19 Kasım 2013, Salı 17:10:48

YENİ HAVALİMANI'NDA İMZALAR ATILDI

İstanbul yeni havalimanı uygulama sözleşmesi; DHMİ Genel Müdürlüğü ile ihaleyi kazanan firmalar tarafından kurulan İGA (İstanbul Grand Airport) Havalimanı İşletme A.Ş. arasında imzalandı.
  • Hayırlısi olur insallah
  • Finansmana gelince. Miktar sorun değil. En fazla faizi yüksek tutarlar yine bulunur para. Ama o delik deşik, ne kadar dolgu olacağı, hangi malzeme ile doldurulacağı belli olmayan araziye bankaların göndeceği teknik danışmanlan nasıl onay verecek, nasıl bir risk değerlendirmesi yapacak o şüpheli. Nihayetinde finansman bulunması için uzama şartıyla birlikte bir sene var ve dün başladı. Şirket, öz kaynakla dolguyu bir şekilde formüle ederse ve bunu anlatabilirse, o zaman finansman daha kolay olur. Hayırlısı olsun.
  • Atılan sadece imza. Daha yer teslimi yok. Teslim edilecek yer hazır mı belli değil, kamulaştırması vs. bitti mi bitmedi mi bilen yok. Yer teslim edilecek bunun üzerine 3,5 sene inşaat süresi var. İkinci etap da var ki, diğer hub havalimanları ile rekabet için şarttır, inşaat süresini yaklaşık 4-4,5 sene olarak düşünmek lazım. Mayıs'ta başlansa, 2019 başı gibi faaliyete başlayabilir. Faaliyette olmayan havalimanına hiçbir airline planlama yapmaz. Faaliyete geçtikten sonra pazarlama, tanıtım faaliyetine başlanılacak derken, uluslararası hub olması, hele hele, Frankfurt, CDG gibi Avrupa hublarından ATM calması 10 seneyi bulacaktır. Fakat dikkatte alınması gereken rakipler bence Avrupadaki değil, Ortadoğudaki bağlantı noktaları. Devasa Dubai ve Abu Dhabi havalimanları bence daha ciddi rakipler olacak. Yoksa, Frankfurt gibi havalimanlarının rekabet gücü zaten night curve vb. nedeniyle çok zayıf.
  • Fraport transit uçuş avantajını bu havalimanı ile kaybetmiş oldu, nasıl kıskançlıkla bakıyor bilemezsiniz. Çabucak faaliyete geçmesi ümidi ile hayırlı olsun ülkemize...

İstanbul yeni havalimanı uygulama sözleşmesi; DHMİ Genel Müdürlüğü ile ihaleyi kazanan firmalar tarafından kurulan  İGA (İstanbul Grand Airport) Havalimanı İşletme A.Ş. arasında imzalandı.

3 Mayıs 2013 tarihindeki ihalenin ardından İstanbul Yeni Havalimanı’nın ön sözleşmesi 20 Mayıs 2013 tarihinde yapılmıştı. Yeni Havalimanın uygulama sözleşmesi ve ekleri, UDH Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın onayının ardından bugün DHMİ Genel Müdürlüğünde yapılan törenle imza altına alındı.

Uygulama sözleşmesi;  DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal, Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak ile  Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz,  Limak İnş. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Günal Mapa İnş. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı  Mehmet Nafiz Günal, Kolin İnş. Tur. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu ve Kalyon İnş. San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı  Cemal Kalyoncu tarafından imzalanarak yürürlüğe girdi.

YENİ HAVALİMANI'NDA İMZALAR ATILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Hayırlısi olur insallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavas Yavas 2 ~ 4 yıl önce
Finansmana gelince. Miktar sorun değil. En fazla faizi yüksek tutarlar yine bulunur para. Ama o delik deşik, ne kadar dolgu olacağı, hangi malzeme ile doldurulacağı belli olmayan araziye bankaların göndeceği teknik danışmanlan nasıl onay verecek, nasıl bir risk değerlendirmesi yapacak o şüpheli. Nihayetinde finansman bulunması için uzama şartıyla birlikte bir sene var ve dün başladı. Şirket, öz kaynakla dolguyu bir şekilde formüle ederse ve bunu anlatabilirse, o zaman finansman daha kolay olur. Hayırlısı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavas Yavas ~ 4 yıl önce
Atılan sadece imza. Daha yer teslimi yok. Teslim edilecek yer hazır mı belli değil, kamulaştırması vs. bitti mi bitmedi mi bilen yok. Yer teslim edilecek bunun üzerine 3,5 sene inşaat süresi var. İkinci etap da var ki, diğer hub havalimanları ile rekabet için şarttır, inşaat süresini yaklaşık 4-4,5 sene olarak düşünmek lazım. Mayıs'ta başlansa, 2019 başı gibi faaliyete başlayabilir. Faaliyette olmayan havalimanına hiçbir airline planlama yapmaz. Faaliyete geçtikten sonra pazarlama, tanıtım faaliyetine başlanılacak derken, uluslararası hub olması, hele hele, Frankfurt, CDG gibi Avrupa hublarından ATM calması 10 seneyi bulacaktır. Fakat dikkatte alınması gereken rakipler bence Avrupadaki değil, Ortadoğudaki bağlantı noktaları. Devasa Dubai ve Abu Dhabi havalimanları bence daha ciddi rakipler olacak. Yoksa, Frankfurt gibi havalimanlarının rekabet gücü zaten night curve vb. nedeniyle çok zayıf.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IGA ~ 4 yıl önce
Fraport transit uçuş avantajını bu havalimanı ile kaybetmiş oldu, nasıl kıskançlıkla bakıyor bilemezsiniz. Çabucak faaliyete geçmesi ümidi ile hayırlı olsun ülkemize...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000