehri terkedecekti. Ama ne oldu, hala en işlek caddelerde 100'lerce araba parkederek hayatı zindan ediyorlar Ankara halkına... Bırakın bu işleri... Fışkiyelere devam...
  • Sayin vali bir de thy'ye kulis yapsa da Ankara'yi uluslarasi transit merkezi haline getirseler. Hem istanbulun yukunu alir, hem de Ankaranin baskent oldugunu idrak ederiz.

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Vali Yüksel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Çubuk Kaymakamlığı, Çubuk Belediye Başkanlığı, Akyurt Kaymakamlığı, Akyurt Belediye Başkanlığı, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne talimat göndererek, kapatma konusunda ihmali görülen tüm ilgililer hakkında kanuni işlem yapılacağını bildirdi.

Uluslararası bir havalimanı olan Esenboğa Havalimanı'nın, gittikçe artan hava trafiğinin yanı sıra Ankara'nın başkent oluşu nedeniyle de Türkiye Cumhuriyeti devletinin de aynası durumunda olduğunu kaydeden Vali Yüksel, yazısında şunları kaydetti:

"Ayrıca uluslararası önemi giderek artan ve ekonomisi büyüyen Türkiye Cumhuriyeti'ni ziyaret eden her seviyedeki yabancı konukların ülkemizle ilgili ilk değerlendirmelerini yaptıkları yer Esenboğa Havalimanıdır. Hal böyleyken yıllardan beri havalimanı çevresinde faaliyet gösteren büyükbaş ve kanatlı hayvan işletme ve çiftliklerinden kaynaklanan ağır gübre kokusu, rüzgarında yönüne göre zaman zaman havalimanını baskı altına almakta ve bu durum, modern Türkiye'ye ve Esenboğa Havalimanı'na hiç yakışmamaktadır. Havalimanını etkisi altına alan bu kokunun ortadan kalkması için, çevrede faaliyette bulunan işletmelerin derhal uzaklaştırılmasının zarureti tartışılmayacak kadar açıktır. Yapılması gereken, gübre kokusunun kaynağını teşkil eden gübre kurutma tesisleri ile özellikle işletme ve çiftliklerin bölgeden süratle uzaklaştırılmasıdır. Bu işletme ve çiftliklerin hiç birisinin işletme ruhsatına sahip olmadığı bilinmesine rağmen yıllardan beri mahallindeki çeşitli gerekçelere dayalı göz yumulması nedeniyle faaliyetlerine devam etmeleri kabul edilemez. Belediyelerce kötü koku ile ilgili yapılan yegane işlem, çevre kirliliğine sebebiyet verenlere para cezası uygulaması ile sınırlı olmamalıdır. Bu itibarla ruhsatsız işletmelerin acilen bölge dışına çıkarılması işlemleri, ruhsat vermeye yetkili birimler olan İlçe Belediyeleri tarafından ivedilikle yapılmalıdır."

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden ruhsat almadan faaliyetine devam eden işletmeler ile çiftliklerin derhal kapatılmasının, İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 6. maddesinin hükmü olduğunu vurgulayan Vali Yüksel, bu işlemin hukuka uygun olduğunu ifade etti.

"Ancak bugüne kadar yetkili belediyelerce iş ve işlemlerin savsaklanması nedeniyle kanuni gereklerin kararlılıkla yerine getirilmeyişi ve sorunun çözülemeyişi izahtan varestedir" diyen Yüksel, Esenboğa Havalimanı çevresinde oluşan bu olumsuz durumun ortadan kaldırılmasına esas olmak üzere ruhsatsız faaliyet gösteren ve havalimanını ağır gübre kokusuna maruz bırakan işletme ve çiftliklerin; Çubuk ve Akyurt belediyelerince derhal kapatılmasını istedi.

VALİLİK'TEN KAPATMA TALİMATI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

kötü koku ~ 6 yıl önce
aynı durum bodrum havalimanı için de geçerli. çevrede sayıları hızla artan balık çiftliklerinden yayılan kokular uluslararası trafiğe açık havalimanına hiç mi hiç yakışmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oto galerileri ~ 6 yıl önce
Oto galerileri olayinda İcisleri bakani o kadar kendini yirtti da naapti Melih bey? Hicbirsey. Laf dinlemez. Ankara cumhuriyeti kurmus burda. Bir tek basbakan var lafi gecen. Gonderilmeli derhal. Free ankara..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne onlar kapanır ne de Oto Galeriler... ~ 6 yıl önce
Oto galericileri de şehri terkedecekti. Ama ne oldu, hala en işlek caddelerde 100'lerce araba parkederek hayatı zindan ediyorlar Ankara halkına... Bırakın bu işleri... Fışkiyelere devam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ankara direk ucusLar ~ 6 yıl önce
Sayin vali bir de thy'ye kulis yapsa da Ankara'yi uluslarasi transit merkezi haline getirseler. Hem istanbulun yukunu alir, hem de Ankaranin baskent oldugunu idrak ederiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000