23 Temmuz 2010, Cuma 08:52:00

DHMİ'DE BAYRAM VAR

Uzun süredir tartışılan DHMİ Havacılık tazminatları tasarısı Meclis'ten geçti. DHMİ çalışanları bu haberle bayram sevinci yaşadı.
  • Yok eğer uçağa verilen hizmet ile alakalı ise bu takdirde soruyorum. Uçakla ilişkisi havada görmekten öteye geçmeyen MEMUR kadrolu personel neden havacılık tazminatını uçağın her türlü kahrını çeken ARFF personelinden daha fazla alıyor. Ki bir çok ARFF Memuru evrak işide yapıyor. Şunu da belirteyim ATC'ler hep risk aldıklarından bahsederler. ARFF personeli Uçağı egzozunu soluyarak kanser olma riski almıyor mu?
  • Velev ki gerçekten mevzu ARFF biriminin yardımcı hizmet olmasıdır. Soruyorum GM O. Birdal'a hani ARFF sadece SGK'da yardımcı hizmet olup DHMİ için Genel İdari Hizmet grubundaydı. Bir başka konu 4 sınıftan bahsediliyor. Bu sınıflar neye göre belirleniyor. Eğer eğitim düzeyi ise ben ve birçoğumuz fakülte mezunuyuz.
  • Ancak ülkemize Havacılık üzerine yeterince kurum ya da kamu teşekkülü varken (SHGM, DHMİ, THY) bu mümkün olmamıştır. Ancak tazminatlar konusunda yapılan kulislerle (Genel Müdür ATC kökenli) istediklerini almışlardır. Onların istedikleri rakamlar için diğer birimlere verilecek rakamlarda kısıtlamalar yapıldı. En kalabalık birimlerden biri olan ve de hakkını aramaktan aciz olan ARFF birimine en asgariyi vermeyi çözüm görmüşlerdir.
  • ARFF personeline eurocontrol tazminatlarında yapılan haksızlığa gerekçe olarak gösterilen Yardımcı Hizmet-GİH muhabbeti koca bir yalandır. Buradaki mevzu şudur. Eurocontrol tazminatlarında aslan payını hatta tamamını almak isteyen ATC ve AIM birimleri kurum içerisinde Seyrüsefer ve İşletme ayrımı yapmak istemişlerdi. Hatta SEYRÜSEFER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ adı altında ayrı bir kurum oluşturmayı hedeflediler.

İşte Meclis'ten geçen o tasarı:

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün 3 üncü maddesinin (b) ve (c) bentleri kapsamına giren personeline; aylık tutarı, “Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı” prensipleri çerçevesinde personel maliyetlerinin tamamı karşılanan kadro ve pozisyonlarda bulunanlar için en yüksek Devlet memuru aylığının (ek gösterge dâhil) brüt tutarının % 600’ünü, kısmen karşılanan kadrolar ve pozisyonlarda bulunanlar için aynı miktarın %300’ünü, pilotlar için ise %1000’ini, diğerleri için de %150’sini geçmemek üzere Yüksek Planlama Kurulunca belirlenen oran, esas ve usullere göre “Havacılık Tazminatı” ödenir. Yüksek Planlama Kurulu, yukarıda belirtilen kriterlere göre aynı tazminat tavanı grubu içerisinde yer alan bir kadro veya pozisyon unvanında çalışanlar için uygulanacak tazminat oranını, birimin bulunduğu yer, iş yoğunluğu, öğrenim durumu farklılığı, hizmet süresi, personel temininde güçlük gibi kriterleri birlikte veya ayrı ayrı dikkate almak suretiyle ve ödenecek tazminat tutarının %30’unu geçmeyecek şekilde farklılaştırmaya yetkilidir. Bu şekilde yapılacak ödemeler, sözleşmeli personel için belirlenen ücret tavanı ile kapsama dahil personele verilecek diğer hak ve ödemelerin hesabına esas alınacak matrahın tespitinde dikkate alınmaz. Bu tazminat, aylıklara ilişkin esaslar çerçevesinde gelir vergisi ve damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenir."

Airporthaber.com

DHMİ'DE BAYRAM VAR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

Misafir ~ 8 yıl önce
Yok eğer uçağa verilen hizmet ile alakalı ise bu takdirde soruyorum. Uçakla ilişkisi havada görmekten öteye geçmeyen MEMUR kadrolu personel neden havacılık tazminatını uçağın her türlü kahrını çeken ARFF personelinden daha fazla alıyor. Ki bir çok ARFF Memuru evrak işide yapıyor. Şunu da belirteyim ATC'ler hep risk aldıklarından bahsederler. ARFF personeli Uçağı egzozunu soluyarak kanser olma riski almıyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Velev ki gerçekten mevzu ARFF biriminin yardımcı hizmet olmasıdır. Soruyorum GM O. Birdal'a hani ARFF sadece SGK'da yardımcı hizmet olup DHMİ için Genel İdari Hizmet grubundaydı. Bir başka konu 4 sınıftan bahsediliyor. Bu sınıflar neye göre belirleniyor. Eğer eğitim düzeyi ise ben ve birçoğumuz fakülte mezunuyuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Ancak ülkemize Havacılık üzerine yeterince kurum ya da kamu teşekkülü varken (SHGM, DHMİ, THY) bu mümkün olmamıştır. Ancak tazminatlar konusunda yapılan kulislerle (Genel Müdür ATC kökenli) istediklerini almışlardır. Onların istedikleri rakamlar için diğer birimlere verilecek rakamlarda kısıtlamalar yapıldı. En kalabalık birimlerden biri olan ve de hakkını aramaktan aciz olan ARFF birimine en asgariyi vermeyi çözüm görmüşlerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ARFF personeline eurocontrol tazminatlarında yapılan haksızlığa gerekçe olarak gösterilen Yardımcı Hizmet-GİH muhabbeti koca bir yalandır. Buradaki mevzu şudur. Eurocontrol tazminatlarında aslan payını hatta tamamını almak isteyen ATC ve AIM birimleri kurum içerisinde Seyrüsefer ve İşletme ayrımı yapmak istemişlerdi. Hatta SEYRÜSEFER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ adı altında ayrı bir kurum oluşturmayı hedeflediler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000