23 Temmuz 2012, Pazartesi 08:02:29

ESENBOĞA HAVALİMANI METROSU İHALE EDİLİYOR

Yeni raylı sistem Esenboğa Havaalanı ile Kızılay arasında çalışacak. Esenboğa Raylı Sistemi’nin ne şekilde yapılacağı ve hangi güzergahın kullanılacağı ihaleden sonra yapılacak projede belli olacak.
  • havaalanına herhangi bir yerden bağlantı veya aktarma yerine dikimevinde ankaranın göbeğinde sona eren ankaray havaalanına kadar uzatılarak ankaranın ortasından geçerek kuzeyi ile güneyi birbirine bağlansa daha mantıklı olmazmı...
  • Ankara merkezden havalimani üzeri cankiri ordan kastamonu ve bartin baglantili hizli tren yapilmimakta? neden daha ileri düsünülmüyor?

Ulaştırma Bakanlığı’nın, Ankara’da yalnızca tamamlanmamış metro projelerini değil, yapılması planlanan projeleri de üstlendiği ortaya çıktı. Bu kapsamda Esenboğa Raylı Sistemleri için de Bakanlık önümüzdeki hafta ihaleye çıkacak. İhale ile Ankara kent merkezi ile Esenboğa Havaalanı arasında yapılacak raylı sistemin projesini yapacak firma belirlenecek. İhaleye yeterlilik belgesi alan 15 firma ve ortak yapının girmesi hedefleniyor.

Proje yapım ihalesinin sonuçlanması ve projenin hazırlanmasının ardından bu yıl içinde Esenboğa Raylı Sistemleri’nin yapım ihalesinin de yapılması hedefleniyor.

Güzergah ne olacak?

Esenboğa Havaalanı’nı kent merkezine metro ile bağlaması projenin hangi güzergahta yapılacağı en önemli tartışma konularından birisini oluşturuyor. Buna göre Anakent Belediyesi’ne bağlı EGO’nun bir önerisi bulunuyor. Bu öneriye göre yaklaşık 30 kilometrelik uzunluğa sahip olacak projede raylı sistem Esenboğa Havaalanı’ndan Pursaklar-Hasköy, Dışkapı-Ulus güzergahından Kızılay’a gelecek. Bu projenin maliyetinin yüksek olabileceğine dikkat çekiliyor.

Ulaştırma Bakanlığı’nın daha sıcak baktığı proje ise farklı. Buna göre, Esenboğa Raylı Sistemi, Keçiören Metrosu ile Dutluk Durağı’nda birleştirilecek. Keçiören Belediyesi de bu fikre destek veriyor. Ancak Keçiören Metrosu’nun kent merkezi ile bağlantısını Ankaray üzerinden sağlayacak olması ulaşım sıkıntısını da gündeme getiriyor. Bu güzergahın kullanılması durumunda Kızılay’dan Esenboğa’ya gitmek isteyen bir kişi önce Ankarayla Tandoğan’a, oradan Keçiören Metrosu ile Dutluk’a oradan da Esenboğa Raylı Sistemi ile havaalanına ulaşabilecek. Bu güzergahtan havaalanına gidecek insanlar iki aktarma yapmak zorunda kalacak.

Ulaştırma Bakanlığı, güzergahtaki mevcut ve gelecekteki yolcu kapasitesilerine göre sistemin hafif raylı, tramvay veya metro projesi olup olmayacağına da karar verecek.

ESENBOĞA HAVALİMANI METROSU İHALE EDİLİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
havaalanına herhangi bir yerden bağlantı veya aktarma yerine dikimevinde ankaranın göbeğinde sona eren ankaray havaalanına kadar uzatılarak ankaranın ortasından geçerek kuzeyi ile güneyi birbirine bağlansa daha mantıklı olmazmı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hizli tren ~ 6 yıl önce
Ankara merkezden havalimani üzeri cankiri ordan kastamonu ve bartin baglantili hizli tren yapilmimakta? neden daha ileri düsünülmüyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000