02 Nisan 2015, Perşembe 11:16:57

HAVADA FACİA SON ANDA ÖNLENDİ

Geçtiğimiz günlerde Emirates ve Etihad'a ait Airbus A330 tipi uçaklarının havada büyük bir tehlike atlattığı ortaya çıktı.
  • Cpt rumuzlu arkadasa, Sen diger ucakta tcas yok ise ra almazsin demissin bu birinci yanlisin,karsi ucakta mode c transponder olmasi yeterlidir benim ucagimin bana ra vermesi icin.2 inci yanlisin su anda bazi ozel ucaklar haric hic bir ucakta oto pilotun ra de kacinma yaptigini ne gordum ne duydum.3 uncu yanlisin ise bu olaylar sik yasanmaz TA belki daha fazla olabilir sebebide tirmanma ve alcalmandaki capture irtifasina yaklasirken varyonun yuksek olmasidir.fakat RA gunumuzde cok nadir gorulur v ciddi bir olaydir.hey cpt sen nerde cpt sin gemide mi yoksa otobustemi.allah askina bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayin siktiniz artik.. A320 captain
  • Egitim sart,ucaklara korna ve dikiz aynasi takilsin...
  • A 330 verimli ucak, 767 yi ortadan kaldirdi resmen
  • Iki ucak arasinda carpisma ihtimaline 40 sn kala Traffic Advisory(TA) ikazi alinir,eger 25 sn kalmissa Resolution Advisory(RA) ikazi alinir ve pilottan 6 sn icerisinde gerekli manevrayi yapmasi beklenir.TCAS II 7.1 computer olan modern ucaklarda her iki ucak sistemi sinyalleri alir ve her iki ucagin kokpitine birbirinin aksi istikamette manevra yapmalari konusunda ikaz verir yani hangi ucak hangi yone kacinmayi daha cabuk yapacaksa o yonde komut verilir,pilot da ikaza uyarak manevrayi yapar.RA ile ATC sinyalleri arasinda bir catisma soz konusu olursa RA sinyalinin onceligi vardir ve ATC disregard edilir.

Geçtiğimiz günlerde Emirates ve Etihad uçaklarının havada büyük bir tehlike atlattığı ortaya çıktı. İki uçağın çarpışmanın eşiğinden döndüğü ve faciaya ramak kaldığı öğrenildi.

Pazar günü yaşandığı öğrenilen olay şöyle gelişti; Seyşeller'den Dubai'ye giden Emirates'e ait A330 tipi yolcu uçağı ile Abu Dabi'den Seyşeller'e giden Etihad'a ait A330 tipi yolcu uçağı, limitlerin çok üzerinde bir şekilde birbirlerine yaklaştı.

Yemen'deki karışıklık nedeniyle Hindistan hava sahasını kullanan uçaklar, Mumbai hava sahasındayken, çarpışma sinyali aldılar.

Çarpışma sinyalini dikkate alan kokpit ekiplerinin çarpışmayı son anda önledikleri ve facianın eşiğinden dönüldüğü öğrenildi.

Söz konusu olay nedeniyle Hindistan Sivil Havacılık kurumu tarafından hem kokpit ekiplerine hem de hava trafik kontrolörlerine soruşturma başlatıldı.

HAVADA FACİA SON ANDA ÖNLENDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Cpt rumuzlu arkadasa, Sen diger ucakta tcas yok ise ra almazsin demissin bu birinci yanlisin,karsi ucakta mode c transponder olmasi yeterlidir benim ucagimin bana ra vermesi icin.2 inci yanlisin su anda bazi ozel ucaklar haric hic bir ucakta oto pilotun ra de kacinma yaptigini ne gordum ne duydum.3 uncu yanlisin ise bu olaylar sik yasanmaz TA belki daha fazla olabilir sebebide tirmanma ve alcalmandaki capture irtifasina yaklasirken varyonun yuksek olmasidir.fakat RA gunumuzde cok nadir gorulur v ciddi bir olaydir.hey cpt sen nerde cpt sin gemide mi yoksa otobustemi.allah askina bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayin siktiniz artik.. A320 captain

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Egitim sart,ucaklara korna ve dikiz aynasi takilsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Araplar ~ 3 yıl önce
Arap şirketlerinin uçuş rotaları değiştirilsin
Korna ~ 3 yıl önce
Uçaklarda zaten korna var, bilmeden konuşma.
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
A 330 verimli ucak, 767 yi ortadan kaldirdi resmen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 3 yıl önce
Iki ucak arasinda carpisma ihtimaline 40 sn kala Traffic Advisory(TA) ikazi alinir,eger 25 sn kalmissa Resolution Advisory(RA) ikazi alinir ve pilottan 6 sn icerisinde gerekli manevrayi yapmasi beklenir.TCAS II 7.1 computer olan modern ucaklarda her iki ucak sistemi sinyalleri alir ve her iki ucagin kokpitine birbirinin aksi istikamette manevra yapmalari konusunda ikaz verir yani hangi ucak hangi yone kacinmayi daha cabuk yapacaksa o yonde komut verilir,pilot da ikaza uyarak manevrayi yapar.RA ile ATC sinyalleri arasinda bir catisma soz konusu olursa RA sinyalinin onceligi vardir ve ATC disregard edilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000