17 Kasım 2010, Çarşamba 07:44:56

ESENBOĞA KOKUDAN KURTULUYOR

Türkiye’nin en büyük katkısız gübre fermantasyon fabrikası Çubuk ilçesine kurulurken, tesislerin Esenboğa Havalimanı ve çevresini etkileyen kötü kokuları ortadan kaldıracağı bildirildi.
  • i.melih kendisi gibi kokan bu meydanda ve civarında hiç bir düzeltmeye onay vermez.çünkü orası da büyükşehir belediyesinin mücavir alanı.
  • Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.
  • Yıllardır bu koku var. Başkentin havalimanına hiç yakışmıyor. Bu fabrika ümit ederim ki çözüm olur. Ama daha büyük korkum, Belediye Başkanının buraya kanalizasyon arıtma tesisi kurması. Türkiye Cumhuriyetinin ilk barajı olması nedeniyle tarihi önemi de olan Çubuk Barajı tamamen çamurla dolmuş durumda. Bunu besleyen dere yatağı çöplük olarak bizzat belediye tarafından dolduruluyor. Çevreye ve tarihe saygı bekleniliyor.
  • Fermenta Marmente neyse, kokuya acil çözüm getirilmeli. Zira böyle bi koku yok arkadaş...
Japon Hosaya firması ile Çubuk’ta faaliyet gösteren Türem Yumurta AŞ’nin ortaklaşa kurdukları katkısız gübre fermantasyon fabrikasının makineleri Japonya’dan Çubuk’a getirildi.

Makinelerin montajına başlandığını belirten Türem Yumurta AŞ Genel Müdürü Zafer Kaya, 2011 yılında tamamlamayı planladıkları Türkiye’nin ilk katkısız gübre fermantasyon fabrikasının 2 milyon dolara mal olacağını söyledi. Yumurta üretim çiftliklerindeki tavuk gübresinin hiçbir katkı maddesi kullanmadan organik tarıma uygun hale getirileceğini kaydeden Kaya, şöyle konuştu:

Gübre teknolojisi
“Fermente edilmiş gübre konusunda dünyada en ileri teknolojiye sahip firma olan Japon Hosaya ile teknoloji konusunda anlaştık. Bilindiği üzere Japonya’da da çok sayıda tavuk ve yumurta üretim tesisi bulunmaktadır. Japonya’nın yüzölçümü az olduğu için orada toprak çok kıymetli ve bugün bizim yaşadığımız sıkıntıları onlar yıllar önce yaşamışlar. Bu nedenle de üniversiteler özel sektörle bir araya gelerek gübre fermantasyonu konusunda bir teknik geliştirmişler. Tavuklardan çıkan gübrenin içerisine hiçbir katkı maddesi katmadan fermente edip, elde ettikleri gübreyi tarımın her alanında kullanıyorlar. Buldukları ve kullandıkları bu formülü dünyanın her yerine satmaktalar. Biz de bu teknolojiyi ülkemizde kullanmak için bu ülkeye giderek firma yetkilileri ile görüşüp anlaştık.”

Kokuyu önlemeye hazırız
Fabrikanın 6 bin metrekare kapalı ve 3 bin metrekare yarı kapalı alana kurulacağını kaydeden Kaya, fermantasyon sırasında kötü koku oluşmaması ve çevreye zarar vermesini engelleyecek biyo-filtre kullanılacağını söyledi.

Türem Yumurta AŞ Genel Müdürü Zafer Kaya, kurulacak fabrikanın 150 ton gübre işleme kapasitesine sahip olacağını da belirterek, şöyle konuştu:
“Bu tesisi kurarken kapasitemizi artırırız diye yüksek kapasitede planlama yaptık. Ancak Esenboğa Havaalanı çevresinde oluşan kokuyu önlemek için buradaki çiftliklerden çıkan gübreleri de işleyebiliriz. Fabrikanın havaalanı çevresindeki koku oranını çok düşüreceğine inanıyoruz. Bizim yaptırdığımız araştırmalara göre Esenboğa Havaalanı’nın çevresindeki kokunun asıl kaynağı, gübrenin fermantasyon olmadan tarımda kullanmak için toprak üzerine serilmesidir.”
ESENBOĞA KOKUDAN KURTULUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
i.melih kendisi gibi kokan bu meydanda ve civarında hiç bir düzeltmeye onay vermez.çünkü orası da büyükşehir belediyesinin mücavir alanı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yorumunuz uygunsuz ve hakaret içeren unsurlara yer verdiğinden dolayı yayımlanmamaktadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yıllardır bu koku var. Başkentin havalimanına hiç yakışmıyor. Bu fabrika ümit ederim ki çözüm olur. Ama daha büyük korkum, Belediye Başkanının buraya kanalizasyon arıtma tesisi kurması. Türkiye Cumhuriyetinin ilk barajı olması nedeniyle tarihi önemi de olan Çubuk Barajı tamamen çamurla dolmuş durumda. Bunu besleyen dere yatağı çöplük olarak bizzat belediye tarafından dolduruluyor. Çevreye ve tarihe saygı bekleniliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Fermenta Marmente neyse, kokuya acil çözüm getirilmeli. Zira böyle bi koku yok arkadaş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000