17 Eylül 2009, Perşembe 11:50:53

MUTFAKTAKİLER HAKLARINI İSTİYOR

Son zamanlarda havacılık alanında yaşanan gecikme veya rötarlarla ilgili olarak hava trafik kontrolörleri suçlandı. Tartışma bu minval üzerinde devam edip gitti....
  • Tazminatım ATC kadar olsun diyenler!Eskişehirdeki Sivil Havacılık Yüksekokulu Hava Trafik Bölümü yıllardır aynı yerde duruyor.Orayı bitirenlerin tamamı DHMİye alınıyor.Ufak bir ayrıntı biz 15 kişi hazırlık sınıfına girdik, son sınıfta haziran ayında 3 kişi diploma aldık:Herşeyi kıyaslıyorsunuz bunu da kıyaslayın.Teşekkürler.
  • ben yeni başlayan bir AIMci olarak çok yüksek puan alıp 4.5 ay bu işin eğitimini aldıktan sonra birilerinin çıkıp yaptığımız işi küçümsemesinin kimsenin haddine düşmediğini düşünüyorum.hem AIMcilerin yıllardır verilmeyen hakkını aramalarının kime zararı var niye insanların zoruna gidiyor.eğer AIMcilerin çalışmadığını idaa eden varsa ESB/FIC-NOTAM OFİSE GELİP BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALABİLİR.herkes işine baksın...
  • aslında hayatta ama asıl bu kurumda canımı sıkan karşılaştırmalar.bu tartışmaların bi yararı yok. hep moral bozmalar.alt üst meselesi hava civa meselesi. insanı fesatlığa götürüyor belki de. ben yeniyim ama keşke ilişkiler eskisi gibi olsa. maaşlar artıyo belki ama ilişkiler azalıyor.herşey de para değildir. şükür edin biraz. ne bu yaa.ben aim ciyim bu arada.en çok canımı sıkanlardan biri bu çekişmeler. insana bazen keşke dedirtiyolar. neyse.saygılar.
  • @misafir 22.04 Haklı olduğun bir çok konu var, özellikle eski personel konusunda sana sonuna kadar katılıyorum. Kendi hakkını ararken başka kimseleri bahane etmek veya öne sürmek de hoş değil tabii ki. Puan-yaş vs. birçok kriter var kadrolar için ancak burada tartışılan sorun bu değil. @misafır 04.18 Bir tazminat muhabbetidir yıllardır süregelip gidiyor. Sen tazminatı hakettiğin düzeyde almıyorsan, bunun sonucunda başka insanları suçlamak ne kadar doğru bilemiyorum. Neyin hakkını istiyorsunuz demişsin, buna cevap dahi vermek istemiyorum... @misafir 20.30 Limanlarda özellikle AIM ofis ile ayrı çalışan AFTN birimleri rahat gerçekten. Ancak elektroniği neden öne sürüyorsun ki, kendi aranızda bile tekniker, teknisyen, müh. ayrımı fa

Son zamanlarda havacılık alanında yaşanan gecikme veya rötarlarla ilgili olarak hava trafik kontrolörleri suçlandı. Tartışma bu minval üzerinde devam edip gitti. Tabii havacılığın içinde olmayanlar için, havacılıkta  kim kimdir, kim ne iş yapar  sorusu sorulmaya değer bir soru olarak karşımıza çıktı. Kontrolörleri  biraz bilenlerimiz vardır ama, siz hiç  AFTN veya AIM memuru nedir bilir misiniz. Onlar  ne iş yapar, sorunları nelerdir bilir misiniz. Hafta içinde gelen bir mektup bizim de derdimize bir el atın diyordu. İzninizle bu hafta bu konuya değinmek isterim…

Kısa adı ATC olan merkezde görev yapan Hava Trafik Kontrolörleri ile beraber hava trafik hizmeti veren AFTN ve AIM memurları da kısa adı DHMİ olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü,  Seyrüsefer Dairesi Başkanlığı emrinde çalışmaktadır ve çok önemli görevler ifa etmektedirler. Y

Kısaca AFTN olarak adlandırılan (Aeronautical Fixed Telecommunication Network) Havacılık Sabit Haberleşme Şebekesi ve kısaca AIM olarak adlandırılan (Aeronautical Information Management) Havacılık Bilgi Yönetimi tanımlarının içeriğine bakmak lazım. AIM ofisleri Hava Seyrüseferine temel teşkil eden tüm bilgileri derleyen,değerlendiren, yayınlayan, havaaracı/ havayolu işleticileri ve kullanıcıların/ pilotların kullanımına hazır hale getiren birimlerdir. Yani, arkada kalanlar hiç görünmeyenlerdır bunlar.

Elbette bu görevi yapan elemanlarında sorunları vardır. AFTN –  Stajyer AIM – ATC Memurları  2005 yılından beri KPSS sınavı  ve kurum içinde yapılan mülakat ile  göreve kabul edilmekte ve bu üç kadrodan da şu şartlar aranmaktadır.  Şöyle ki; Lisans mezunu olmak,İngilizce bilmek ve Sağlık yeterliliğine sahip olmak. AFTN ve AIM Memuru olanlar  çok yüksek puanlarla bu kadrolara atanıyorlar.Örnek olarak  alımların büyük çoğunluğunda Türkiye dereceleri yapanlar  AFTN – AIM Memurluklarını tercih ediyorlar.
Gelen mektuba göre, AFTN ve AIM memurları ne iş yapar biraz da ona bakalım.
1- Uçuş Planlarını kabul etmek, uygunluğunu kontrol etmek ve AIT (Aeronautical Information Terminal) Sistemi aracılığı ile adresleme yaparak yayınlamak.
2- Türkiye Hava Sahasını kullanacak tüm yerli ve yabancı hava araçlarının permilerini takip ve kontrol etmek.
3- Notamları yayınlamak takibini yapmak ve düzenlemek. Komşu ülkelerin notamlarını  takip etmek.
4- Pilotlara uçuşla ilgili brifing vermek. Notamları incelemelerini sağlamak ve EAD (Electronic AIS Database)  aracılığı ile elde edilen  ilgili notamları pilotlara ulaştırmak.
5- AIT Devresi üzerinden sağlıklı bir havacılık haberleşmesini sağlamak.
6- Bu devrelerin her türlü arıza durumlarına bakmak onarmak ve gerekirse arıza kaydı alıp Telekom ile  irtibata geçmek.
7- AIP denilen Havacılık Anayasasını yayınlamak takip etmek, güncellemek.
8- Sivil her tür hava araçlarının VFR Takibini  yapmak.
9- Arama-Kurtarma (Search and Rescue) çalışmalarını başlatmak

Bu kadar önemli ve çok işi yapan böylesine nitelikli elemanlara taşrada reva görülen bazı angarya işler de varmış . Angarya olarak niteledikleri bu görevler çoğu zaman tek olarak nöbet tutan AIM ve AFTN  memurlarının havacılıkla ilgili  ve asli vazifeleri olan işleri belki de layıkıyla yapmalarına engel olmaktaymış. Aynı dairede görev yaptıkları ATC’lere bu görevler verilmemekteymiş.

Ve en önemlisi de bir Kamu İktisadi Kuruluşu olan DHMİ’ de sözleşmeli personel gruplaması mevcutmuş. Bu gruplama da ATC’ler 1.Grupta yer almakta AFTN ve AIM Memurları ise  3. grupta lise mezunları ile aynı yerde yer almaktaymış. Tabii bunun maddi ve manevi kayıplarını yaşadıklarını ileri sürüyorlar.

Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinden mezun olan ve havacılığın mutfağında görev yapan bu insanların dertlerine çare bulunması elbette gerekli olsa gerek.  Artık geri planda kalmaktan ve yokmuşlar gibi davranılmasından sıkıldıklarını belirtiyorlar. Elçiye zeval olmaz. Bizden duyurması, yetkililerden de çözümlenmesi dileğiyle.

MUTFAKTAKİLER HAKLARINI İSTİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 9 yıl önce
Tazminatım ATC kadar olsun diyenler!Eskişehirdeki Sivil Havacılık Yüksekokulu Hava Trafik Bölümü yıllardır aynı yerde duruyor.Orayı bitirenlerin tamamı DHMİye alınıyor.Ufak bir ayrıntı biz 15 kişi hazırlık sınıfına girdik, son sınıfta haziran ayında 3 kişi diploma aldık:Herşeyi kıyaslıyorsunuz bunu da kıyaslayın.Teşekkürler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ben yeni başlayan bir AIMci olarak çok yüksek puan alıp 4.5 ay bu işin eğitimini aldıktan sonra birilerinin çıkıp yaptığımız işi küçümsemesinin kimsenin haddine düşmediğini düşünüyorum.hem AIMcilerin yıllardır verilmeyen hakkını aramalarının kime zararı var niye insanların zoruna gidiyor.eğer AIMcilerin çalışmadığını idaa eden varsa ESB/FIC-NOTAM OFİSE GELİP BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALABİLİR.herkes işine baksın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
aslında hayatta ama asıl bu kurumda canımı sıkan karşılaştırmalar.bu tartışmaların bi yararı yok. hep moral bozmalar.alt üst meselesi hava civa meselesi. insanı fesatlığa götürüyor belki de. ben yeniyim ama keşke ilişkiler eskisi gibi olsa. maaşlar artıyo belki ama ilişkiler azalıyor.herşey de para değildir. şükür edin biraz. ne bu yaa.ben aim ciyim bu arada.en çok canımı sıkanlardan biri bu çekişmeler. insana bazen keşke dedirtiyolar. neyse.saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
@misafir 22.04 Haklı olduğun bir çok konu var, özellikle eski personel konusunda sana sonuna kadar katılıyorum. Kendi hakkını ararken başka kimseleri bahane etmek veya öne sürmek de hoş değil tabii ki. Puan-yaş vs. birçok kriter var kadrolar için ancak burada tartışılan sorun bu değil. @misafır 04.18 Bir tazminat muhabbetidir yıllardır süregelip gidiyor. Sen tazminatı hakettiğin düzeyde almıyorsan, bunun sonucunda başka insanları suçlamak ne kadar doğru bilemiyorum. Neyin hakkını istiyorsunuz demişsin, buna cevap dahi vermek istemiyorum... @misafir 20.30 Limanlarda özellikle AIM ofis ile ayrı çalışan AFTN birimleri rahat gerçekten. Ancak elektroniği neden öne sürüyorsun ki, kendi aranızda bile tekniker, teknisyen, müh. ayrımı fa

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000