27 Haziran 2009, Cumartesi 07:59:16

"Sorun yoktu, pilotun acemiliği"

Geçtiğimiz Pazar günü Çanakkale Havaalanı iniş yönünü sakıncalı bularak iki kez pas geçen THY’na ait Ahlat uçağını kullanan pilotun ilk kez Çanakkale seferini gerçekleştirildiği bildirildi ve iniş, kalkışlarda sorun bulunmadığı açıklandı.
  • Tk Kaptanımızı bir de Tokat, Siirt, K.MAraş gibi daha limitli meydanlara gönderseler de kamuoyu daha da bilgilense diye düşünüyorum. Bir de uçağın limitleri var, normal iniş pist genişliği 45 metre, bu meydanlar 30 metre gibi. Piste uymayan uçakla mı uçuluyor diye de sorgulamak lazım. Ya kitaba uyacağız ya uymayacağız. Ama bir karar vermemiz lazım.
  • yahu kardeşim bu işi atlas yaparken birşey olmadıda thy uçarken mi birşeyler değişti.lafı uzatmayın adam işi becerememiş aklını kullanıp pas geçmiş ne yani inip herkesi mi öldürseydi?bürokrata gelince KENDİ İŞİNİ YAP BAŞKASININ İŞİNE BURNUNU SOKMA YOKSA KIRIVERİRLER O BURNUbenden söylemesi.
  • Hemen 'AHLAT' uçagının piltu hakkında işlem yapılmalı.Sonra pilotlar limitleri zorlayınca can kaybı olunca uçaklar parçalanınca 'PİLOTAJ' hatası diyerek olaylar kapatılmalı..... bu zihniyet olmadık yerlere havaalanı yapsın sonrada ya bu pilotlar ne yeteneksiz desin.havaalanı yapımadan önce ne gibi bir araştırma yaparlar acaba hele yaklaşma chart larındaki belirsizlikler hangi meydanda com fail durumunda ne yapacagın tam olarak belli ki
  • Türkiyede sivil havacılık ilerliyor büyüyor.Ehil ellerde. Bilgi yetenek dorukta. Dünya ile yarıştayız.

Geçtiğimiz Pazar günü yaşanan olayın ardından Salı günü bir haber ajansının uçak pilotunun yaptığı açıklamayı şu şekilde bildirerek, “Havaalanı yakınlarındaki ağaçlar ve yaklaşık 40 metre uzunluğundaki telsiz direği uçuş güvenliğini tehlikeye düşürmektedir. Bu durumu uçuş emniyet bürosuna bildireceğim” şeklindeki açıklaması büyük spekülasyonlara yol açtı.

Çanakkale havaalanı yetkilileri Pazar günü suskun kalırken DHMİ Genel Müdürlüğü basın sözcülüğü, havaalanı yetkililerine mahallinde yaşanan olayla ilgili resmi açıklama yaptırdı. DHMİ Genel Müdürlüğü basın sözcülüğünde görevli bir yetkilileri iddialarla ilgili geniş çaplı bir araştırma yaptıklarını, konuya ilişkin bir iki gün içersinde yazılı açıklama yapacaklarını bildirdi.

Konu ile ilgili olarak konuşan Çanakkale Devlet Hava Meydanları İşletmesi Müdürü Haluk Çetintaş, “Ahlat” uçağı pilotu tarafından gündeme getirilen konuların doğruluk payı taşımadığını ifade ederek, “Çanakkale Havaalanımıza inen uçaklarımızın hepsi rüzgarı karşısına alarak iniş yapıyor, tersi durumda inmesi durumunda büyük facialara yol açılır. Biz; telsiz direğinin kurulmasından önce orada teknik ölçümleri yaptık ve uçakların iniş ve kalkışlarını etkileyecek hiçbir sorun görmedik. Çanakkale Belediyesi tüm bölgedeki yapı izinlerini belirliyor, uçakların iniş ve kalkış rotaları da kesinlikle yüksek yapılara izin verilmiyor, kaçak bir yapı var ise biz bunu tespit ettiğimizde gerekli tüm işlemleri yaptırıyoruz. Çanakkale Havaalanı son derece güvenli bir Havaalanıdır” dedi. Çanakkale Devlet Hava Meydanları İşletmesi Müdürü Haluk Çetintaş, Son derece hassas bir konuda halkın güvenini sarsacak bir açıklama yapan “Ahlat” uçağının pilotu hakkında işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda ise pilotun ilk kez Çanakkale seferini gerçekleştirdiğini konuyu üst mercilere aktardıklarını ifade etti.

"Sorun yoktu, pilotun acemiliği"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 9 yıl önce
Tk Kaptanımızı bir de Tokat, Siirt, K.MAraş gibi daha limitli meydanlara gönderseler de kamuoyu daha da bilgilense diye düşünüyorum. Bir de uçağın limitleri var, normal iniş pist genişliği 45 metre, bu meydanlar 30 metre gibi. Piste uymayan uçakla mı uçuluyor diye de sorgulamak lazım. Ya kitaba uyacağız ya uymayacağız. Ama bir karar vermemiz lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
yahu kardeşim bu işi atlas yaparken birşey olmadıda thy uçarken mi birşeyler değişti.lafı uzatmayın adam işi becerememiş aklını kullanıp pas geçmiş ne yani inip herkesi mi öldürseydi?bürokrata gelince KENDİ İŞİNİ YAP BAŞKASININ İŞİNE BURNUNU SOKMA YOKSA KIRIVERİRLER O BURNUbenden söylemesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Hemen 'AHLAT' uçagının piltu hakkında işlem yapılmalı.Sonra pilotlar limitleri zorlayınca can kaybı olunca uçaklar parçalanınca 'PİLOTAJ' hatası diyerek olaylar kapatılmalı..... bu zihniyet olmadık yerlere havaalanı yapsın sonrada ya bu pilotlar ne yeteneksiz desin.havaalanı yapımadan önce ne gibi bir araştırma yaparlar acaba hele yaklaşma chart larındaki belirsizlikler hangi meydanda com fail durumunda ne yapacagın tam olarak belli ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Türkiyede sivil havacılık ilerliyor büyüyor.Ehil ellerde. Bilgi yetenek dorukta. Dünya ile yarıştayız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000