11 Ekim 2012, Perşembe 10:53:20

ÖLÜME GÖTÜREN İHMAL!

29 Eylül günü Ankara’da düşen ve bir kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasına ilişkin korkunç bir detay ortaya çıktı. İşte göz göre göre gelen ölümün ayrıntıları...
  • Acaba arkadaslar olay ile ilgili bu konusmalarin tamami bumu goz onunde bulundurmaliyiz dimi
  • Bulunduğum konumdan 21 e devam edebilirim demek emergency deklare etmek değildir. pilot arkadaşım daha kesin ifadeler kullanarak emergency deklare etmeliydi. Ona rağmen kuleci arkadaşımız 2. Sırada da olsa öncelik vermiş. Mayday çok gerekli değil ise pan pan verip mayday trafiği çıkmadığı sürece öncelikli iniş hakkına s ahip olurdu. Malesef bu yolu tercih etmemiş. Boş yere kuleci arkaşımızın üzerine gitmemek gerek. Görevini yaptığını düşünüyorum
  • Arkadasim sen sadece yorumlari okusan? Ne dersin?
  • kuledeki görevli bayan arkadaşın yerinde olsam akşamları vicdanım rahat uyurdum zira kendisinin hiçbir suçu yok

 İşadamı Hakan Ertan, kendisine ait ancak İstanbul Kulubü'nün işletmesinde bulunan TC-URS kuyruk tescilli uçağı ile bir arkadaşını da yanına alarak uçmak istedi.

Ultralight sınıfı uçak uçuşunu tamamlayıp Esenboğa Havalimanı’na inmek isterken havaalanına 300 metre mesafede elektrik tellerine takılarak düştü ve alev alan uçakta Anıl Tücar isimli bir kişi hayatını kaybetti. Havacılık tutkunu işadamı Hakan Ertan ise şans eseri kazadan yaralı olarak kurtuldu.

29 Eylül günü yaşanan bu üzücü olaya ilişkin Airporthaber şok bilgilere ulaştı. Akşam saatlerinde yaşanan kazanın öncesinde uçağın pilotu Hakan Ertan’ın Esenboğa Havalimanı kulesine yakıtının azaldığını bildirmesine rağmen iniş izni verilmediği ortaya çıktı.
Flight Design CTLS tipi uçakta bulunan pilot Hakan Ertan ile Esenboğa yaklaşma kontrolörü arasında geçen konuşma kayıtları, kazanın göz göre göre geldiğini ortaya çıkardı.

65 litre yakıtla yola çıktıktan sonra yaklaşık bir saat 30 dakikalık uçuşun sonunda Esenboğa Havalimanı’na inmek isteyen Hakan Ertan, normalin üzerinde yakıt kaybı yaşamasından dolayı kule ile temasa geçerek yakıt kritiğine girdiğini deklare etti ve iniş izni istedi. Kule, pilot Hakan Ertan’ın bu talebi üzerine yakıt kritiği deklare edip etmediğini tekrar sordu. Pilot Hakan Ertan bu isteğini yineledi ve iniş için izin istedi. Ancak kuleden gelen, “ Başka trafiklerimiz var. Bir uçak indirdikten sonra sizin inişinizi sağlayabilirim” cevabından sonra pilot Ertan, havaalanının hemen yanındaki bölgede iniş için beklemeye başladı. Dakikalar geçmesine rağmen yakıtı iyice azalan uçağa, beklediği iniş izni bir türlü gelmedi. Bu sırada uçağın pilotu Ertan, kritik bir karar verdi ve havaalanına inemeyeceğini düşünerek tarlaya inmek için hazırlıklarını yaptı. Uçağı yumuşak şekilde tarlaya indirmek isteyen Hakan Ertan, inişe metreler kala elektrik tellerine takıldı ve düştü. Alev alan uçakta Anıl Tücar isimli bir kişi feci şekilde can verdi. Pilot Hakan Ertan ise şans eseri yaralı olarak kurtuldu. Havaalanına 300 metre uzaklıkta düşen uçağın pilotu Hakan Ertan olaydan sonra Airporthaber’e şu ifadeleri kullandı: “ Esenboğa Havalimanı’na yaklaştığımda  maksimum 5 dakikalık yakıtım kalmıştı. Yakıt kritiğine girdiğimi deklare ettim. Kule bana acil iniş deklare edip etmeyeceğimi sordu. İsteğimi yineledim. O sırada havayolu uçaklarının bulunduğunu ve uygun olduğunda inişimi sağlayacaklarını söylediler. Ben de meydandan açılarak havada tur atmaya ve kulenin iniş talimatını beklemeye başladım. Bu sırada motor gücü düştü, galiba kanadın birinde yakıt kaçağı da vardı” dedi.

İniş izni gelmemesi üzerine tarlaya iniş kararı aldığını kaydeden Ertan, “ Normalde 65 litre yakıt almıştım ve bu bana yetecek miktardı. Ancak sanıyorum kaçak vardı ve yakıtım çok azaldı. Düştüğümüzde kanadın birinde hiç yakıt yoktu. Diğerinde de sadece 6 litre kalmıştı. Bunun zaten 5 litresini kullanamıyorsunuz, dolayısıyla sadece 1 litre yakıtımız vardı. Şu an kazayla ilgili resmi prosedürler devam ediyor. Şikayet hakkımızı saklı tutuyoruz” diye konuştu.

İŞTE KULE İLE PİLOT ARASINDAKİ O KONUŞMALAR:

Kule: TC-URS şu anda yakıt kritiği rapor ediyor musunuz?

H.E: Efendim şu anda 2-1 sola inebilirim mümkünse

Kule: Başka trafiklerimiz var hocam. 5 trafiğimiz var corsa yaklaşan.

Kule: URS( çağrı adı) diğer trafikleri şu an beklemeye aldık yakıt kritiğinde olduğunuz için. Bir trafiğim var takiben sizi arayacağım

H.E: Efendim şu anda trafiği takip ediyoruz.

İşte o görüşmenin ses kaydı:

ÖLÜME GÖTÜREN İHMAL!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Merak ~ 6 yıl önce
Acaba arkadaslar olay ile ilgili bu konusmalarin tamami bumu goz onunde bulundurmaliyiz dimi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haberin başlığı değiştirilmeli ~ 6 yıl önce
Bulunduğum konumdan 21 e devam edebilirim demek emergency deklare etmek değildir. pilot arkadaşım daha kesin ifadeler kullanarak emergency deklare etmeliydi. Ona rağmen kuleci arkadaşımız 2. Sırada da olsa öncelik vermiş. Mayday çok gerekli değil ise pan pan verip mayday trafiği çıkmadığı sürece öncelikli iniş hakkına s ahip olurdu. Malesef bu yolu tercih etmemiş. Boş yere kuleci arkaşımızın üzerine gitmemek gerek. Görevini yaptığını düşünüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mayday olmaz ~ 6 yıl önce
Arkadasim sen sadece yorumlari okusan? Ne dersin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
o.a ~ 6 yıl önce
kuledeki görevli bayan arkadaşın yerinde olsam akşamları vicdanım rahat uyurdum zira kendisinin hiçbir suçu yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000