03 Eylül 2008, Çarşamba 12:32:40

easyJet, acentelerin işini kolaylaştırıyor

Avrupa’nın düşük tarifeli lider havayolu şirketi easyJet, Global Dağıtım Sistemleri (GDS)ve Uygulama Programlama Arayüzü’ne (API) bağlı diğer onaylı üçüncü taraf dağıtım kanalları üzerinden yapılan rezervasyonlardaki POS ücretini düşürmeye yönelik planlarını açıkladı.

Bugüne kadar koltuk başına 5 ₤ (7.50 €)’ya kadar (rezerve edilen koltuk sayısına bağlı olarak) değişen ücretlerdeki fiyat artık koltuk başına 3.30 ₤ (4€)’ya sabitlenecek.

easyJet, organize kurumsal seyahat piyasasının GDS dağıtımına bağlı kalacak ve havayolunun bu atağı Seyahat Şirketlerinin (TMC'ler) ve iş seyahatine çıkanların, diledikleri sistemde easyJet rezervasyonları yapabilmelerini ve rezervasyonları hakkında daha geniş bilgi edinebilmelerini ve rezervasyonları takip edebilmelerini sağlayarak hayatlarını kolaylaştıracağını bildirdi.

easyJet Dağıtım Geliştirme Müdürü Jerry Dunn konuyla ilgili şunları söyledi:

“Ekran kazıma (screen scraping) yoluyla seyahat acentelerinin yapmış oldukları rezervasyonları iptal etme yönünde Ryanair’in almış olduğu son kararın aksine, easyJet iş seyahatleri düzenleyen acentalar için alternatif yasal bir rezervasyon kanalı sunarken izinsiz ekran kazımaya karşı kararlı duruşunu koruyor. Ekran kazıma sistemlerinin çoğu API’ya geçmek için bilerek ekran kazıma işlevini kapatıyor, ayrıca bu konuda her türlü ihlal yasal ve teknik müeyyideleri de beraberinde getiriyor.

easyJet, şehir dışı hava sahaları yerine büyük şehirlerin merkez havaalanlarına uçan yaygın rota ağımızdan, titiz ve konforlu hizmet anlayışımızdan ve düşük ücretlerimizden faydalanabilen iş seyahati yolcuları için son derece cazip bir havayolu olma özelliğini korumaktadır. Günümüzün zorlu ekonomik şartlarında bu husus çok önemlidir.” 

GDS dağıtımı lanse edildiğinden bu yana easyJet birçok önemli seyahat şirketleri (TMCs) ve de bunların temsilcileri olan kuruluşlarla görüşmeler yapmış ve bu işe müdahil tüm tarafların fikirlerine kulak vererek bu karar aldığı belirtildi. easyJet, şirketlerin, rezervasyonların yalnızca lisanslı rezervasyon sistemlerinden veya doğrudan easyJet.com'dan yapılmasına özen göstermelerini beklediklerini de açıkladı. Ayrıca İngiltere’de Seyahat Yönetimi Enstitüsü'nden (ITM) kapsamlı danışmanlık alınabiliyor.

ITM Başkanı Caroline Strachan şunları söyledi:

“ITM bu konuda satın alma yapanların easyJet ile görüşlerini paylaşmalarından çok memnun oldu. Bizler POS ücretlerinin tamamen ortadan kalkmasını arzu ederken easyJet’in üyelerimize danışmak için zaman ayırması alkışlanacak bir davranış. Her türlü iş seyahati tedarikçisinin seyahat yönetim masrafları üzerinde önemli etkisi olacak bir kararı alırken aynı yolu izlemelerini temenni ediyoruz."

easyJet aşağıdaki nedenlere bağlı olarak üçüncü taraf rezervasyon sistemlerindeki POS ücreti uygulamasını sürdürecek:

·easyJet uçuşlarına rezervasyon yapmanın en ucuz yeri olan www.easyJet.com'la arasındaki fiyat farkını korumak

·GDS’lerin uyguladığı her türlü rezervasyon ücretini karşılamak

easyJet, acentelerin işini kolaylaştırıyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000