30 Kasım 2012, Cuma 12:03:36

TARİHİ KARAR: "HAYAT DURACAK!"

Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu, "Uçuş Güvenliği" için tarihi bir karar aldı. ETF, Avrupa çapında yapılacak grevin tarihini duyurdu.
  • 29 mayıs tarihi türk havacılık tarihine bir kırılma noktası olarak tarihe geçebilirdi.ama her iki tarafın bilinçsiz,kompleksli ve katı davranması, sadece günahsız yüzlerce insanın (aileleri ile birlikte binlerce) zor durumda kalmasına sebep oldu.keşke bu süreç akıllıca yönetilip yapıcı,barışçı kararlar alınabilseydi.bu olmadığı için şu an ülkemizde hala havacılık sektöründe olan kaptan-uçucu ekip vs. çok zor şartlarda mücadele ediyor.yine de çok iyi gidiyor.bu kadar kaos ve karmaşaya rağmen kişilerden kaynaklanan kaza yaşanmadı.gelişmiş ülkelerde ise çok daha akıllıca hareket edildiği için sorunsuz atlanacak yine bu dönem.
  • 21 aralık duyguları bastırmaya başladı...
  • rasa kurallari ne once onu bilmemiz gerekiyor..oncelikle bunu burada yazarsaniz sevinirim..fakat her halikarda suandaki mevcut SHGM nin mesai talimatindan iyidir diye dusunuyorum.bu mesai talimati mevcut durumu ile bile aslinda oncelikle direk sirketleri ilgilendiren bir durumda.yani bu mesai sartlarini yerine getirmeyen sirketler easa sahasinda ucamayacak..dolayisi ile bu SHGM-SIRKETLER ve daha sonra calisanlar olmak uzere alt kademeye dogru yaptirimi olan bir surec.dolayisi ile tum havayolu calisanlarini ilgilendiren bir kural bu.THY de delikanli aramaya gerek yok veya sadece kokpitide ilgilendirmiyor.butun havayolu sirketleri ve kabinide hatta diger calisanlarida ilgilendiriyor..haa burda thy calisanlari sendikali diye bir beklenti varsa HAVA IS sendikasinin son marifeti herkes tarafindan malum???ozel sirketler delikanliligi sadece THY de ariyorsa,o zaman su soruyu sormak gerek bu gune kadar sizler nerdeydiniz.???
  • Ben bir kaptan pilotum.Ve bu adamlar kesinlikle haklılar.Bizim teşkilatımız olmadığı için yapamıyoruz. İnşallah bize de yansır.Dun 4 bacak uçuş yaptım 2 yurtiçi 2 yurtdışı toplam 13.45 görev saati. böyle şeymi olur? uçuş sektörüne göre goev saat limitleri düşürülmeli.

Avrupa çapında 100,000 hava mürettebatı, 2.5 milyon ulaştırma çalışanı, 243 ulaşım sendikaları ve 41 Avrupa ülkesinde gelen 2,5 milyondan fazla ulaştırma çalışanı temsil eden Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ETF) tarihi bir karar aldı.

ETF, "Uçuş Güvenliği" için greve gideceklerini duyurdu. İşte ETF tarafından yapılan o duyuru...

"Hava mürettebatı uçuş güvenliği için yürüyor.

Pilot ve kabin ekibi, Avrupa politikacılarını Havayolu şirketlerinin ticari menfaatleri ve kaygılarından önce, yolcu güvenliğinin korunması amacıyla adım atılması için, Avrupa genelinde paralel olarak mitingler düzenleyecek. Hava mürettebatı, mesleki sorumluluğun vermiş olduğu yetki ile, yolcu güvenliğini korumak ve emniyetli uçuş operasyonlarını sağlamak amacıyla, 22 Ocak 2013 tarihinde “Uçuş Güvenliği Grev”i için seferber olacaktır.

Bugün, Avrupa Kokpit Birliği (ECA) ve Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ETF), Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında; son zamanlarda Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) tarafından yeni düzenlenen uçuş görev süreleri (FTL) ile ilgili teklife karşı, Avrupa çapında gerçekleştirilecekleri eylem gününü duyurdu.

ECA Başkanı, Nico Voorbach “Hava mürettebatı olarak, yıllardır uçuş operasyonlarında, mürettebatta yorgunluğun yaratabileceği tehditlere karşı uygulanacak güvenlik kurallarını bekliyoruz.” dedi. “Yapılan anketler, pilot ve kabin ekibinin, hali hazırda, aşırı düzeyde yorgunlukla mücadele ettiklerini, uçuş sırasında yorgunluk nedeniyle uyuyakaldıklarını göstermektedir. Bununla birlikte, EASA, bilimsel önerileri dikkate almayıp, aşırı düzeyde mürettebat yorgunluğuna neden olacak bir tekif öne sürdü.” dedi.

Avrupa Taşımacılık Çalışanları Federasyonu (ETF) Havacılık Politikalar Sekreteri Francois Ballestero, “Hava mürettebatını derinden kaygılandıran güvenliğin korunması noktasında, kaygıları giderecek hiçbir ilerleme kayıt edilmemiştir ve bu mutlaka değiştirilmelidir. Aksi taktirde, Avrupa’da uçuş güvenliği standarları aşağıya çekilecek ve mürettebat, uzun süreler uçmak zorunda kalacaktır. Bu, çok tehlikelidir ve operasyonlarda uçuş güvenliğini olumsuz etkileyecektir. Biz gerçekleştireceğimiz bu grevle, uçuş güvenliğinin sağlanması için ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduğumuzu göstereceğiz.” dedi.

ECA Başkanı Nico Voorbach da, “Eger, Colgan Air kazası bir şey gösterdiyse, o da yorgun pilotun tehlikeli pilot olduğudur.” dedi.

EASA, Uçuş Görev Süreleri (FTL) konusunda başarısız olmuştur ve bunu bugün değiştirmelidir.

“Uçuş Güvenliği İçin Yürü" grevi, ECA ve ETF ortak işbirliğinde, koordine edilecektir. Endüstriyel eylemler dahil olmak üzere bir çok eylemi içeren eylemler gerçekleştirilecektir."

TARİHİ KARAR: "HAYAT DURACAK!"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

29 mayıs ~ 5 yıl önce
29 mayıs tarihi türk havacılık tarihine bir kırılma noktası olarak tarihe geçebilirdi.ama her iki tarafın bilinçsiz,kompleksli ve katı davranması, sadece günahsız yüzlerce insanın (aileleri ile birlikte binlerce) zor durumda kalmasına sebep oldu.keşke bu süreç akıllıca yönetilip yapıcı,barışçı kararlar alınabilseydi.bu olmadığı için şu an ülkemizde hala havacılık sektöründe olan kaptan-uçucu ekip vs. çok zor şartlarda mücadele ediyor.yine de çok iyi gidiyor.bu kadar kaos ve karmaşaya rağmen kişilerden kaynaklanan kaza yaşanmadı.gelişmiş ülkelerde ise çok daha akıllıca hareket edildiği için sorunsuz atlanacak yine bu dönem.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
21 aralık duyguları bastırmaya başladı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabin kokpit ~ 5 yıl önce
rasa kurallari ne once onu bilmemiz gerekiyor..oncelikle bunu burada yazarsaniz sevinirim..fakat her halikarda suandaki mevcut SHGM nin mesai talimatindan iyidir diye dusunuyorum.bu mesai talimati mevcut durumu ile bile aslinda oncelikle direk sirketleri ilgilendiren bir durumda.yani bu mesai sartlarini yerine getirmeyen sirketler easa sahasinda ucamayacak..dolayisi ile bu SHGM-SIRKETLER ve daha sonra calisanlar olmak uzere alt kademeye dogru yaptirimi olan bir surec.dolayisi ile tum havayolu calisanlarini ilgilendiren bir kural bu.THY de delikanli aramaya gerek yok veya sadece kokpitide ilgilendirmiyor.butun havayolu sirketleri ve kabinide hatta diger calisanlarida ilgilendiriyor..haa burda thy calisanlari sendikali diye bir beklenti varsa HAVA IS sendikasinin son marifeti herkes tarafindan malum???ozel sirketler delikanliligi sadece THY de ariyorsa,o zaman su soruyu sormak gerek bu gune kadar sizler nerdeydiniz.???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptan ~ 5 yıl önce
Ben bir kaptan pilotum.Ve bu adamlar kesinlikle haklılar.Bizim teşkilatımız olmadığı için yapamıyoruz. İnşallah bize de yansır.Dun 4 bacak uçuş yaptım 2 yurtiçi 2 yurtdışı toplam 13.45 görev saati. böyle şeymi olur? uçuş sektörüne göre goev saat limitleri düşürülmeli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 5 yıl önce
Çok haklısınız.Umarım hiçbir zaman pilot yorgunluğu bir acıya sebep vermez.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000