07 Haziran 2014, Cumartesi 10:08:48

"YENİ HAVALİMANINA EN GÜZEL İSİM KONACAK"

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, bugün temeli atılacak olan Yeni İstanbul Havalimanı projesiyle ilgili, “Bir havalimanı için hayal ettiğiniz ne varsa bu havalimanında olacak” dedi.
  • Ne hur kus Ne mur kus. Bu isimlet olmaz. En buyuk. Isim Anadolu air. Port olacak veya. Alparslan air port. Olacak. En buyuk. Ejdadimiz. Buyuk kumandan. Anadolu kapisini bize acan kumandan. Saygilar sunuyorum
  • Dün açılışta başbakanın konuşmasını dinlemeye tahammül edebildiğim 15 dakika içerisinde (-ki sonrasında çamur atma ve kendini aklama siyaseti ağırlıkla hakim olmaya başladı) kendimi Türkiye gerçeklerinden sıyrılıp, cinayetlerin, yol kesmelerin, polis baskısının aslında hiç olmadığı, insanların hep mutlu ve mesut yaşadığı bambaşka bir ülkede gibi hissettim. Bunların hummalı bir şekilde götürme çabaları içerisinde olduklarını gördükçe, hala bu hava alanının gerekli olup olmadığı konusunda şüphelerim var. Aklımdan "Ayranın yok içmeye Taht-ı revan ile gidersin tuvalete" atasözündeki mantığa ne çok benziyor. Hala ülkenin milli geliri, milli varlıklarını Arap, Afrikalı, Yahudi, Hıristiyan gözetmeksizin elden çıkarılarak sağlanıyor ve kaynak elde ediliyorken, bu kaynakların taşımacılığın en lüks ve en pahalı yöntemi olan karayolu ve havayoluna yönlendirilmesi hiç anlamlı gelmiyor. Bari, en azından 100 yıldır kıymetini bilmediğimiz Vecihi HÜRKUŞ' un adını verip ayıbınızı kapatın.
  • İstanbul'da Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yanında Vecihi Hürküş Havalimanı güzel olabilir. Mevlana adının tercih edilmesi durumunda Dünya'da "Rumî" adıyla anıldığını dikkate almak gerekebilir.
  • GEÇİN BU KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN YADA DİĞER İSİMLERİ BU HAVALİMANINA VERİLECEK İSİM HÜRKUŞ HAVALİMANI BANA GÖRE EN GÜZEL VERİLECEK İSİM ÇÜNKÜ CUMHURİYETİN İLK YILLARINDAN BERİ KENDİNİ HAVACILIĞA ADAMIŞ TÜRK HAVACILIĞININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNDEN KURTULUŞ SAVAŞININ İLK VE SON UÇUŞUNU YAPMIŞ PİLOTUMUZ HAVACILIĞA GÖNÜL VERMİŞ VECİHİ HÜRKUŞUN İSMİ VERİLMELİ

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Yeni İstanbul Havalimanı’nda insanların hayal ettiği, ufuk ötesi varsayımların somut hale getirilip gerçekleştirileceğini söyledi. Birdal, “İnsanların hayal ettiği, ‘ya şu da olsa havalimanında’ dediği her şey oraya konmaya çalışılıyor. Sosyal alanlarıyla, botanik bahçeleriyle, kongre merkezleriyle, ibadethaneleriyle, otelleriyle, konferans salonlarıyla, yeme içme alanlarıyla aklınızda ne varsa hayal ettiğiniz bu havalimanına konmaya çalışılacak” şeklinde konuştu.

“6 TANE PİST, 500 ADET UÇAK PARK YERİ OLACAK”
Atatürk Havalimanı’ndaki çeşitli sebeplerden dolayı hizmet verilemeyen trafiğin daha fazlasını yeni havalimanında hizmete sunacaklarını söyleyen Birdal, “Yeni havalimanında 6 tane bağımsız pist olacak. 1.5 milyon metrekare büyüklüğünde terminalleri olacak. 6.5 milyon metrekare büyüklüğünde uçak park yerleri olacak. 500 adet uçak park yeri olacak. 165 adet terminal ile köprüsü olacak. Burası en yenilerin havalimanı olacak. Türkiye havacılıkta Avrupa’yı çoktan sallamış durumda ve dünyanın da en önemli merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Yeni havalimanın yapılmasıyla birlikte Türkiye’nin dünya havacılığı içerisinde ki yeri en üst seviyeye çıkacak” diye konuştu.

Yeni havalimanının temelinin yarın saat 16.00’dan itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacağını söyleyen Birdal, süreçlerin tamamlandığını, hem yüzölçümü itibariyle hem hizmet vereceği yolcu sayısı itibariyle dünyanın en büyük projelerinden birisi olacağını belirtti. Projenin bitiminde havalimanının 150 milyon yolcuya hizmet vereceğini ifade eden Birdal, “Geçen sene 2013’ün Mayıs ayında ihalesini yapmıştık. Süreçler bugüne kadar devam etti. Süreçler neticesinde projesi tamamlandı. Ve gerekli izinler verildi. Artık inşaata başlamaya hazır hale geldi. Yarın inşallah temeli atılacak. Yolcuların pek çoğu dünyanın çeşitli ülkelerinden gelip İstanbul üzerinden başka ülkelere gidecek olan transit yolcular olacak” dedi.

“TÜRKİYE’YE YAKIŞIR BİR İSİM OLACAK”
Yeni havalimanının henüz isminin belli olmadığını ve Türkiye’ye yakışır bir isim olacağını ifade eden Birdal, “Biz havalimanında yatırımın yapılmasıyla alakalıyız. Önemli olan yatırımın yapılmasıdır. Yapıldıktan sonra eminim ki en güzel isim konulacak. Ve Türkiye’ye yakışır bir isim olacaktır. Uzun yüzyıllar bu havalimanı ismiyle beraber yaşayacaktır” dedi.

“KURUTULAN ALANLAR MADEN ÇUKURLARI”
Üçüncü havalimanının inşaat sahası içinde kalan gölet ve kanalların kurutulduğuna dair iddialara cevap veren Birdal, “Bu proje çevrecilik sertifikası almak üzere başlanan projedir. Orada kurutuluyor denilen araziler daha önceden kazılmış maden çukurlarıdır. Haliyle bu çalışmaların yapılabilmesi için onlar ıslah edilecektir” dedi.

Orhan Birdal sözlerine şöyle devam etti: “Uzunca bir süredir çevreyle ilgili pek çok şeyler konuşuldu. Vatandaşlarımızın şundan emin olması lazım. Bu havalimanı orada katledilmiş olan doğanın tekrar insanlığa kazandırılması için yapılacak olan bir projedir. Bu proje yapıldığında oranın durumunu bilenler, orada doğayla ilgili yaptıklarımızın ne kadar isabetli olduğu konusunda bize hak vereceklerdir. İnşaat tekniği itibariyle pistlerin veya diğer tesislerin konumlandırılacağı alanlarda teknik olarak ne gerekiyorsa o yapılacaktır. Bu dünyanın gözü önünde yapılan bir projedir.”

"YENİ HAVALİMANINA EN GÜZEL İSİM KONACAK"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ne hur kus Ne mur kus. Bu isimlet olmaz. En buyuk. Isim Anadolu air. Port olacak veya. Alparslan air port. Olacak. En buyuk. Ejdadimiz. Buyuk kumandan. Anadolu kapisini bize acan kumandan. Saygilar sunuyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayıp ~ 4 yıl önce
Dün açılışta başbakanın konuşmasını dinlemeye tahammül edebildiğim 15 dakika içerisinde (-ki sonrasında çamur atma ve kendini aklama siyaseti ağırlıkla hakim olmaya başladı) kendimi Türkiye gerçeklerinden sıyrılıp, cinayetlerin, yol kesmelerin, polis baskısının aslında hiç olmadığı, insanların hep mutlu ve mesut yaşadığı bambaşka bir ülkede gibi hissettim. Bunların hummalı bir şekilde götürme çabaları içerisinde olduklarını gördükçe, hala bu hava alanının gerekli olup olmadığı konusunda şüphelerim var. Aklımdan "Ayranın yok içmeye Taht-ı revan ile gidersin tuvalete" atasözündeki mantığa ne çok benziyor. Hala ülkenin milli geliri, milli varlıklarını Arap, Afrikalı, Yahudi, Hıristiyan gözetmeksizin elden çıkarılarak sağlanıyor ve kaynak elde ediliyorken, bu kaynakların taşımacılığın en lüks ve en pahalı yöntemi olan karayolu ve havayoluna yönlendirilmesi hiç anlamlı gelmiyor. Bari, en azından 100 yıldır kıymetini bilmediğimiz Vecihi HÜRKUŞ' un adını verip ayıbınızı kapatın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ad ~ 4 yıl önce
İstanbul'da Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yanında Vecihi Hürküş Havalimanı güzel olabilir. Mevlana adının tercih edilmesi durumunda Dünya'da "Rumî" adıyla anıldığını dikkate almak gerekebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
shui öğr. ~ 4 yıl önce
GEÇİN BU KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN YADA DİĞER İSİMLERİ BU HAVALİMANINA VERİLECEK İSİM HÜRKUŞ HAVALİMANI BANA GÖRE EN GÜZEL VERİLECEK İSİM ÇÜNKÜ CUMHURİYETİN İLK YILLARINDAN BERİ KENDİNİ HAVACILIĞA ADAMIŞ TÜRK HAVACILIĞININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNDEN KURTULUŞ SAVAŞININ İLK VE SON UÇUŞUNU YAPMIŞ PİLOTUMUZ HAVACILIĞA GÖNÜL VERMİŞ VECİHİ HÜRKUŞUN İSMİ VERİLMELİ

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000