12 Aralık 2013, Perşembe 16:50:00

UÇAK KALDIRMAMA EYLEMİNİ ERTELEDİLER

Meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatının verilmesi için yarın uçak kaldırmama eylemi yapmayı planlayan Büro Memur-Sen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile görüşecek.
  • çok yakın akraba ve arkadaslarım var meteoroloji genel md calısan ve her zaman tek bir işlerinin dahi olmadıgını öylesine ıse gıdıp geldıklerınden aldıkları maastan övünür dururlar hatta içlerinde baska işlerde calısıp nerdeyse part tıme gıbı işe gidip gelenler var,bunlara birebir defalarca sahit oldum.bi de tazmınat alırlarsa cook yazık..
  • İş bırakma, genel grev vs... bu dönemde işleyen usuller değil. Meteoroloji sonuçta hangi bakanlığa bağlıysa o bakanlığın personel koşullarına göre ücret alır ve almalı. Havalimanlarındaki meteoroloji işleri uzmanlık gerektirmez, kısa bir hizmet içi eğitimle personel hizmet birimine hazır hale getirilir. Bu sebepten de havacılık tazminatı alması makul değil, kurum içinde haksızlık olur yani torpili olan limanda çalışır parasını alır, olmayan alamaz. Bence bu yöntemle sonuç almaları çok zor ama yine de inşallah herkesin gönlüne göre olur.
  • ayrıca bu kurum personeli daha önce bir sendikanın mücadelesiyle hak ettiği bir tazminatı ve herkesten önce fazla çalışma ücretini de almaktan mahrum edilmişti..Yani dostlar meteoroloji işin gerçeği genel personel yapısıyla değerli bir kurumdur ama maalesef sahipsizdir, eziktir , ezilmiştir...Çoğu yerde (kafadan sallamıyorum) dhminin çok övdüğünüz kule ve aftn gibi bölümlerinde çalışan personelinden daha tahsilli personele sahiptir. Sonradan yetişmişliği ve zenginleşmenin verdiği cilayı hesaba katmadan tabii ki...Dhmi ile bir derdim yok onlar hak ettiklerini alıyorlar...Eğer yine de genelleme yaparak tüm havaalanlarında çalışan değerli personeli bir kaç yanlış kişiler yüzünden aynı kategoriye sokarak yazarsanız ben de net örneklerle bazı şeyleri yazarım belki..
  • Şimdi dostlar kaldırmayı indirmeyi bilmem de, eylem ayrı bir şey tabi mesele o değil mesele ortada gerçekten bir haksızlık var bir kere bunu anlayalım. Bir çok kurumumuz bir çok haklarını zamanla kaybederken bir çok kurumumuz da bir sürü haklar elde etmiştir. Bu konu ise aslında fazla uzatılamayacak bir konudur. Tartışma meteoroloji havacılık almalı mı almamalı mı değildir. O konu ilgili kurum tarafından (eurocontrol) tartışılmıyor. Meteoroloji bu kurumdan her yıl dmi üzerinden ödediği yıllık üyelik ücreti sonrasında hizmetleri karşılığında parasını alıyor ama dhmi gibi bir kısmının dağıtılması gerekirken çeşitli bahanelerle başka şeylere harcanıp personele dağıtılmıyor. Son iki yılki sayıştay raporlarını incelerseniz ayrıca dmi faaliyet raporlarını okursanız meteorolojinin bu konuda (havacılık) hangi konumda olduğunu net görürsünüz. Belki bilmezsiniz ama meteoroloji personeli 2011 yılında 3 ay boyunca maaşının yaklaşık 3 te birini almamıştır. Sonradan toplu ödenmiştir.

Meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatının verilmesi için yarın uçak kaldırmama eylemi yapmayı planlayan Büro Memur-Sen, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile görüşecek. Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu’yla önümüzdeki hafta görüşecek olan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, “Görüşme nedeniyle eylemimizi erteliyoruz. Görüşmeden havacılık tazminatının ödeneceği yönünde bir sonuç bekliyoruz. Aksi halde uçak kaldırmama eylemini belirleyeceğimiz bir tarihte yapmakta kararlıyız” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nde görev yapan çalışanlara havacılık tazminatının ödenmesi konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Genel yetkili sendika Büro Memur-Sen, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’ndan (Eurocontrol) havacılığa katkılarından dolayı personel gideri olarak alınan ancak Meteoroloji çalışanlarına verilmeyen havacılık tazminatının ödenmesi için protesto yapmış, yarın için de uçak kaldırmama eylemi yapma kararı almıştı. Bu karar sonrası Büro Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Sipahi, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahaettin Kaptan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan da önümüzdeki hafta salı günü Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile havacılık tazminatının meteoroloji çalışanlarına ödenmesi için görüşme yapacak.

GÖRÜŞMEDEN OLUMLU SONUÇ ÇIKMAZSA UÇAKLAR KALKMAYACAK

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan, görüşmeyi olumlu bir adım olarak değerlendirdiklerini ve uçak kaldırmama eylemini ertelediklerini söyledi. Görüşmeden meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatının ödeneceği yönünde bir karar çıkacağını umduğunu kaydeden Yazgan, “Eurocontrol’den personel gideri olarak alınan parayı Devlet Hava Meydanları İşletmesi havacılık tazminatı adı altında çalışanlarına öderken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü çalışanlarına hakları olan tazminatı maalesef ödemiyor. Bu haksızlığı geçtiğimiz hafta protesto ederek meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatının ödenmesini istedik. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından olumlu bir haber gelmediği takdirde uçakların iniş ve kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını oluşturmayarak uçak kaldırmama eylemi yapacaktık. Eylemimiz öncesi ülkemizin ve vatandaşlarımızın zarar görmemesi için bakanlıkta bir dizi görüşme yaptık. Önümüzdeki hafta da Bakan Veysel Eroğlu ile görüşme yapacağız. Görüşmeden havacılık tazminatının ödenmesine yönelik bir karar çıkacağını umuyoruz. Bunun aksini düşünmek dahi istemiyoruz. Şayet görüşmeden olumlu bir haber çıkmazsa uçak kaldırmama eylemini belirleyeceğimiz bir tarihte yapmakta kararlıyız. Amacımız meteoroloji çalışanlarına hakları olan havacılık tazminatının ödenmesi. Havacılık tazminatı ödenene kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. 

UÇAK KALDIRMAMA EYLEMİNİ ERTELEDİLER

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Mmeteoroloji mi?? ~ 4 yıl önce
çok yakın akraba ve arkadaslarım var meteoroloji genel md calısan ve her zaman tek bir işlerinin dahi olmadıgını öylesine ıse gıdıp geldıklerınden aldıkları maastan övünür dururlar hatta içlerinde baska işlerde calısıp nerdeyse part tıme gıbı işe gidip gelenler var,bunlara birebir defalarca sahit oldum.bi de tazmınat alırlarsa cook yazık..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BJ ~ 4 yıl önce
İş bırakma, genel grev vs... bu dönemde işleyen usuller değil. Meteoroloji sonuçta hangi bakanlığa bağlıysa o bakanlığın personel koşullarına göre ücret alır ve almalı. Havalimanlarındaki meteoroloji işleri uzmanlık gerektirmez, kısa bir hizmet içi eğitimle personel hizmet birimine hazır hale getirilir. Bu sebepten de havacılık tazminatı alması makul değil, kurum içinde haksızlık olur yani torpili olan limanda çalışır parasını alır, olmayan alamaz. Bence bu yöntemle sonuç almaları çok zor ama yine de inşallah herkesin gönlüne göre olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasarken ~ 4 yıl önce
o zaman hiç dağıtmamaktansa tüm personele birbirine yakın miktarlarda dağıtmaya çalışırlar olur biter. torpil zaten bu memleketin baş ağrısı, bizi yaradana hamdolsun ki işe girişte eski tarihler de dahil en az torpilin işlediği kurumlardan biri....Dhmi de işe girmenin kpssden önceki durumlarını bilirsiniz herhalde...saygılar..
bj sana ~ 4 yıl önce
eurocontrol verilmesi için uzmanlıkmı gerekli guvenlikçileriniz kulecileriniz itfaiyecileriniz hizmetliniz müdürleriniz vs vs hepsi uzmanmı acaba hepsi ortaokul lise mezunları ve hepside eurocontrol alıyor bunu herkes bılıyor kusura bakma .meteorolojı personeli oylemi hepsi üniversite mezunu geneli muhendis sen daha neyin uzmanlıgından bahsedıyorsun meteorolojı senın dediğin gibi hizmet içi eğitimle hal olmuyor maalesef çekirdekten yetişmiş insanlar muhendislikle gelişmiş personellerle dolu ..ayrıca birim değil MÜDÜRLÜKTÜR sen kendi birimnlerinle karıştırma dediğin gibi inşallah herkesin gönlüne olur sonuçta aynı çatıaltında görevlerimizi yapıyoruz destek çıkacagınız yerde laf olsun torba dolsun hesabı diye yazmayın yapıcı olun
yasarken ~ 4 yıl önce
ayrıca bu kurum personeli daha önce bir sendikanın mücadelesiyle hak ettiği bir tazminatı ve herkesten önce fazla çalışma ücretini de almaktan mahrum edilmişti..Yani dostlar meteoroloji işin gerçeği genel personel yapısıyla değerli bir kurumdur ama maalesef sahipsizdir, eziktir , ezilmiştir...Çoğu yerde (kafadan sallamıyorum) dhminin çok övdüğünüz kule ve aftn gibi bölümlerinde çalışan personelinden daha tahsilli personele sahiptir. Sonradan yetişmişliği ve zenginleşmenin verdiği cilayı hesaba katmadan tabii ki...Dhmi ile bir derdim yok onlar hak ettiklerini alıyorlar...Eğer yine de genelleme yaparak tüm havaalanlarında çalışan değerli personeli bir kaç yanlış kişiler yüzünden aynı kategoriye sokarak yazarsanız ben de net örneklerle bazı şeyleri yazarım belki..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yasarken ~ 4 yıl önce
Şimdi dostlar kaldırmayı indirmeyi bilmem de, eylem ayrı bir şey tabi mesele o değil mesele ortada gerçekten bir haksızlık var bir kere bunu anlayalım. Bir çok kurumumuz bir çok haklarını zamanla kaybederken bir çok kurumumuz da bir sürü haklar elde etmiştir. Bu konu ise aslında fazla uzatılamayacak bir konudur. Tartışma meteoroloji havacılık almalı mı almamalı mı değildir. O konu ilgili kurum tarafından (eurocontrol) tartışılmıyor. Meteoroloji bu kurumdan her yıl dmi üzerinden ödediği yıllık üyelik ücreti sonrasında hizmetleri karşılığında parasını alıyor ama dhmi gibi bir kısmının dağıtılması gerekirken çeşitli bahanelerle başka şeylere harcanıp personele dağıtılmıyor. Son iki yılki sayıştay raporlarını incelerseniz ayrıca dmi faaliyet raporlarını okursanız meteorolojinin bu konuda (havacılık) hangi konumda olduğunu net görürsünüz. Belki bilmezsiniz ama meteoroloji personeli 2011 yılında 3 ay boyunca maaşının yaklaşık 3 te birini almamıştır. Sonradan toplu ödenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000