03 Ağustos 2008, Pazar 08:37:58

İKRAM ÜCRETLİ OLMALI MI?

Maalesef artık çoğu network taşıyıcısı havayolu artan maliyetler ve rekabet, hatta yolcudan gelen talep doğrultusunda uçak içi ikramlarını tamamen ya da kısmen DMH’ler gibi ücretli yapmayı tercih ediyor.
  • İnsanların önüne seçenek sunulmuş. Ya bilet fiyatları artacak, ya ikram servisi kalkacak veya isteyene ücretli olacak. Ne kadar mantıklı, daha neyini tartışırsınız ki!
  • adı üstünde İKRAM ;)
  • Yorumunuz...Bu yakıt fiatlarıyla hala uçakta ücretsiz ikram beklemek yerine, mantığını anlatan bir yazı yazılmasını takdir ettim.
  • Lütfen bir sey isterkenmi biraz dusunelim.Verdigimiz ucret belli 2 saatlik ucuslara kadar ucakta restoran gibi yemek beklemiyelim.Ucak zamaninda kalksin yolcu + bavulunu saglimen ulastirsin bundan iyisi samda kayisi

Bugün ABD’li United, Delta, Continental gibi dev havayolları, iç hat uçuşlarında kahve, su ve çerez haricindeki ikramları ekstra ücret karşılığı yapıyorlar. Bu arada ABD’de iç hat uçuşlarının 30 dakika ila 5 saatlik geniş bir dilimi kapsadığının da altını çizmek gerekir. Avrupa’da da durum gitgide ABD’ye benziyor.

Bu iş modelinden farklı olan örnekler ise daha çok Uzak ve Ortadoğulu, uzun mesafe uçuşlara dayalı, geniş gövdeli uçaklara sahip Emirates, Singapore, Kore, Etihad, Katar, Thai, Cathay Pacific gibi havayolları.

Uçuş süresi uzadıkça biz yolcuların ekstra hizmet ve ikram beklemesi doğal, ancak 1 saatlik uçakta bence ikrama gerek bile yok.

Zira iç hat uçuşlarında genelde tek koridorlu uçaklar kullanıldığından, yolcunun tuvalet ihtiyacı için koridor sonuna ulaşabilmesi ikram arabaları etrafında akrobasi yapıp engel atlaması becerisini gerektiriyor.

Tolga TURGUT

İKRAM ÜCRETLİ OLMALI MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Labrax ~ 10 yıl önce
İnsanların önüne seçenek sunulmuş. Ya bilet fiyatları artacak, ya ikram servisi kalkacak veya isteyene ücretli olacak. Ne kadar mantıklı, daha neyini tartışırsınız ki!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rumuz ~ 10 yıl önce
adı üstünde İKRAM ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
winglet ~ 10 yıl önce
Yorumunuz...Bu yakıt fiatlarıyla hala uçakta ücretsiz ikram beklemek yerine, mantığını anlatan bir yazı yazılmasını takdir ettim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HAVACILIK ~ 10 yıl önce
Lütfen bir sey isterkenmi biraz dusunelim.Verdigimiz ucret belli 2 saatlik ucuslara kadar ucakta restoran gibi yemek beklemiyelim.Ucak zamaninda kalksin yolcu + bavulunu saglimen ulastirsin bundan iyisi samda kayisi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000