21 Aralık 2011, Çarşamba 12:35:30

UÇUŞA ELVERİŞLİLİK KONTROLÜNE YENİ AYAR

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Sürekli Uçuşa Elverişlilik ve Bakım Sorumluluğu yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik ne getiriyor?
  • THK'nun 25 yıllık Allah'lık eğitim uçaklarından biri T-67 kalkışta motor durmasından düştü. 40 yıllık hoca hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. O uçak düştü diğer T-67 lerinin uçuşuna devam. Ne olacak ülkemizdeki bu eski eğitim uçaklarının hali. Bunlara kim uçar diye hala sertifika vermeye devam edecek. Bu yönetmelikte eksiklikler var. Uçaklar operasyon tipine göre ve yaşlarına göre mutlaka kategorize edilmesi gerekirdi. Bu niçin yapılmadı? Bunun günahı SHGM'ye değil mi? Lütfen düzeltisin. Daha birçok yaşlı uçaklar düşmeyi beklemesin. Aging uçaklara farklı uygulama mutlaka getirilsin.
  • Ben bundan sonra neler olabileceğini çok açık görebiliyorum. Bekleyin siz de görün. Havacılık işletmelerinin SHGM ile Polis-hırsız, Zabita-işportacı kovamacılığı beş katına çıkacak,sahte evrak düzenlemek, evraklar üzerinde kalemle düzeltmeler yapmak, patronların yalaka teknik müdür ve kalite müdürü bulabilmek için gayretleri ve sonuç olarak en geç 2-3 yıl sonra bakım konusundaki karşılıklı tanıma yetkimize by, by ,by aksini idda eden varsa istediği herşeye ben varım
  • mevlam kayıra...
  • Shgm ve bu yonetmelikler icin mucadele veren herkese
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, hava taşıma işletmelerinin, faaliyette bulunduğu süre boyunca bünyelerinde bulunan hava araçlarının sürekli uçuşa elverişliliğinin sağlanmasının temini için gereken bakım sisteminin kurulması ve gereken önlemlerin alınması konusundaki usul ve esasları yeniden düzenledi. 2004 yılında hazırlanan Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Bakım Sistemi Yönetmeliği (SHY-M) ise yürürlükten kaldırıldı.

Yönetmeliğe göre, her hava aracı için her yıl yapılan uçuşa elverişlilik kontrollerinin üç yılda bir yapılmasına karar verildi. Ancak hava aracı işletmecileri diğer iki yılda kendi hava araçlarının uçuşa elverişlilik kontrollerini kendileri yapabilecek. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise uçuşa elverişlilik kontrollerinin usulüne uygun yapılıp yapılmadığını kontrol edecek, uygunsuzluk halinde yetki alınabilecek.
 
Bu uygulama uzun yıllardır EASA ve JAA üyesi ülkelerde uygulanıyordu.
 
Yönetmelikteki bir başka değişikliğe göre de hava aracı işletmeleri, uçuşa elverişlilik kontrollerini anlaşmalı bakım kuruluşlarında yaptırabilecek.  Şirketlerin bakım kayıtları da anlaşmalı bakım kuruluşlarında tutulacak. 
 
UÇUŞA ELVERİŞLİLİK KONTROLÜNE YENİ AYAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 6 yıl önce
THK'nun 25 yıllık Allah'lık eğitim uçaklarından biri T-67 kalkışta motor durmasından düştü. 40 yıllık hoca hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. O uçak düştü diğer T-67 lerinin uçuşuna devam. Ne olacak ülkemizdeki bu eski eğitim uçaklarının hali. Bunlara kim uçar diye hala sertifika vermeye devam edecek. Bu yönetmelikte eksiklikler var. Uçaklar operasyon tipine göre ve yaşlarına göre mutlaka kategorize edilmesi gerekirdi. Bu niçin yapılmadı? Bunun günahı SHGM'ye değil mi? Lütfen düzeltisin. Daha birçok yaşlı uçaklar düşmeyi beklemesin. Aging uçaklara farklı uygulama mutlaka getirilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Ben bundan sonra neler olabileceğini çok açık görebiliyorum. Bekleyin siz de görün. Havacılık işletmelerinin SHGM ile Polis-hırsız, Zabita-işportacı kovamacılığı beş katına çıkacak,sahte evrak düzenlemek, evraklar üzerinde kalemle düzeltmeler yapmak, patronların yalaka teknik müdür ve kalite müdürü bulabilmek için gayretleri ve sonuç olarak en geç 2-3 yıl sonra bakım konusundaki karşılıklı tanıma yetkimize by, by ,by aksini idda eden varsa istediği herşeye ben varım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
mevlam kayıra...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Shgm ve bu yonetmelikler icin mucadele veren herkese

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000