03 Aralık 2010, Cuma 13:36:59

PİLOTLARIN DOĞRU HAMLESİ, FACİAYI ÖNLEMİŞ!

Geçen ay motoru patlayınca acil iniş yapan Airbus A380'i 450 yolcusuyla yere çakılmaktan pilotlarının doğru adımları hızla atmalarının kurtardığı ortaya çıktı.
  • bu ülkede düşünce ve fikir özgürlügü var bazı arkadaşlar bundan muzdarip herhalde...fakat yarası olan gocunur diye bir söz var degilmi?
  • editör sana mı soracak...sen aklını kendine sakla
  • noldu...sanadamı dokundu :))
  • slatler calismiyor, aileron ve spoilerlar dusuk etkili, inis takimlari devre disi, fren sistemleri ile alakli bir cok uyari, anti ice calismiyor, yakit aktarma ve dengeleme sistemleri ve jettison(bosaltma) calismiyor, agirlik merkezi kaymis bu yuzden, AT/AL calismiyor vs.vs. ucak max inis agirliginin 50t fazlasi ile iniyor, inis messsafesi hesaplamasi yapamiyorlar bile.. ekibe alkis.. Seckin

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; geçen ay motorundaki patlama ardından acil iniş yapmak zorunda kalan Airbus A380'ni düşmekten pilotların doğru adımları hızla atmalarının kurtardığı ortaya çıktı.

Avustralya Havayolları Qantas'ın yaşadığı olayla ilgili incelemesini tamamlayan Avustralya Ulaşım Güvenliği Kurumu raporunu açıkladı.

Rapordaki ilk tespit motorun devredışı kalmasına neden olan patlamanın yakıt sızıntısından kaynaklandığı yönünde.

Rapor, ''Uçak, uçuş ekibinin dikkatli ve etkili adımları olmasaydı, acil iniş yaptığı Singapur'a varamayacaktı'' diyor.

Uzmanlar uçaktaki beş pilotun toplam 72 bin saatlik uçuş tecrübesine sahip olduklarına da dikkat çekiyor.

Motorun patlamasının ardından uçuş ekibi çok kısa bir süre içinde 10'dan fazla sistem hatasıyla aynı anda boğuşmak zorunda kalmıştı.

Olay sırasında uçakta 26'sı mürettebat olmak üzere 450 yolcu bulunuyordu.

Rapor, uçağın dört Rolls-Royce motorundan birindeki yakıt borusundaki üretim hatasının yakıt sızıntısına neden olduğu kuşkusunun altını çiziyor.

Sızıntı, motorun çok sıcak olan bölümünün alev almasına neden olmuş, bunun sonucunda da motorun türbin disklerinden biri de motordan ayrılmıştı.

Bu diskin parçaları ise kanada saplanarak buradaki elektronik devreleri hasar vererek uçağın çok sayıda sistem sorunuyla karşı karşıya kalmasına neden olmuştu.

Motorun üreticisi Rolls-Royce da rapordaki değerlendirmelerin kendi bulgularıyla örtüştüğünü açıkladı.

Qantas, motorun üreticisi Roll-Royce hakkında tazminat talebiyle yasal girişimlerde bulunacağını duyurmuştu.

Ancak şirketin önce Rolls-Royce'la uzlaşma yolunu arayacağı, herhangi bir anlaşmaya varılamaması ihtimaline karşı dava sürecini başlattığı bildiriliyor.

A380'lerin tamamı sorunların yaşandığı Trent 900 motorlarını kullanmıyor.

Qantas'ın yanısıra Airbus 380 uçaklarında Rolls Royce modellerini kullanan diğer şirketler Singapore havayolları ve Lufthansa.

Air France ve Emirates farklı motorları kullanıyor.

Avustralyalı yetkililer, ilgili havayollarının uçakların kullandığı motorların güvenli olduğundan emin olmak için gereken önlemlerin alınmakta olduğunu söylüyor.

Qantas motorlarında yaşanan arıza çift katlı A380'lerin hizmette oldukları üç yıl içinde karşı karşıya kaldıkları en ciddi sorun.

PİLOTLARIN DOĞRU HAMLESİ, FACİAYI ÖNLEMİŞ!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 7 yıl önce
bu ülkede düşünce ve fikir özgürlügü var bazı arkadaşlar bundan muzdarip herhalde...fakat yarası olan gocunur diye bir söz var degilmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
editör sana mı soracak...sen aklını kendine sakla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
noldu...sanadamı dokundu :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
slatler calismiyor, aileron ve spoilerlar dusuk etkili, inis takimlari devre disi, fren sistemleri ile alakli bir cok uyari, anti ice calismiyor, yakit aktarma ve dengeleme sistemleri ve jettison(bosaltma) calismiyor, agirlik merkezi kaymis bu yuzden, AT/AL calismiyor vs.vs. ucak max inis agirliginin 50t fazlasi ile iniyor, inis messsafesi hesaplamasi yapamiyorlar bile.. ekibe alkis.. Seckin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000