12 Ekim 2012, Cuma 08:40:43

ÜZERİNDE 'SURİYE SAVUNMA BAKANLIĞI' YAZIYOR!

Suriye'ye ait uçağı Moskova-Şam seferi sırasında F-16'larla inişe zorlayan Türkiye, uçakta bazı kasalar buldu...
  • Biz bu savaşı istemiyoruz,duyun bizi!

Taraf'ın haberine göre; Moskova'dan havalanarak Suriye'ye hareket eden Airbus 320 Tipi Suriye Havayolları'na ait yolcu uçağının, Ankara Esenboğa Havalimanı'nda aranması sırasında Suriye Savunma Bakanlığı ibaresi taşıyan kasalar bulundu. Kasalara incelemek üzere el kondu.

Suriye'den atılan top mermileriyle beş kişinin yaşamını yitirdiği Akçakale'ye giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in sağ yumruğunu havaya kaldırarak "Buradayız, dimdik ayaktayız" dediği saatlerde, Suriye Havayollarına ait A-320 Airbus tipi yolcu uçağı, Moskova Vnukova Havaalanı'ndan Şam'a gitmek üzere saat 15:00'te harekete geçti.

Uçağın, kargosunda askerî malzeme taşındığı yönünde büyük olasılıkla ABD'nin Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ulaştırdığı istihbarat üzerine durdurulup, aranması kararı alındı.

HAVADAYKEN BİLDİRİM YAPILDI

Uçak, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken pilota arama yapılacağına dair bildirim yapıldı. Uçak, Türkiye hava sahası üzerinde olduğu sırada Genelkurmay Başkanlığı ile irtibata geçilerek F-16 Jetleri havalandırıldı. Jetler uçağı saat 20:00 sularında Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirdi. Yolcular için, başta gıda olmak üzere her türlü imkân sağlandı.

Yolcu bilgileri öğrenildikten sonra güvenlik güçleri uçakta arama yapmaya başladı ve arama esnasında, bazı kasalar bulundu. Kasaların üzerinde "Suriye Savunma Bakanlığı'na" ibaresi yer alıyordu.

İncelenmek üzere el konan kasaların üzerinde her ne kadar "askerî malzeme" ibaresi bulunmasa da, bu kasalar Türkiye tarafından, üzerinde "Suriye Savunma Bakanlığı'na" yazdığı için "askerî malzeme" kategorisinde değerlendirdi.

İncelemelerin saat 23:00 sularında sona ermesinin ardından uçak gece saatlerinde Ankara'dan Şam istikametine doğru yolcularıyla birlikte havalanırken, uçakta bulunan kasalarda, askerî amaçlı haberleşme cihazları bulunduğu iddiaları ortaya atıldı.

Bu malzemelerin, Suriye rejimine destek vermek amaçlı, telsiz ve sinyal karıştırıcı jammerlar gibi komplikasyon cihazlardan oluştuğu belirtildi. El konan malzemelere ilişkin teknik inceleme dün gün boyu devam etti.

Bu arada, Rus yetkililerin "Uçakta silah ya da askerî malzeme yoktu" açıklamalarının aksine, Taraf 'a konuşan bir Türk hükümet yetkilisi, "Çıkan malzemeler cep telefonu değil. Akçakale'de ölümlerin olduğu bir ortamda uçakta rejime destek amaçlı malzeme taşınması kabul edilemez" dedi.

Bir diğer yetkili ise, "Asıl sorumlu ve suçlu, Suriye ve Suriye havayolları ancak Rusya'nın buna izin vermiş olması da sorunlu" diye konuştu.

BU SORULAR YANIT BEKLİYOR

Olay Ankara-Şam arasında yeni bir krize yol açarken, birçok soru işareti de yanıtlanmayı bekliyor. Bu sorulardan bazıları şöyle: Eğer iddia edildiği gibi uçakta askerî malzeme bulunduysa, niçin bu daha önceden Türkiye'ye bildirilmedi? Malzemeler niçin, askerî kargo uçağı ile değil de yolcu uçağı ile gizlenerek gönderildi? Bu malzemeler ne amaçla kullanılacaktı? Uçakta bulunan malzemeler, Rusya'dan nasıl yüklendi?

BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Öte yandan, konuyla ilgili Ankara'da yoğun bir diplomasi trafiği başladı. Türkiye, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'ne bildirimde bulunurken, Suriye'nin İstanbul Başkonsolosu nezdinde de durumu protesto etti. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovski de, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçi'den uçakta bulunan malzemelerle ilgili bilgi istendi.

ANKARA'DAN ŞAM'A "UÇAK" NOTASI

Türkiye, Beşşar Esed yönetimine yolcu uçağıyla "silah taşıdığı" gerekçesiyle nota verdi. Suriye'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na iletilen nota, sadece uluslararası sivil havacılık kurallarının ihlaline ilişkin. Bu arada diplomatik kaynaklar, Ankara ile Şam arasındaki gerginliği iyice tırmandıran istihbaratın kaynağı hakkında sessiz kaldı.

İŞTE TÜRKİYE'NİN GÜVENDİĞİ 35. MADDE

Suriye uçağı, Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması'nın 35. maddesine dayanılarak indirildi.

O madde şöyle: Bir devlet hususi surette müsaade etmiş olmadıkça o devletin ülkesine girerken veya ülkesi üstünden bir hava nakil vasıtasında harp cephanesi veya harp silah ve vasıtaları bulundurulamaz, her devlet bu madde anlamında harp silah ve vasıtalarından ne kasdettiğini nizamnamelerle tesbit edecek, fakat vahdeti temin etmiş olmak için Beynelmilel Sivil Havacılık Teşkilatınca zamam zaman yapılması muhtemel olan tavsiyeleri de nazarı itibare alacaktır.

MÜHİMMAT, ARAÇ VE GEREÇLER BULUNDU

Başbakan Erdoğan, dün düzenlediği basın toplantısında Suriye uçağının Ankara'ya indirilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, "Rusya'dan bizim Makine Kimya Endüstrimizin muadili olan bir kuruluştan, Suriye Savunma Bakanlığı'na gönderilen araç, gereç mühimmattır. Ve şu anda bizim ilgili birimlerimizde incelemesi devam etmektedir'' dedi.

Erdoğan, ihbarın kimden geldiğine yönelik bir soruya, "İhbar noktasında, takdir edersiniz ki bu tür kuruluşlar, neresi ihbar etti, bunlar açıklanmaz'' cevabını verdi. Erdoğan, uçaktan çıkan malzemelerle ilgili "Gerek gönderilen yer, gerek gönderen yer hepsi belli" diye konuştu.

RUS ŞİRKETİ YALANLADI

Erdoğan'ın, Türkiye'deki Makina Kimye Endüstrisi Kurumu'na benzeterek gönderme yaptığı Rosoboronexport şirketi sözcüsü, uçakta kargoları olmadığını duyurdu.

BBC Türkçe'nin haberine göre Sözcü Vyacheslav Davidenko, "Silahlarımızı her zaman uluslararası normlara uygun olarak naklederiz. Bir yolcu uçağıyla silah sevk etmek silah ihracatıyla ilgili hemen tüm hukuku çiğnemek olur" dedi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden bir yetkili de, Rus haber ajansı ITAR-Tass'a, kargonun "Rusya çıkışlı olmadığını" söyledi.

ÜZERİNDE 'SURİYE SAVUNMA BAKANLIĞI' YAZIYOR!

Facebook Yorum

Yorumlar

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Biz bu savaşı istemiyoruz,duyun bizi!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000