22 Mayıs 2015, Cuma 16:58:28

SHGM, Esenboğa için teşvik genelgesini yayımladı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Ankara’dan yurt dışına yapılan uçuşların arttırılması amacıyla teşvik genelgesi yayımladı.
  • Eğer bu hatları Anadolujet alır ise gene bir işe yaramaz. Çünkü Ankara'lı rahatı seviyor uzun uçuşlarda. Ayrıca, Ankara'ya dışarıdan gelecek kişilerin çoğu da yabancı firmalardan gelen kişiler, ve onlar da Anadolujet tarzı firmaları kesinlikle kullanmazlar. Umuyorum bu şans da kötü değerlendirilmez.
  • Sen git myjete izin verme ardından bu genelgeyi çıkar. Shgmthy olmuş orası artık
  • Başkente de bu yakışır. ESB çok daha fazlasını kaldırır ve bence Anadoluya aktarma merkezi bile ESB olabilir. PGS yolcularının büyük bir çoğunlugunu Anadoludan topluyor SAW aktarmalı dış hatlara ulaştırıyor. neden bunu ESB üzerinden yapmasın. Büyü Ksün PEGASUS Büyü Pegasus. Yönetim daha iyisini bilir elbette ama SAW ın şuanki durumu hiç içler açısı değil. Sürekli gecikmeler Slotlar beklemeler uzun taksi süreleri kuyruklar vs. İnş Türkiyede havacılıgı değiştiren Pegasus da orada olur. Merakla bekliyorum.
  • Tahminin; THY Ankara çıkışlı yurtdışı uçuşlara başladığında sadece 5-10 arası uçağını Ankara da base eder. Ekipler yine Sunexpress ekipleri olur. Bu sıralar Esenboğa da sürekli Sunexpress boyamalı uçaklar görülüyor ve iç hatlarda Anadolujet yolcusu taşıyorlar. Apronda da Antalya plakalı SXS technic araçları cirit atıyor. Bu gidişle Sunexpress in en büyük base i Ankara olmak üzere. O yüzden başka base e gerek kalmayacak.

SHGM, daha önce iç hatlarda yapmış olduğu teşvik düzenlemesinin bir benzerini Başkent’ten yurt dışına direkt uçuşların artırılması için yürütülen çalışmalar kapsamında dış hatlarda da hayata geçirecek. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan yurtdışına uçuş hizmeti verilmeyen noktalara uçuşları teşvik etmek amacıyla yayımlanan genelge ile, uygulamanın kapsamı ve nasıl yürütüleceğine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

İkili Hava Ulaştırma Anlaşmaları’nın verdiği haklar doğrultusunda yürütülecek olan teşvik uygulaması, ilgili anlaşma maddeleri gereğince yeni hatlar için geçerli olacak ve halen uçuş yapılan hatları kapsamayacak.

Genelge’ye göre; Ankara’dan yurt dışında yeni bir noktaya uçuş başlatmak isteyen havayolu işletmelerinin haftalık seferleri yaz döneminde 3, kış döneminde 2 frekanstan az olmayacak şekilde düzenlenecektir. Bu kapsamda SHGM’ye yaptığı başvurusu kabul edilen havayolu en geç 3 ay içinde sefer başlatmadığı takdirde tahsis edilen hat ikinci bir işleme gerek kalmaksızın iptal edilecek. Seferlere öngörülen süre zarfında başlayan havayolunun 3 yıl süreyle açtığı hattı geliştirebilmesi için SHGM tarafından başka bir işletmeye izin verilmeyecek. Havayolunun teşvik edilen hattaki konumunu kötüye kullanarak fahiş bedelle bilet satışı yaptığının tespiti halinde ise SHGM tarafından hattın iptali veya ilave yaptırım mümkün olabilecek.

Teşvikli hattan yararlanmak isteyen havayollarının başvuru şeklini de belirleyen genelgeye göre iki aşamalı bir süreç takip edilecek. İlk etapta, yerli havayolu işletmeleri Ankara’dan yurt dışına uçmak istedikleri destinasyon noktası, yaz ve kış dönemlerinde başlangıçta kaç frekans planladığı ve seferin başlama tarihini içerecek şekilde SHGM’ye yazılı başvuruda bulunacak. Bu aşamada havayolları tüm taleplerini 05 Haziran 2015 tarihine kadar yapacak ve bu başvurular toplu olarak SHGM tarafından değerlendirilmek suretiyle hattın kime tahsis edildiğine karar verilecek.

İlk aşamanın tamamlanmasının ardından havayolları tarafından yapılacak müteakip talepler, diğer yerli taşıyıcılara da bildirilecek ve 15 gün süre verilerek ilgili hat için taleplerinin olup olmadığı konusunda geri bildirim istenecek. Gelen talepler doğrultusunda SHGM’nin hattın tahsisine ilişkin kararı web sayfasından duyurulacak.

SHGM’nin dış hatlar teşvik genelgesi 1 Ocak 2018 tarihine kadar yürürlükte kalacak.

SHGM, Esenboğa için teşvik genelgesini yayımladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Anadolujet olmasın ~ 3 yıl önce
Eğer bu hatları Anadolujet alır ise gene bir işe yaramaz. Çünkü Ankara'lı rahatı seviyor uzun uçuşlarda. Ayrıca, Ankara'ya dışarıdan gelecek kişilerin çoğu da yabancı firmalardan gelen kişiler, ve onlar da Anadolujet tarzı firmaları kesinlikle kullanmazlar. Umuyorum bu şans da kötü değerlendirilmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wolverine ~ 3 yıl önce
Sen git myjete izin verme ardından bu genelgeyi çıkar. Shgmthy olmuş orası artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakışır ~ 3 yıl önce
Başkente de bu yakışır. ESB çok daha fazlasını kaldırır ve bence Anadoluya aktarma merkezi bile ESB olabilir. PGS yolcularının büyük bir çoğunlugunu Anadoludan topluyor SAW aktarmalı dış hatlara ulaştırıyor. neden bunu ESB üzerinden yapmasın. Büyü Ksün PEGASUS Büyü Pegasus. Yönetim daha iyisini bilir elbette ama SAW ın şuanki durumu hiç içler açısı değil. Sürekli gecikmeler Slotlar beklemeler uzun taksi süreleri kuyruklar vs. İnş Türkiyede havacılıgı değiştiren Pegasus da orada olur. Merakla bekliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ESB ~ 3 yıl önce
Tahminin; THY Ankara çıkışlı yurtdışı uçuşlara başladığında sadece 5-10 arası uçağını Ankara da base eder. Ekipler yine Sunexpress ekipleri olur. Bu sıralar Esenboğa da sürekli Sunexpress boyamalı uçaklar görülüyor ve iç hatlarda Anadolujet yolcusu taşıyorlar. Apronda da Antalya plakalı SXS technic araçları cirit atıyor. Bu gidişle Sunexpress in en büyük base i Ankara olmak üzere. O yüzden başka base e gerek kalmayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pasta paylaşılır ~ 3 yıl önce
Yüzlerce destinasyon var hepsini SXS e vereceklerini düşünüyorsanız bence SXS in birsürü uçak alması gerekecek. PGS ATLAS ONUR da bence pastadan pay almalı
ankara ~ 3 yıl önce
atlasglobal'in yeniden yapılanmasıyla birlikte, ankara çıkışlı uçuşlardan pay isteyeceğinden eminim. sunexpress'in zaten anadolujet'e yeteri kadar destek verdiğini biliyoruz.
SXS technic ~ 3 yıl önce
gizli bir operasyon değil.Anadolujetin uçurduğu uçakların %90 ı sunexpress uçaklarıdır(parantez açıyorum THY yolcusunu sadece SXS taşımıyor Borajet te taşıyor gerekirse atlas tanda kiralanıyor)sunexpress kendi uçaklarına bakım yapıyor.ekipler sunexpress ekipleri.Tabiiki bunlar yapılanma gerektiriyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000