08 Ekim 2012, Pazartesi 11:38:45

DHMİ'DE SKANDALA SAYIŞTAY 'DUR' DEDİ

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne taşeron olarak hizmet veren Van merkezli Yeni Yıl Güvenlik şirketi’nin sözleşmesindeki çift asgari ücret artışı Sayıştay denetlemesine takıldı. DHMİ’nin fazladan ödediği 6 milyon TL’lik para çalışanlardan kesilecek.
  • arkadaşlar biz bu akp ayağına daha çok ekmekten oluruz maaşlar düştü hayırlı olsun demiyeceğim ama bunu yapanın Allah diğer tarafta karşımıza çıkarsın dhmi de en az 3000 maaştan başlayıpota 7000 maaş alanlar var ve çoğu işe gelmiyor öyleki haftada iki gün görüyorum ama bizim üç kuruşluk maaşı göze çok geliyor 200 lira için adam olmayız ama bizim maaş durumumuza düşseler adamlıklarını kaybederler kimse dur demez niye desin ki deseler işlerine gelmez ama unutulmasın bugün abd elçiliğin önünde şehit olan özel güvenlikçi idi ilk ateşin altında kalan yine güvenlikçi idi ama geldiği duruma bak yazıklar olsun başbakanım bu konuya ya el atın yada sandıktaki oylarınız anca rüyanızda görebileceğiniz büyüklükte olur....
  • Kardesim yeter artik.dhmi ve taseron sirketler birlesip fakiri fakir zenginide daha fazla zengin etmeye calisiyolar.taseron sirketinin bu kafar ezmeye hakki yok.arkadas.aynen koyun duruma dusurduler.lanet olsun ya.
  • en büyük umutsuzluk veripte geri istemek empati kurmasını bilenler anlar olmayanlar bir gün yaşayınca anlar o bu dünya olmayabilir belki ama öbür dünyada mutlaka olur.
  • 1

2011 genel seçimlerinde Van’dan AKP Milletvekili Aday Adayı olan Servet Yenitürk’e ait Yeni Yıl Güvenlik şirketine DHMİ tarafından fazla para ödendiği ortaya çıktı.

2008 yılından bu yana DHMİ’ye taşeron olarak güvenlik hizmeti veren Yeni Yıl Güvenlik ile yapılan sözleşmedeki bir ayrıntı Sayıştay’ın gözünden kaçmadı. DHMİ ile Yeni Yıl Güvenlik arasında yapılan sözleşme gereği çalışanlara iki asgari ücret ödeniyor ve çalışanlar her iki asgari ücret için yıllık artış oranları ayrı ayrı ücretlere yansıtılıyordu.

Sayıştay tarafından yapılan denetlemede, her asgari ücret için artış oranlarının maaşlara yansıtılamayacağı, 2008 yılındaki asgari ücret oranından tek bir asgari ücrete zam yapılabileceği bildirildi. DHMİ’nin gözden kaçan bu detay sebebiyle 4 yıllık süreçte yaklaşık 6 milyon TL fazladan ödeme yapıldığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine DHMİ fazladan ödeme yapılmasından sorumlu birim çalışanı hakkında soruşturma başlattı ve Yeni Yıl Güvenlik şirketinden geriye dönük yapılan fazladan ödemeler geri istendi.

Yeni Yıl Güvenlik şirketinin sahibi Servet Yenitürk de fazladan ödenen paranın çalışanlardan tahsil edilmesini istedi. Bunun üzerine çalışanların maaşlarından kişi başına düşen kısım geri alındı. Kesintilerin banka üzerinden değil de elden geri alınması ise dikkat çekti.

DHMİ’nin hatasından kaynaklanan durum yüzünden çalışanlar mağdur duruma düşerken İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne (İŞKUR)  konuyla ilgili çok sayıda şikayet gitti. İŞKUR müfettişleri yaptıkları inceleme sonucu, sözleşme gereği çalışanlara ödenen ücretin aynen devam etmesi gerektiğine aksi durumun 4857 sayılı İş Yasası’nın 62’nci maddesine aykırı olduğuna ve  bu yolla kesilen paraların çalışanlara tekrar iade edilmesine karar verdi.  

Vanlı işadamı Servet Yenitürk’e ait Yeni Yıl Güvenlik şirketi, DHMİ işletmesindeki  havalimanlarında hizmet veriyor.

©AirportHaber ÖZEL

DHMİ'DE SKANDALA SAYIŞTAY 'DUR' DEDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (149)

malatya güvenlik ~ 5 yıl önce
arkadaşlar biz bu akp ayağına daha çok ekmekten oluruz maaşlar düştü hayırlı olsun demiyeceğim ama bunu yapanın Allah diğer tarafta karşımıza çıkarsın dhmi de en az 3000 maaştan başlayıpota 7000 maaş alanlar var ve çoğu işe gelmiyor öyleki haftada iki gün görüyorum ama bizim üç kuruşluk maaşı göze çok geliyor 200 lira için adam olmayız ama bizim maaş durumumuza düşseler adamlıklarını kaybederler kimse dur demez niye desin ki deseler işlerine gelmez ama unutulmasın bugün abd elçiliğin önünde şehit olan özel güvenlikçi idi ilk ateşin altında kalan yine güvenlikçi idi ama geldiği duruma bak yazıklar olsun başbakanım bu konuya ya el atın yada sandıktaki oylarınız anca rüyanızda görebileceğiniz büyüklükte olur....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hatayli guvenlik cano ~ 5 yıl önce
Kardesim yeter artik.dhmi ve taseron sirketler birlesip fakiri fakir zenginide daha fazla zengin etmeye calisiyolar.taseron sirketinin bu kafar ezmeye hakki yok.arkadas.aynen koyun duruma dusurduler.lanet olsun ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
önemlimi ~ 5 yıl önce
en büyük umutsuzluk veripte geri istemek empati kurmasını bilenler anlar olmayanlar bir gün yaşayınca anlar o bu dünya olmayabilir belki ama öbür dünyada mutlaka olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
0 ~ 5 yıl önce
1

Yanıtla

Kalan karakter 1000
malatyalı ~ 4 yıl önce
keşke sadece bu olsa bu adam almadan kimseye bir şey vermez özellikle bayan çalışanlara bir gün ortaya çıkacak

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000