04 Kasım 2011, Cuma 14:30:08

EMIRATES 225 MİLYON DOLARA ÇIKARDI...

Emirates, yarıyılda geliri yüzde 15 artırarak 8.3 milyar dolara, net kârını da 225 milyon dolara çıkardı...
  • Emirates'in hangi yonetim kadrosunda bir tane arap var. Tamami en ust duzeyden en altina Ingiliz ve Amerikali yoneticilerden olusuyor. Bu is araplara birakilsaydi coktan batmisti. Ayrica petrolu kendileri uretiyor petrol onlar icin sorun degil
  • bahsi gecen sirketin yakit maliyeti toplam maliyetlerinin %35 ine denk gelir. bu oran diger havayollarindan farkli degildir. kaldiki bae nde cikarilan petrol orada rafine edilmemektedir. yine ilgili sirket yakit tasarrufu yapacagim diye thyna da ilham kaynagi olan idle reverse tek motorla taksi yapmak gibi teknikleri kullanmaktadir. kapasitesini %8.2 arttiran bir sirketin %79.3 doluluk oranina ulasmasi havayolu yonetimi acisindan elbette kayda degerdir. petrol bedava demek arap iste yagi bol demek bilgili cahil olmaktan ote bir durum degildir.
  • Petrol fiyatları bu arapları etkiliyor mu ? Hayır. Eeee daha ne ? Okuyanda çok iyi yönetilen bir şirket zanneder.
  • başarının sırrı profesyonel yönetici kadrosunda.arapları hiçbirimiz beğenmeyiz ama adamlar şirketin başına profesyonel yöneticileri getirdi.elindeki paranın gücüne kapılıp olmayacak şeyler yapmadı ve sistemli bir büyüme politikası izledi.sonuç da ortada.
 Emirates Havayolu, küresel sıkıntılara rağmen yarıyıl kârının 225 milyon dolar olduğunu açıkladı. 30 Eylül 2011 itibariyle sona eren mali yılın ilk altı ayında yolcu gelirlerinde yüzde 18’lik artış kaydeden şirket, ilk yarı yıl içinde 3 bin 400’ün üzerinde yeni çalışan istihdam etti.
 
Emirates Havayolu, özellikle son 7 yıllık sürede önemli büyüme kaydetti. 2004 yılında 60 uçaktan oluşan filosunu, aralarında 17 uçaklık en büyük A380 filosunun ve 93 uçaklık en büyük Boeing 777 filosunun da bulunduğu 161 geniş gövdeli uçağa yükselten Emirates, aynı zaman zarfında gelirini yıllık yüzde 20 oranında artırdı ve 23 yıl üst üste kâr açıklayarak havacılık sektöründe görülmemiş bir başarıya imza attı.
 
Küresel genişleme hedefi doğrultusunda Emirates, ilk uzun menzilli ve geniş gövdeli uçağını satın aldığı 2004 yılından bu yana 39 yeni temsilcilik açtı. Halihazırda 67 ülkede 115 destinasyona uçuşu bulunan Emirates, Nisan 2011’den bu yana eklenen Cenevre, Kopenhag ve St. Petersburg seferlerinin ardından 13 Kasım’da Bağdat ve 2012 başında Rio de Janeiro, Buenos Aires, Harare, Lusaka, Dallas, Seattle ve Dublin olmak üzere sekiz yeni destinasyonla küresel genişlemesine devam edecek.
 
Havacılık sektöründeki hareketsizliğe rağmen Emirates, 2011-12 mali yılının ilk yarısında taşıma kapasitesi açısından güçlü bir ticari büyüme kaydetti. Mevcut Koltuk Kilometresi (ASKM-Available Seat Kilometres) bazında ölçülen kapasite yüzde 8.2 ve Yolcu Geliri Kilometresi (RPKM- Revenue Passenger Kilometres) bazında taşınan yolcu sayısı yüzde 5.7 artarken, Yolcu Koltuk Faktörü (Passenger Seat Factor) ise yüzde 79.3 olarak gerçekleşti.
 
Emirates’in işletme gelirlerinin de dahil olduğu toplam geliri, geçen yıl kaydedilen 7.2 milyar dolar gelire kıyasla yüzde 15 artış göstererek 8.3 milyar dolara ulaştı.
Mevcut filosu 161 uçaktan oluşan Emirates, mali yılın başlangıcından bu yana filosuna on adet geniş gövdeli uçak ekledi. Mali yılın sona ereceği 31 Mart 2012 tarihine kadar Emirates filosuna 13 yeni uçağın daha eklenmesi planlanıyor.
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Emirates Havayolu ve Grubu Başkanı ve CEO’su Şeyh Ahmed bin Said El Maktum, “Küresel istikrarsızlığa, dalgalı döviz kurlarına ve geçen yıl aynı döneme kıyasla 1 milyar dolar daha fazla yakıt ücreti ödenmesine neden olan fiyat artışlarına rağmen uzun vadeli stratejisine odaklanmayı sürdürdü. Son altı ayda yaşanan küresel sıkıntılar Emirates’i bir kez daha sınasa da zorlukların üstesinden gelerek hizmetlerde yüksek standardı korumayı başardık” dedi.
 
Emirates’in son yarıyıl performansının, şirketin sağlam işletme temelinin ve istikrarsız piyasa koşullarına rağmen devam eden büyüme azminin kanıtı olduğunu belirten Şeyh Maktum, “Eko-verimli uçak filomuzu genişletmek için yatırım yapmaya, küresel uçuş ağımızı güçlendirmeye ve aynı zamanda büyüyen işletmemiz için altyapıyı desteklemeye devam ettik ve bunların sonuçlarını alıyoruz” şeklinde konuştu.
EMIRATES 225 MİLYON DOLARA ÇIKARDI...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 7 yıl önce
Emirates'in hangi yonetim kadrosunda bir tane arap var. Tamami en ust duzeyden en altina Ingiliz ve Amerikali yoneticilerden olusuyor. Bu is araplara birakilsaydi coktan batmisti. Ayrica petrolu kendileri uretiyor petrol onlar icin sorun degil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bahsi gecen sirketin yakit maliyeti toplam maliyetlerinin %35 ine denk gelir. bu oran diger havayollarindan farkli degildir. kaldiki bae nde cikarilan petrol orada rafine edilmemektedir. yine ilgili sirket yakit tasarrufu yapacagim diye thyna da ilham kaynagi olan idle reverse tek motorla taksi yapmak gibi teknikleri kullanmaktadir. kapasitesini %8.2 arttiran bir sirketin %79.3 doluluk oranina ulasmasi havayolu yonetimi acisindan elbette kayda degerdir. petrol bedava demek arap iste yagi bol demek bilgili cahil olmaktan ote bir durum degildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Petrol fiyatları bu arapları etkiliyor mu ? Hayır. Eeee daha ne ? Okuyanda çok iyi yönetilen bir şirket zanneder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
başarının sırrı profesyonel yönetici kadrosunda.arapları hiçbirimiz beğenmeyiz ama adamlar şirketin başına profesyonel yöneticileri getirdi.elindeki paranın gücüne kapılıp olmayacak şeyler yapmadı ve sistemli bir büyüme politikası izledi.sonuç da ortada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000