12 Ekim 2012, Cuma 11:38:39

BAŞBAKAN ERDOĞAN'I YALANLADILAR!

Rus Kommersant Gazetesi, Ankara'ya indirilen uçakta Başbakan Erdoğan'ın söylediği gibi askeri mühimmat bulunmadığını iddia etti.

Rus Kommersant gazetesi Ankara'ya indirilen ve Türk yetkililerin net olarak içeriğini söylemediği Suriye yolcu uçağında Şam rejimine ait hava savunma sistemleri için elektronik yedek parça bulunduğunu iddia etti.

Gazeteye konuşan Rus silah ihracatı sanayisinden kaynaklar, Esenboğa Havalimanı’na indirilen uçakta ele geçirilen 12 kolinin içinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iddia ettiği gibi askeri mühimmat bulunmadığını öne sürdü.

Gazetenin haberinde, kolilerin içinde Suriye hava savunma sistemleri radarları için elektronik yedek parça ve bu donanımın nasıl kullanılacağına ait dokümanların bulunduğu belirtildi.

“İZİN GEREKTİRMİYORDU”

Haberde, Türk tarafının Suriye yolcu uçağında bulduğu bu malzemelerin askeri radarlardan ayrı ele alındığında tanım itibarıyla askeri malzeme sayılamayacağı tespiti yapılarak, "Yolculara hiçbir tehdit oluşturmayan bu yedek parçalar kesici, yanıcı veya patlayıcı madde içermediği için özel izin veya bildiri de gerektirmiyordu. Uçakta ele geçirilen yedek parçalar kapalı bir radyoyu yanınızda taşımak gibi bir şey" denildi.

Gazete, bu olayın Türkiye ile Rusya arasında ilişkileri ciddi biçimde etkileyebileceği yorumunda da bulundu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'I YALANLADILAR!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000