02 Kasım 2009, Pazartesi 08:42:00

GAP Havaalanı'nda sıkıntı var!

Montaj işlemi tamamlanan ILS cihazı devreye girmediği için GAP Havaalanı pilotların korkulu rüyası haline geldi. Görüş mesafesinin biraz düşük olduğu günlerde uçaklar inemiyor.
  • Her yorum gonderiminde mesajlarin editorun onayindan gectigine dair bir bilgi cikiyor.Bu mesaj editore: TR'deki havaalanlarinin techizatlari, kis sartlarina uygunluklari, hangi havaalaninda radar ve ne tur yaklasma cihazlarinin oldugu, gecen yillarda hava sartlarinin kotulugunden dolayi kac ucus iptalinin yasandigi, kac pas gecip yedek meydana gitme durumunun yasandigi gibi konularda birisi ciddi bir arastirma yapip yayinlnsa ne kadar guzel olur.Belki Sivil Havaciligin ve Ulastirma bakaninin dikkatine gonderilip olumlu bir girisimde bulunmalari saglanabilir.Gerci Isparta kazasindan bile ders cikarmayan insamlara ne kadar etki eder tartisilir....
  • Izmir'de ILS'e gerek yok, o yuzden calistirmiyor yetkililer.Hava acik, gorerek sartlarda gelirsin ya da VOR yaklasmasi yaparsin.Ama bulut tabani 1000' altindaysa ya da sis felan varsa da yedek meydana gidersin, ucuslari iptal edersin.Cozum cok.ILS'i yapmak, calisir durumda tutmak icin caba harcamaya ne gerek var.Hava sartlari kotuyse neden ucuyorsun, degil mi?Ucma, evinde otur, sorun yasama:-)))I love Turkey. But I hate the mentality.....
  • İzmir'de ILS çalışmıyor mu? İmkansız hemen aktif hale getirirler. Neden daha önce söylemedin. Takma kafana, bugün öğleden sonra aktif olur. Söylemezseniz, yazmazanız nereden bileceğiz. Oldu bil.
  • Sirf is olsun diye, oy toplamak icin, yandaslarini zengin etmek icin havaalani yaptir ama teknik yonunu hesaba katma, bolge arastirmasi, yer uygunlugu yapma (ve ya yetersiz insanlara yaptir), ILS takma, sonra hava sartlarini sucla. Takilan ILS'si 'teknik sebeplerden' (bence basiretsizlikten, yetersizlikten) calistirama.TR'de ki havaalanlarinda o kadar cok sorunlar var ki, ozellikle ulkenin dogu bolgelerinde.Kıs sezonuna girildi, radar, ILS ve gerekli kis techizatlari olmayan havaalanlarinda sorun yasamalar, ucaklarin inememesi, ya da kalkamamasi, gecikmeler, ve daha bir suru problemler baslar.Her yil ayni olaylar yasaniyor ama kafa ve mentalite degismiyor.Izmir'de bile su an ILS calismiyor.

Bu problem geçtiğimiz hafta iki kez tekrarlandı. Cuma gecesi THY’nin 22.05 Tarifeli İstanbul uçağı kötü hava şartları yüzünden Şanlıurfa GAP Havaalanına inemedi. Uçak Gaziantep’e dönüp, bir süre sonra geri gelip tekrar inmeyi denedi, yine başaramadı. Karayoluyla Gaziantep’e götürülen yolcular, 6 saatlik rötarın ardından  gece saat 03.45’te İstanbul’a uçabildi.

Urfa'da yayımlanan yerel bir gazeteye tepkilerini dile getiren yolcular, şunları söyledi:

“Resmen perişan olduk. Bu rezalet herhalde Türkiye’ye özgü olsa gerek. 24.00’te İstanbul’da olacağımızı düşünüyorduk. 6 saat rötarla gidebildik. Bu problem daha önce de sık sık yaşanmıştı. Türkiye’nin en problemli havaalanından birine sahibiz. Yetkililer önlem almak için Allah korusun bir facia yaşanmasını mı bekliyorlar?”

ILS CİHAZI NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğu Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri, görüş mesafesinin düşük olduğu zamanlarda uçakların inişine yardımcı olan ILS cihazının geçen yıl alınarak bu yıl montajının yapıldığını belirtti. Yetkililer, teknik nedenlerden dolayı cihazı henüz devreye sokamadıklarını bildirdiler.

Yolcu güvenliğini her şeyin üstünde tuttuklarını belirten yetkililer, “Son 4 gün içinde yaşananlar tamamen hava şartları ile ilgili bir durum. Havaalanının bulunduğu bölge mevsim şartlarını daha yoğun biçimde yaşıyor. Bu cihaz uçuş güvenliği açısından önemli. Genel Müdürlüğümüze durumu sürekli bildiriyoruz. En kısa sürede bir cihazın devreye girmesi için çaba harcayacağız” diye konuştular.

(UrfaHizmet)

GAP Havaalanı'nda sıkıntı var!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
Her yorum gonderiminde mesajlarin editorun onayindan gectigine dair bir bilgi cikiyor.Bu mesaj editore: TR'deki havaalanlarinin techizatlari, kis sartlarina uygunluklari, hangi havaalaninda radar ve ne tur yaklasma cihazlarinin oldugu, gecen yillarda hava sartlarinin kotulugunden dolayi kac ucus iptalinin yasandigi, kac pas gecip yedek meydana gitme durumunun yasandigi gibi konularda birisi ciddi bir arastirma yapip yayinlnsa ne kadar guzel olur.Belki Sivil Havaciligin ve Ulastirma bakaninin dikkatine gonderilip olumlu bir girisimde bulunmalari saglanabilir.Gerci Isparta kazasindan bile ders cikarmayan insamlara ne kadar etki eder tartisilir....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Izmir'de ILS'e gerek yok, o yuzden calistirmiyor yetkililer.Hava acik, gorerek sartlarda gelirsin ya da VOR yaklasmasi yaparsin.Ama bulut tabani 1000' altindaysa ya da sis felan varsa da yedek meydana gidersin, ucuslari iptal edersin.Cozum cok.ILS'i yapmak, calisir durumda tutmak icin caba harcamaya ne gerek var.Hava sartlari kotuyse neden ucuyorsun, degil mi?Ucma, evinde otur, sorun yasama:-)))I love Turkey. But I hate the mentality.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
İzmir'de ILS çalışmıyor mu? İmkansız hemen aktif hale getirirler. Neden daha önce söylemedin. Takma kafana, bugün öğleden sonra aktif olur. Söylemezseniz, yazmazanız nereden bileceğiz. Oldu bil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sirf is olsun diye, oy toplamak icin, yandaslarini zengin etmek icin havaalani yaptir ama teknik yonunu hesaba katma, bolge arastirmasi, yer uygunlugu yapma (ve ya yetersiz insanlara yaptir), ILS takma, sonra hava sartlarini sucla. Takilan ILS'si 'teknik sebeplerden' (bence basiretsizlikten, yetersizlikten) calistirama.TR'de ki havaalanlarinda o kadar cok sorunlar var ki, ozellikle ulkenin dogu bolgelerinde.Kıs sezonuna girildi, radar, ILS ve gerekli kis techizatlari olmayan havaalanlarinda sorun yasamalar, ucaklarin inememesi, ya da kalkamamasi, gecikmeler, ve daha bir suru problemler baslar.Her yil ayni olaylar yasaniyor ama kafa ve mentalite degismiyor.Izmir'de bile su an ILS calismiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000