30 Kasım 2009, Pazartesi 11:15:57

Uçak seferleri artacak

1999 yılında açılmasına rağmen ilk kez bu yıl uçak inmişti...
  • burasi buyuyecek zamanla,hafta da gunde 4 ucak yazin 2012
  • Daha halen Zonguldak Havaalani riskli mi tartismalari yapilmakta,kardesim sen Güney Amerikada bilemedin Afrikada bazi Uluslarasi Havaalanlarini hic gördünmü ? Caycuma Monaco gibi gelir. Caycuma Havaalanini yolunu kimse kesemez,seferler ilerde daha cok artacak. Hasan Miyanyedi
  • zonguldak tan hakkari karsta başlayacakmış orda 3 diğrinde 7 tane zonguldaklı varmış el insaf bir taneyi zor doldurdu bu adamlar aptalamı benziyor ya
  • yaz 2010 nisan dan itibaren sali, persembe düsseldorf ve persembe dortmund dan olmak üzere (ilaveler haric) satisa sunmus. kendilerine tesekkür ediyoruz.

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Saltukova beldesinde, 1999'da açılmasına rağmen ilk kez yolcu uçağı bu yıl inen Zonguldak Havaalanı'nda, gelecek yıl uçak seferlerinin artması bekleniyor.

Çevresindeki dağ nedeniyle yolcu uçağının inemediği havaalanına uçakların daha rahat iniş kalkışının sağlanması için çevresindeki 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın 2008'de başlayan tıraşlanma işinin tamamlanmasıyla seferlerin artması planlanıyor.

Zonguldak Özel Sivil Havacılık AŞ'nin 25 yıllığına işletme hakkına sahip olduğu ve 21 Temmuzda Almanya'nın Düsseldorf kentinden Öger Türk'ün organizasyonuyla hareket eden Germania Havayollarına ait 148 kişilik uçağın 137 yolcusuyla indiği havaalanında haftada bir kez yapılan seferlerin, 2010'da 4-5'e yükselmesi amaçlanıyor.

Zonguldak Valisi Erdal Ata, yaptığı açıklamada, havaalanıyla ilgili birtakım yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu, ancak şirketlerin şu an için buna gücünün yetmediğini söyledi.

Yurt dışı seferlerinin yanında yurt içi yolcu taşımacılığının da başlaması durumunda yatırımların gündeme gelebileceğini belirten Vali Ata, şöyle dedi:

''Bu yıl havaalanında herhangi karımız söz konusu değil. Gelecek yıl, bize taahhüt edilen uçuş rakamları gerçekleşirse en azından masraflarımızı karşılayacağımızı düşünüyorum. Haftada 4-5 uçak seferi düzenlenecek. Öyle olunca ciddi potansiyel olacağını, yani önümüzdeki yıl 50-60 bin civarında yolcu kapasitesine ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bu rakamlara ulaşırsak şirket olarak masraflarımızı karşılayacağız.''

ZONGULDAK HAVAALANI

1 milyon metrekare alanda 1991'de yapımına başlanan ve 11 Mart 1999'da dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in açılışını yaptığı Zonguldak Havaalanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce 2002'de trafik akışı olmadığı ve yolcu potansiyeli bulunmadığı gerekçesiyle uçak inmeden kapatıldı. DHMİ Genel Müdürlüğünce 18 Ağustos 2006'da Zonguldak Havaalanı'nın işletmeye açılmasına yönelik karar alınarak 15 Eylülde ihale yapıldı. İhaleye katılan iki firmadan Zonguldak Özel Sivil Havacılık AŞ, 25 yıllığına işletme hakkına sahip oldu.

Küçük uçakların daha rahat inip kalkmasının sağlanmasının yanı sıra büyük uçakların sefer yapabilmesi için havaalanının çevresindeki 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı'nın bir bölümü, geçen yıl tıraşlanmaya başlandı.

Havaalanına bu yılın Temmuz ayına kadar özel uçakların dışında yolcu uçağı iniş yapmamıştı.

Habertürk

Uçak seferleri artacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 8 yıl önce
burasi buyuyecek zamanla,hafta da gunde 4 ucak yazin 2012

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Daha halen Zonguldak Havaalani riskli mi tartismalari yapilmakta,kardesim sen Güney Amerikada bilemedin Afrikada bazi Uluslarasi Havaalanlarini hic gördünmü ? Caycuma Monaco gibi gelir. Caycuma Havaalanini yolunu kimse kesemez,seferler ilerde daha cok artacak. Hasan Miyanyedi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
zonguldak tan hakkari karsta başlayacakmış orda 3 diğrinde 7 tane zonguldaklı varmış el insaf bir taneyi zor doldurdu bu adamlar aptalamı benziyor ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yaz 2010 nisan dan itibaren sali, persembe düsseldorf ve persembe dortmund dan olmak üzere (ilaveler haric) satisa sunmus. kendilerine tesekkür ediyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000