18 Mart 2015, Çarşamba 13:56:27

METEOROLOJİ'DEN İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİ

Büro Memur-Sen, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne çalışanlarına havacılık tazminatının ödenmesi için Dünya Meteoroloji Günü olan 23 Mart Pazartesi günü, Türkiye genelindeki meteoroloji müdürlüklerinde iş yavaşlatma eylemi yapacak.
  • Sayın SIGMET sizinde dediğiniz gibi bazen 5 dk da bile bitebilen işlerin yanında saatlerce sürebilen işlerde oluyor ama ne hikmetse doğu da ATCo yatar diyebiliyor bazı iş bilmez zihniyetler. Havacılık bir ekip işi ve herkes birbirine saygı duymalı ama maalesef işin içine para hırsı girince insanlar değişiyor çokça. Sizin tazminat isteminize gelince sizde de adaletsiz dağılımlar isteyenler var neymiş havaalanındaki kişiye daha çok tazminat yok öyle iş arkadaş. evrak giren adam da maaş hazırlayan saymanda herkesin uğraşıyla yuruyor işler. ama sizde eminin adil dağılım istiyorsunuzdur! saygılar...
  • İşin diğer yüzüne gelince, MGM de aynen DHMI gibi hava seyruseferine sağladığı katkı oranında bu yönde yaptığı faaliyetlerin maliyetlerini Eurucontrol ün belirlediği çerçevede geri almaktadır. Bu maliyetlerin önemli bir kısmını personel giderleri oluşturmakta olup her birim için katkısı oranında maliyetlerin geri dönüşü olmaktadır. Mesela Esenboğa Havalimanı ile ilgili maliyetlerin ğer dönüşümü % 75 tir. Personele verilen maaşın 4 te 3 ü geri donmektedir. Bu oran birimlere göre değişmektedir. Bu oranlar WMO 906 Sayili yayininda acikca belirtilmistir ve sadece Eurocontrol degil Avrupa disindaki ayni islevi yuruten diger kurumlarcada ayni sekilde kullanilmaktadir. Bu yayin incelendiginde ^ki suan ulkemizde bu sekilde uygulanıyor^ ,Sanılanın aksine seyrusefere Met desteği sadece havalimanları ile de sınırlı değil. Yurdumuzun 8 noktasinda hizmet yapan rawinzonde birimleri, yurdumuzun dört bir tarafindaki Sinoptik birimleri % 50 -75 geri dönüşümü olan birimlerdir. Umarım hayırlısı olur.
  • Yorum yaparken, bir başkasını rencide ederek elinize ne geçecek merak ediyorum. Mesleklerin hepsine saygı ile yaklaşıp hepsinin yüz kızartıcı olanlar hariç insanların ihtiyacına göre değerli olduğunu unutmayalım.Leziz yemekler hazırlanıp servis edilinceye kadar geçen uzun süreci ve bu surecin icerisinde yer alan erzak temin edeninden ascisina kadar hizmet edenleri hiç dikkate almadan sadece nefsini tatmin etmek ne kadar doğrudur? Malesef yorumlar bu şekilde. Meteoroloji personelide yemeği hazırlayan ekip gibidir. Bazen yaptigi is dakikalarca süslenip 5 dk da biten salata gibidir. Saatlerce elindeki verileri analiz ederek bazen sadece ve saddce ^VRB02KT CAVOK^ seklinde bir TAF sunabiliyor. Nasil ki aşçı salata 5 dk da bitiyor diye özensiz davranmiyorsa Met personeli de hazırladığı her bir raporu o titizlikle hazırlıyor.
  • Meteoroloji çalışanları başta Kabil olmak üzere Senelerdir birçok yurtdışı görevde ülkemizi temsil etmişler ve etmektedirler.Başarıları NATO kriterlerinde aldıkları puantajlı başarı belgeleri ve birçoğunun sahip olduğu NATO hizmet madalyaları ile kanıtlıdır.Akredite olmuştur.(sizde durum nedir?)Dile dökülen %5 i geçmeyen çürük elmadır bunu temizleyememek Meteo. nun zaafıysa bunu hak arayışındaki insanları karalamak için kullanmak buralarda destek yerine onları yerenlerin edepsizliği terbiyesizliği aymazlığıdır. Burası şikayet yeri karalama yeri değildir. "ŞIKAYETI OLAN YAZAR DILEKÇE ATAR ASLANLAR GIBI ALTıNA IMZASıNı " verir. Şikayet dilekçesi verdim sonuç alamadım diyen var mı ? Havaalanlarının sessiz mülayim kurumu Meteoroloji sesini çıkarıp hakkını aradımı kime neden dokunur da arsız çocuklar gibi kendilerini öne atmak karalamak içgüdüsel ama ne insancıl ne de mantıklı bir hareket. Sevgilerimle

Büro Memur-Sen, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne çalışanlarına havacılık tazminatının ödenmesi için Dünya Meteoroloji Günü olan 23 Mart Pazartesi günü, Türkiye genelindeki meteoroloji müdürlüklerinde iş yavaşlatma eylemi yapacak. Büro Memur-Sen üyeleri, uçakların kalkışı için gerekli olan hava tahmin raporlarını vermeyecek. Büro Memur-Sen’in bu eylemi, uçakların rötarlı kalkmasına neden olacak.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol), havacılığa katkılarından dolayı Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne personel gideri olarak para ödüyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi, aldığı bu parayı havacılık tazminatı adı altında personeline öderken Meteoroloji çalışanları bu tazminatı alamıyor.

Havacılık tazminatının meteoroloji çalışanlarının hakkı olduğu ve çalışanlara ödenmesi gerektiğini her fırsatta gündeme getiren Büro Memur-Sen, tazminatın ödenmesi için Dünya Meteoroloji Günü olan 23 Mart Pazartesi günü eylem yapacak. Türkiye genelindeki meteoroloji müdürlüklerinde bir günlük iş yavaşlatma eylemi yapma kararı alan Büro Memur-Sen’e üye meteoroloji çalışanları, uçakların kalkış ve inişi için gerekli olan meteorolojik raporları vermeyecek. Büro Memur-Sen’in eylemi nedeniyle uçakların kalkış ve inişlerinde rötarlar yaşanacak. Eylem kararını havayolu ulaşım firmalarına resmi yazıyla bildiren Büro Memur-Sen, eylem günü saat 11.00’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı önünde de basın açıklaması yapacak. 

Eylem kararını değerlendiren Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, havacılık tazminatının meteoroloji çalışanlarının hakkı olduğunu belirtti. Meteoroloji çalışanlarına havacılık tazminatı verilene kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Yusuf Yazgan, “Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Müsteşar Lütfi Akça başta olmak üzere havacılık tazminatının ödenmesiyle ilgili çok sayıda görüşme yaptık. Havacılık tazminatının ödeneceğiyle söz verildi ancak olumlu bir gelişme olmadı. Bunun için eylem kararı aldık. Biz her zaman kamu görevlilerimizin yanındayız ve onların hakları için mücadele ediyoruz. Meteoroloji çalışanlarımızın anasının ak sütü gibi helal olan havacılık tazminatı da verilene kadar mücadele edeceğiz. Eylemimiz sırasında ülkemizin ve vatandaşlarımızın göreceği zararın tek sorumlusu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’dır” dedi. (Hürriyet)

METEOROLOJİ'DEN İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

ATCo ~ 3 yıl önce
Sayın SIGMET sizinde dediğiniz gibi bazen 5 dk da bile bitebilen işlerin yanında saatlerce sürebilen işlerde oluyor ama ne hikmetse doğu da ATCo yatar diyebiliyor bazı iş bilmez zihniyetler. Havacılık bir ekip işi ve herkes birbirine saygı duymalı ama maalesef işin içine para hırsı girince insanlar değişiyor çokça. Sizin tazminat isteminize gelince sizde de adaletsiz dağılımlar isteyenler var neymiş havaalanındaki kişiye daha çok tazminat yok öyle iş arkadaş. evrak giren adam da maaş hazırlayan saymanda herkesin uğraşıyla yuruyor işler. ama sizde eminin adil dağılım istiyorsunuzdur! saygılar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SIGMET ~ 3 yıl önce
İşin diğer yüzüne gelince, MGM de aynen DHMI gibi hava seyruseferine sağladığı katkı oranında bu yönde yaptığı faaliyetlerin maliyetlerini Eurucontrol ün belirlediği çerçevede geri almaktadır. Bu maliyetlerin önemli bir kısmını personel giderleri oluşturmakta olup her birim için katkısı oranında maliyetlerin geri dönüşü olmaktadır. Mesela Esenboğa Havalimanı ile ilgili maliyetlerin ğer dönüşümü % 75 tir. Personele verilen maaşın 4 te 3 ü geri donmektedir. Bu oran birimlere göre değişmektedir. Bu oranlar WMO 906 Sayili yayininda acikca belirtilmistir ve sadece Eurocontrol degil Avrupa disindaki ayni islevi yuruten diger kurumlarcada ayni sekilde kullanilmaktadir. Bu yayin incelendiginde ^ki suan ulkemizde bu sekilde uygulanıyor^ ,Sanılanın aksine seyrusefere Met desteği sadece havalimanları ile de sınırlı değil. Yurdumuzun 8 noktasinda hizmet yapan rawinzonde birimleri, yurdumuzun dört bir tarafindaki Sinoptik birimleri % 50 -75 geri dönüşümü olan birimlerdir. Umarım hayırlısı olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SIGMET ~ 3 yıl önce
Yorum yaparken, bir başkasını rencide ederek elinize ne geçecek merak ediyorum. Mesleklerin hepsine saygı ile yaklaşıp hepsinin yüz kızartıcı olanlar hariç insanların ihtiyacına göre değerli olduğunu unutmayalım.Leziz yemekler hazırlanıp servis edilinceye kadar geçen uzun süreci ve bu surecin icerisinde yer alan erzak temin edeninden ascisina kadar hizmet edenleri hiç dikkate almadan sadece nefsini tatmin etmek ne kadar doğrudur? Malesef yorumlar bu şekilde. Meteoroloji personelide yemeği hazırlayan ekip gibidir. Bazen yaptigi is dakikalarca süslenip 5 dk da biten salata gibidir. Saatlerce elindeki verileri analiz ederek bazen sadece ve saddce ^VRB02KT CAVOK^ seklinde bir TAF sunabiliyor. Nasil ki aşçı salata 5 dk da bitiyor diye özensiz davranmiyorsa Met personeli de hazırladığı her bir raporu o titizlikle hazırlıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mülayim ~ 3 yıl önce
Meteoroloji çalışanları başta Kabil olmak üzere Senelerdir birçok yurtdışı görevde ülkemizi temsil etmişler ve etmektedirler.Başarıları NATO kriterlerinde aldıkları puantajlı başarı belgeleri ve birçoğunun sahip olduğu NATO hizmet madalyaları ile kanıtlıdır.Akredite olmuştur.(sizde durum nedir?)Dile dökülen %5 i geçmeyen çürük elmadır bunu temizleyememek Meteo. nun zaafıysa bunu hak arayışındaki insanları karalamak için kullanmak buralarda destek yerine onları yerenlerin edepsizliği terbiyesizliği aymazlığıdır. Burası şikayet yeri karalama yeri değildir. "ŞIKAYETI OLAN YAZAR DILEKÇE ATAR ASLANLAR GIBI ALTıNA IMZASıNı " verir. Şikayet dilekçesi verdim sonuç alamadım diyen var mı ? Havaalanlarının sessiz mülayim kurumu Meteoroloji sesini çıkarıp hakkını aradımı kime neden dokunur da arsız çocuklar gibi kendilerini öne atmak karalamak içgüdüsel ama ne insancıl ne de mantıklı bir hareket. Sevgilerimle

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000