11 Şubat 2013, Pazartesi 17:28:19

AYDIN DOĞAN’IN UÇAĞI F-16 İLE ÇARPIŞACAKTI

İşadamı Aydın Doğan’a ait özel uçak Esenboğa Havalimanı inişi öncesinde F-16 ile tehlikeli şekilde yakınlaştı. Uçak, bin 700 feet altındaki uçağın dikey yükselme ihtimali üzerine ani tırmanışla çarpışma tehlikesini atlattı.
  • http://blog.milliyet.com.tr/haydi--gulenay-kizimizi-yasatalim--once-allah--sonra-sizler/Blog/?BlogNo=401993
  • Then the TCAS computes the intruder trajectory, the Closest Point of Approach (CPA) and the estimated time (TAU) before reaching the CPA.‐ Real collision threat ‐ TAU is about 25 s . Tcas ın TA yada RA ikazı vermesinin ucakların arasındaki o anki mesafe ve irtifa ile değil olası çarpısma noktası ve zamanı ile bağlantısı vardır. TAU 40 saniyeden az ise TA; 25 sn den az ise RA alırsın.Arada 2000 ft te olsa f16 6 varyoyla tırmanırsa TAU 20 sn dir ve resolution advisory alırsın ve bu ucak 12000 ft in üstüne çıkamaz gibi bir düşünce içinde de olamazsın. Resolution advisory ler uygulanmak zorundadır ATC aksini söylese bile. Çünkü bu kural da birçok kural gibi kanla yazılmıştır. BAŞIMIZA NE GELİRSE KİTAPSIZLIKTAN GELİR UMARIM PİLOT DEĞİLSİNDİR
  • Yıne aynı .Herkes konusuyor Aırport haber de arastırmadan yazıyor.Yıne bır cahıl ama cok bılmısler komedısı oynanıyor.Ne zaman herkes çapının adamı olur ve kendı işine bakarsa ıste o zaman bu zırvalamalarda ve boş adam yorumlarından belkı kurtuluruz .Gölge etmeyın de ınsanlar ıslerini yapsınlar olmazmı?
  • Cahillik çldürür diyen kişi Doğan Havacılık açıklamayı yapmış zaten.Okuduğunuzu anlamayı deneyin lütfen.Yazdıklarımın hiç bir yerinde TCAS ın talimatına uyulmasın demedim. TCAS ın çalışma prensibinden dolayı olan bir durumu anlattım.Ama gözünüzü kin bürümüş galiba lafı tersten anlama uzmanı olmuşsunuz.

İşadamı Aydın Doğan’a ait Doğan Holding filosundaki TC-DGN kuyruk tescilli Falcon 2000EX tipi uçakla F-16 tipi askeri uçak Ankara’da tehlikeli şekilde yakınlaştı.

Doğan Holding’e ait uçağın pilotu, “ F-16, bin 700 feet altımıza kadar geldi. Uçak tehlikeli yaklaşma ikazı (RA-Resolution advisory) aldı ve tırmandık” dedi.

Akıncı filosundaki F-16 tipi uçağın, 13 bin 500 feet yükseklikte seyrederlerken bin 700 feet altında kendilerine yaklaştıklarını kaydeden TC-DGN tipi Falcon 2000 uçağının pilotu, o anları kuleye aktardı. Airporthaber'in ulaştığı ses kaydında pilot ile kontrolör uzun süre olayın kritiğini yaptı. 

İşte o konuşmalar:

Pilot:  Biz 1-3-0’ı muhafaza ediyorduk RA ile tırmandık. 1700 feet altımızda gördük.

Kontrolör: Ayırma zaten 1000 feet, 1700 feetteyken RA alıp tırmandığınızı ifade ediyorsunuz mütabık mıyız?

Pilot: Tamamıyle mütabıkız. Sadece 1000 feet ayrımda RA gelmez onun tırmanış açısı ile de alakası var RA’nın. Çok yüksek açıyla tırmandığı için uçak çarpacak diye hesapladı onun için RA aldık. Ayrım 1000 feet olsa da RA gelebilir.

Bu konuşmalardan sonra TC-DGN tipi uçağın pilotu olayı rapor edeceğini bildirdi.

İşte o ses kaydı:

AYDIN DOĞAN’IN UÇAĞI F-16 İLE ÇARPIŞACAKTI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

mesut selek ~ 5 yıl önce
http://blog.milliyet.com.tr/haydi--gulenay-kizimizi-yasatalim--once-allah--sonra-sizler/Blog/?BlogNo=401993

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tcas kursuna ~ 5 yıl önce
Then the TCAS computes the intruder trajectory, the Closest Point of Approach (CPA) and the estimated time (TAU) before reaching the CPA.‐ Real collision threat ‐ TAU is about 25 s . Tcas ın TA yada RA ikazı vermesinin ucakların arasındaki o anki mesafe ve irtifa ile değil olası çarpısma noktası ve zamanı ile bağlantısı vardır. TAU 40 saniyeden az ise TA; 25 sn den az ise RA alırsın.Arada 2000 ft te olsa f16 6 varyoyla tırmanırsa TAU 20 sn dir ve resolution advisory alırsın ve bu ucak 12000 ft in üstüne çıkamaz gibi bir düşünce içinde de olamazsın. Resolution advisory ler uygulanmak zorundadır ATC aksini söylese bile. Çünkü bu kural da birçok kural gibi kanla yazılmıştır. BAŞIMIZA NE GELİRSE KİTAPSIZLIKTAN GELİR UMARIM PİLOT DEĞİLSİNDİR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başkontrolör ~ 5 yıl önce
Yıne aynı .Herkes konusuyor Aırport haber de arastırmadan yazıyor.Yıne bır cahıl ama cok bılmısler komedısı oynanıyor.Ne zaman herkes çapının adamı olur ve kendı işine bakarsa ıste o zaman bu zırvalamalarda ve boş adam yorumlarından belkı kurtuluruz .Gölge etmeyın de ınsanlar ıslerini yapsınlar olmazmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CEVAP ~ 5 yıl önce
Cahillik çldürür diyen kişi Doğan Havacılık açıklamayı yapmış zaten.Okuduğunuzu anlamayı deneyin lütfen.Yazdıklarımın hiç bir yerinde TCAS ın talimatına uyulmasın demedim. TCAS ın çalışma prensibinden dolayı olan bir durumu anlattım.Ama gözünüzü kin bürümüş galiba lafı tersten anlama uzmanı olmuşsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000