26 Haziran 2012, Salı 16:57:04

TÜRK MÜHENDİSLERİN ÜRETİMİ

Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ'nin(TUSAŞ) 2006 yılında çalışmalarına başladığı Hürkuş, Türk mühendislerin ürettiği özgün eğitim uçağı niteliklerine sahip.
  • Geçmişini bilmeyenler, geleceklerini kuramazlar. Eğimtimde "Cahil üretme" modundan "Fikir üretme" moduna geçene kadar herkes istediğini söyleyebilir. Sadece şunu hatırlatmakta yarar var. Bu bizim ürettiğimiz ilk uçak değil. Birisi bana yardımcı olursa sevinirim. Bu Türk yapımı kaçıncı uçak?
  • bu uçak KT-1 in ta kendisidir elinizin altında internet var diyen arkadaş bir google dan arada resimlerine bir bak..
  • Buda bizim Spitfire'miz olsun artik.
  • güzel kardeşim o kadar sistemi güzelce koordineli bir şekilde uçağa yerleştiren kişiler tabikine silahlı modelinide üretebilecek kapasiteye sahiptir.sorman bile saçma bence

 

Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi EASA CS 23 kurallarına göre tasarlanan eğitim uçağında, öğretmen ve öğrenci pilot arka arkaya oturabiliyor. Tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip olan Hürkuş'un, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti bulunuyor.

Genel kullanım, aletli uçuş, seyrüsefer ve formasyon eğitim aşamalarını gerçekleştirebilme amacıyla üretilen Hürkuş'da, standart uçaksistemlerinin yanı sıra, kabin basınçlandırma, koltuk fırlatma sistemi, uçak üzeri oksijen üretimi sistemi (OBOGS) de yer alıyor.

Türkiye'nin, gelişmiş bir hava aracının tüm unsurlarıyla birlikte hazırlanan ilk projesi Hürkuş'un tasarımında 50 mühendis, seri üretim safhasında ise 50 mühendis ve 350 teknisyen çalıştı.

TUSAŞ tesislerinde yarın gerçekleştirilecek törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor.

TÜRK MÜHENDİSLERİN ÜRETİMİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Bakış Açısı ~ 6 yıl önce
Geçmişini bilmeyenler, geleceklerini kuramazlar. Eğimtimde "Cahil üretme" modundan "Fikir üretme" moduna geçene kadar herkes istediğini söyleyebilir. Sadece şunu hatırlatmakta yarar var. Bu bizim ürettiğimiz ilk uçak değil. Birisi bana yardımcı olursa sevinirim. Bu Türk yapımı kaçıncı uçak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CPT ~ 6 yıl önce
bu uçak KT-1 in ta kendisidir elinizin altında internet var diyen arkadaş bir google dan arada resimlerine bir bak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Spitfire ~ 6 yıl önce
Buda bizim Spitfire'miz olsun artik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
illede ~ 6 yıl önce
güzel kardeşim o kadar sistemi güzelce koordineli bir şekilde uçağa yerleştiren kişiler tabikine silahlı modelinide üretebilecek kapasiteye sahiptir.sorman bile saçma bence

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000