24 Şubat 2017, Cuma 10:50:07

DHMİ'den bir ilk!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin ilk Millî Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörünü faaliyete geçirdi.
  • Hasret
  • Bu ilk Türk yapımı Simulatör degil. Aksa Simulasyon Hvkk ya 8 yıl önce yaptı hem radar hem kule simulatorü. Hvkk da da havacılık yapılıyor herseyi shgm ve dhmi yapıyor sanki havacılıkla ilgili.
  • A-CDM olacak mi? supersiniz. Zeki mürende bizi görecek mi?
  • Boyle tehlikeli islerde tecrubesiz aletleri kullanirsak sonra yamulmayalim beyleeeer

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin ilk Millî Hava Trafik Kontrolörü Eğitim Simülatörünü  faaliyete geçirdi.

DHMİ’nin önemli AR&GE projelerinden olan ilk milli Hava Trafik Kontrolörü eğitim simülatörü, Esenboğa Havalimanı Eğitim ve Simülatör Tesislerine kuruldu.

360 derecelik görsel kule ortamında oluşturulan tesiste tüm Havalimanlarının üç boyutlu modelleri üretilebilecek.

Simülatörde; Hava Trafik Kontrolörlerinin temel eğitimlerini içeren kule, yaklaşma ve yol kontrol radar eğitimlerinin yanı ısıra gerektiğinde ileri düzey ATC eğitimleri ve hava sahası yapılanma/modifikasyon çalışmaları da yapılabilecek. Merkezde ayrıca, paralel pist eğitimleri de verilecek.

TÜBİTAK’ın teknik katkısı ile gerçekleştirilen bu önemli “yerli ve milli” proje ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Hava Trafik Kontrolörleri eğitim sistemi kapasitesini de iki kat artırdı.DHMİ'den bir ilk!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Ahmet ~ 1 yıl önce
Hasret

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Highlife ~ 1 yıl önce
Bu ilk Türk yapımı Simulatör degil. Aksa Simulasyon Hvkk ya 8 yıl önce yaptı hem radar hem kule simulatorü. Hvkk da da havacılık yapılıyor herseyi shgm ve dhmi yapıyor sanki havacılıkla ilgili.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nadire ~ 1 yıl önce
A-CDM olacak mi? supersiniz. Zeki mürende bizi görecek mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beyleeer ~ 1 yıl önce
Boyle tehlikeli islerde tecrubesiz aletleri kullanirsak sonra yamulmayalim beyleeeer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 1 yıl önce
aletin tecrübesi önemli tabi. devlet böyüklerimiz schipol ün eski bilgisayarlarını alıp, sistemi onlardan kurmuş. aletler tecrübeli, sen rahat ol kardeşim

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000