08 Nisan 2012, Pazar 09:39:52

JAA TARİH OLDU

2010 yılından bu yana bütün yetkilerini EASA’ya devreden Avrupa Havacılık İdaresi JAA, bugünden ( 8 Nisan) itibaren resmen tarih oluyor.
  • İşbirliği anlaşmasında sertifikaların tanınması konusunda EASA Akreditasyon sürecinin bir benzeri öngörüldü. Bir başka deyişle bakım, eğitim, operasyon (Hava Taşıma İşletme Ruhsatları) alanında düzenlenen sertifikalar hususundaki ilgili standardizasyon denetimlerinde başarılı olunması halinde SHGM'nin yaptığı denetim bulguları esas alınarak EASA tarafından yayınlanacak ve tüm EASA üyesi ve EASA ile anlaşması bulunan devletler tarafından tanınacak
  • Allah ICAO yu eksik etmesin yoksa büsbütün açıkta kalıcaz.
  • Benim aklıma takılan yurtdışında uçağa çıkan SAFA denetçisinin bu durumdan haberdar olması durumunda yapacağı işlem ne olacaktır?
  • Yani shgm nin verdigi jaa lisanslari tamamen bir milli lisans modunda kaliyor. Pilot ve teknisyen lisanslarimizin turkiye disinda hicbir gecerliligi yok artik!
Avrupa coğrafyasındaki bütün ülkeleri bünyesinde barındıran JAA, bugünden itibaren ( 8 Nisan) resmen tarih oldu.

2010 yılından itibaren yetkilerini Avrupa Havacılık Güvenliği Teşkilatı EASA’ya devretleye başlayan JAA, bugünden itibaren yerini tamamıyla EASA’ya bıraktı.

Türkiye 1996’da JAA üyeliği için aday olmuş, 2001 yılında tam üye olmuştu. JAA Avrupa coğrafyasında olan bütün ülkeleri üyesi olarak kabul ederken EASA, üyelik şartı için AB üyeliği koşulunu arıyor.

İsviçre istisnası dışında tamamen AB üyesi ülkeleri üye kabul eden EASA’ya Türkiye’nin gözlemci üye olabilmesi için yatay anlaşma imzalanması gerekiyor. Ancak bu anlaşmanın imzalanması konusunda henüz bir gelişme bulunmuyor.
JAA TARİH OLDU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Misafir ~ 6 yıl önce
İşbirliği anlaşmasında sertifikaların tanınması konusunda EASA Akreditasyon sürecinin bir benzeri öngörüldü. Bir başka deyişle bakım, eğitim, operasyon (Hava Taşıma İşletme Ruhsatları) alanında düzenlenen sertifikalar hususundaki ilgili standardizasyon denetimlerinde başarılı olunması halinde SHGM'nin yaptığı denetim bulguları esas alınarak EASA tarafından yayınlanacak ve tüm EASA üyesi ve EASA ile anlaşması bulunan devletler tarafından tanınacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Allah ICAO yu eksik etmesin yoksa büsbütün açıkta kalıcaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Benim aklıma takılan yurtdışında uçağa çıkan SAFA denetçisinin bu durumdan haberdar olması durumunda yapacağı işlem ne olacaktır?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yani shgm nin verdigi jaa lisanslari tamamen bir milli lisans modunda kaliyor. Pilot ve teknisyen lisanslarimizin turkiye disinda hicbir gecerliligi yok artik!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000