15 Mart 2012, Perşembe 10:04:50

HATAY HAVAALANI AÇILDI

DHMİ'den yapılan açıklamada Hatay Havaalanı'nın yeniden hava trafiğine açıldığı kaydedildi.
  • Amik Ovasında yaşayan yüzlerce ailenin en büyük geçim kaynağı olan ve Hatay’a doğa hayatı veren “Amik Gölü” 1975 yılları arasında kurutuldu. Besin hayvancılığını, sütçülüğü yaygın hale getiren yılda 3 mahsül veren verimli tarım arazisine sahip, dünyanın bir ucundan diğer ucuna bu yoldan giden, göç kuşlarına kucak açan ve burada üremelerini sağlayan kuşlar cenneti “Amik Gölü” kurutulmakla şimdi Hatay’ın en büyük kaybı haline geldi.Sıtma ile mücadele ve tarımsal alan kazanmak için kurutulan Amik Gölü’nün en derin yerine havaalanı kurulması gündeme geldiğinde buna karşı çıkanların başlıca gerekçeleri kuş uçak çarpışmalarının doğuracağı tehlikeler, bölgenin fay hattı üzerinde bulunması ve taşkınlara karşı havaalanın nasıl korunacağıydı.e nasıl
  • Bugüne kadar yaşanılanlardan halen ders alamamak düşündürücü.Oysa felaketler karşısında ıslah olan bir toplum yapımız vardı.Havaalanının daha uygun bir bölgeye taşınması için illaki bir kuş uçak çarpışmasımı bekleniyor?
  • Dünyaca bilinen 5 gölden biri olan amik gölünü kurut, ortasına bir havaalanı yap.OLacak işmidir bu? o gölün bünyesinde yaşayan milyonlarca canlının ahı kimseye kalmaz kul sormaz ise yaradan sorar.Bakın daha ne felaketler göreceğiz.
  • oraya o havaalanını yapanların mühendislik lisansları iptal edilmeli.heryer su altında hala sadece pistte yok açılışta öyle yapıldı.hergün şiddetli yağışlarda devam ediyor.uzun değil yakında tekrar kapanır
 
DHMİ'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Hatay Havalimanı bölgede meydana gelen su taşkınlıkları ve olumsuz hava şartları nedeni ile 29 Ocak 2012 tarihinden itibaren aralıklarla hava trafiğine kapatılmıştı.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, DSİ ve Hatay Havalimanı personelinin yoğun çalışmaları sonucunda su tahliye işlemleri tamamlanmıştır. Havalimanı’nda ki aksaklıkların giderilmesiyle birlikte Hatay Havalimanımız 14.03.2012 Çarşamba günü itibariyle hava trafiğine tekrar açılmıştır."
HATAY HAVAALANI AÇILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 6 yıl önce
Amik Ovasında yaşayan yüzlerce ailenin en büyük geçim kaynağı olan ve Hatay’a doğa hayatı veren “Amik Gölü” 1975 yılları arasında kurutuldu. Besin hayvancılığını, sütçülüğü yaygın hale getiren yılda 3 mahsül veren verimli tarım arazisine sahip, dünyanın bir ucundan diğer ucuna bu yoldan giden, göç kuşlarına kucak açan ve burada üremelerini sağlayan kuşlar cenneti “Amik Gölü” kurutulmakla şimdi Hatay’ın en büyük kaybı haline geldi.Sıtma ile mücadele ve tarımsal alan kazanmak için kurutulan Amik Gölü’nün en derin yerine havaalanı kurulması gündeme geldiğinde buna karşı çıkanların başlıca gerekçeleri kuş uçak çarpışmalarının doğuracağı tehlikeler, bölgenin fay hattı üzerinde bulunması ve taşkınlara karşı havaalanın nasıl korunacağıydı.e nasıl

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bugüne kadar yaşanılanlardan halen ders alamamak düşündürücü.Oysa felaketler karşısında ıslah olan bir toplum yapımız vardı.Havaalanının daha uygun bir bölgeye taşınması için illaki bir kuş uçak çarpışmasımı bekleniyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Dünyaca bilinen 5 gölden biri olan amik gölünü kurut, ortasına bir havaalanı yap.OLacak işmidir bu? o gölün bünyesinde yaşayan milyonlarca canlının ahı kimseye kalmaz kul sormaz ise yaradan sorar.Bakın daha ne felaketler göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
oraya o havaalanını yapanların mühendislik lisansları iptal edilmeli.heryer su altında hala sadece pistte yok açılışta öyle yapıldı.hergün şiddetli yağışlarda devam ediyor.uzun değil yakında tekrar kapanır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000