08 Eylül 2015, Salı 10:40:27

Yıldırım genel havacılık sektörüne el atıyor

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, hava taşımacılığının olmazsa olmazı genel havacılık sektörünün sorunlarının masaya yatırılması için düğmeye bastı.
  • DHMİ'ye bile havacılık okumuş insanları atamıyorken napacaksa...
  • Genel havacılık ile ilgili adaletsiz olan nedir? Talep ve şikayetler nedir?
  • Gelişmiş ülkelerde devlet gelirlerini kazanandan gelir vergisi almak suretiyle sağlar. Az gelişmiş ülkelerde ise dolaylı vergiler devletin en önemli gelirlerini teşkil eder. Dar gelirlinin evine aldığı ekmeğin satış fiyatına dahil olan katma değer vergisi dolaylı vergidir. Zengin uçağına biner ve keyif sürer. Ama havalimanındaki konma, konaklama vb. giderleri ödememek için lobi oluşturur, DHMİ ve UDHB’ye baskı kurar. 0-6 ton arasındaki bir hava aracının İstanbul Atatürk Havalimanındaki 24 saatlik konaklama ücreti 12,50 TL, diğer havalimanlarında ise 1.-TL, 2.-TL gibi semboliktir, geçen yıl hiç ücret alınmayan havalimanları vardı. Burada genel havacılık denilen; zenginin özel uçağı, hava taksi, eğitim, foto çekimi gibi hepsi kazanç sağlar. 4736 Sayılı Kanunda “….. kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticarî indirimler hariç ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmaz.” hükmü bulunmaktadır. Yasalar uygulanmak için vardır...
  • HER ŞEY PARA DEMEK DEĞİL. TÜRK HALKI OLARAK HAVACILIK KONUSUNDA SADECE UÇAKLA BİR YERDEN BİR YERE GİDİYORUZ. İNSANLARIN HAVACILIK KONUSUNDA HEVESLİ OLMASI GEREK. YABANCI PİLOT ALIMIDA BU SAYEDE BİTER. HAVACILIĞA MERAKI OLMAYAN İNSANLARI YABANCI PİLOTLAR UÇURUR.

Göreve geldiği ilk gün Türkiye’de genel havacılığın bir takım sorunları bulunduğunu ve bunun çözümü için elinden geleni yapacağını vurgulayan DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, sektörle bir araya gelme kararı aldı.

Genel havacılık sektör temsilcilerini önümüzdeki günlerde toplayacak olan Yıldırım, havayolu sektörünün alt yapısı niteliğindeki genel havacılığın sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyecek. Bugüne kadar hep ikinci plana atılarak önemsenmeyen genel havacılık sektörü, ilk kez bu denli kapsamlı bir şekilde ele alınacak.

Serdar Hüseyin Yıldırım göreve geldikten sonraki ilk basın toplantısında, “Türkiye’de havacılık altyapısı gelişmiyor. Bizim genel havacılığı geliştirmemiz lazım. Bu işin en temeli, Avrupa’da, Amerika’da baktığınız zaman, küçük uçaklar, planörler vesaire ile genel havacılıkla alt yapının gelişmesi esas mümkündür. Yani tabana yayılması. Evet uçaklarla tanıştık, herkes uçağa biniyor. Bu elbette büyük bir gelişme. Benim gündemlerinden bir tanesi de budur. Seçimden sonra İnşallah genel havacılık maksatlı bir toplantı düzenlemeyi düşünüyorum bütün paydaşlarla. Sadece genel havacılık. Bunda business aviation olur, sportif mesele olur, taksi olur,
ambulans, pilot eğitimi ya da turistik maksatlı çalışmalar olur. Tüm bunların katılacağı bir çalışma planlıyoruz. Zamanı henüz belli değil ama bu sene içerisinde yapacağız. Bu konu çok önemli. İnsanlar havacılığı gerçekten yaşayarak alırsa, tabana yayılırsa bu iş, o zaman daha sağlıklı yürüyebilecek havayolları kurmak mümkün olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım’ın toplantı tarihini ve yerini henüz netleştirmediği ancak önümüzdeki günlerde kesinleşeceği öğrenildi.

©AirportHaber

Yıldırım genel havacılık sektörüne el atıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

napacaksa ~ 3 yıl önce
DHMİ'ye bile havacılık okumuş insanları atamıyorken napacaksa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adaletsizlik mi !!! ~ 3 yıl önce
Genel havacılık ile ilgili adaletsiz olan nedir? Talep ve şikayetler nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adaletsiz olan ~ 3 yıl önce
Sivil Hava Ulaştirma İşletmeciliği bölümü okuyup devlette atanabileceği hiç bir kurum yok olan bölüm mezunlarinin hali ortadadır. Özel sektörde dahi havacilik mezunlarini çok nadir görüyoruz. Bunun için DHMİ 'nin açtığı LİSANS kadrolarında 4 sene alınmış olan eğitimin ve verilen emeğin hakkı ve adaleti için siz büyüklerimizden bu konuda havacilik mezunlari olarak yardimlarinizi bekliyoruz. Şuanda kendi bölümünden Türkiye 1.'si , 2.'si ve bunun gibi birçok arkadaşımız mağdur durumdadır. Devlet Hava Meydan İşletmeleri memuru olmak için havacılık okumuş ve lisans kpss ye giren arkadaşlarımızın mağduriyetini gidermek ve gelecekteki havacılık mezunlarının kendi bölümlerince atanabilmesi için sizlerden yardım istiyoruz. Verilen emek için, adalet için, hak için elinizden geleni yapabilir misiniz? DHMİ lisans memurluğu için açılan kadrolarda sadece Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü mezunlarinin alinmasini talep ediyoruz. Havacılık mezunlarına yardım edin lütfen...
Yasaya Aykırı ~ 3 yıl önce
Gelişmiş ülkelerde devlet gelirlerini kazanandan gelir vergisi almak suretiyle sağlar. Az gelişmiş ülkelerde ise dolaylı vergiler devletin en önemli gelirlerini teşkil eder. Dar gelirlinin evine aldığı ekmeğin satış fiyatına dahil olan katma değer vergisi dolaylı vergidir. Zengin uçağına biner ve keyif sürer. Ama havalimanındaki konma, konaklama vb. giderleri ödememek için lobi oluşturur, DHMİ ve UDHB’ye baskı kurar. 0-6 ton arasındaki bir hava aracının İstanbul Atatürk Havalimanındaki 24 saatlik konaklama ücreti 12,50 TL, diğer havalimanlarında ise 1.-TL, 2.-TL gibi semboliktir, geçen yıl hiç ücret alınmayan havalimanları vardı. Burada genel havacılık denilen; zenginin özel uçağı, hava taksi, eğitim, foto çekimi gibi hepsi kazanç sağlar. 4736 Sayılı Kanunda “….. kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmet bedellerinde işletmecilik gereği yapılması gereken ticarî indirimler hariç ücretsiz veya indirimli tarife uygulanmaz.” hükmü bulunmaktadır. Yasalar uygulanmak için vardır...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PARA ~ 3 yıl önce
HER ŞEY PARA DEMEK DEĞİL. TÜRK HALKI OLARAK HAVACILIK KONUSUNDA SADECE UÇAKLA BİR YERDEN BİR YERE GİDİYORUZ. İNSANLARIN HAVACILIK KONUSUNDA HEVESLİ OLMASI GEREK. YABANCI PİLOT ALIMIDA BU SAYEDE BİTER. HAVACILIĞA MERAKI OLMAYAN İNSANLARI YABANCI PİLOTLAR UÇURUR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000