12 Aralık 2009, Cumartesi 08:46:15

DHMİ istedi, minare kısaltılıyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesinin (DHMİ), uçakların Uşak Havaalanı’na iniş ve kalkışları sırasında uçuş güvenliğini tehdit ettiği iddiasıyla 65 metre yüksekliğindeki minarenin boyunun 15 metreye indirilmesiyle ilgili talebi, Uşak Belediyesi tarafından kabul edildi...
  • 65 metre uzunlukta minarenin ne işi var o camide. selimiyenin, süleymaniyenin, ayasofyanın minare boyu ne kadar?
  • Tokat'ta da caminin minaresi kısaltıldı ama asıl pist uzantısındaki kavak ağaçları kesilmedi. Minare hem kavaklardan daha kısaydı hem merkez hattının biraz daha dışındaydı. Uşak'taki minare Doğuya inişte, Batıya kalkışta karşınıza çıkıyor; sağ çaprazınıza. Kurallara uymuyordu herhalde. Belediyeler imar planlarına ve mania kriterlerine dikkat etmeliler. Şu anda birçok şehirde meydanlar çevresinde yapılanma devam ediyor. Belediye imar izni verdikten sonra geri alması zor oluyor. SHGM'lüğünün bu konuda belediyelere seminer yapması uygun gözüküyor.
  • Yabancı memlekette, yaklaşma konisi içerisine koniyi bozacak yükseklikte kilise yaptırmazlar bir, daha önceden yapılmışsa bile olduğu gibi taşırlar iki. Nasıl olacağını merak ediyorsan Discovery Channel'i bir seyret.
  • yabanci ülkede kilisenin boyunu kücültecekler ucaklar inemiyor diye hic duymamistim.

Alınan bilgiye göre, Uşak Havaalanı pistine 1350 metre uzaklıktaki Hacı Aileler Furkan Camisi’nin 65 metre yükseklikteki iki şerefeli minaresinin, uçuş güvenliğini tehdit etmesi dolayısıyla 15 metreye indirilmesine ilişkin DHMİ talebi, Uşak Belediyesi tarafından değerlendirildi.

Belediye, minarenin boyunun kısaltılmasının gerekli olduğuna karar vererek, camiyi yaptıran hayırsever Mehmet Ali Altay’a (63) bir yazı gönderdi.

Yazıda, minarenin boyunun bir an önce istenen seviyeye getirilmesi istendi.

"KENDİ İMKANLARIMLA YAPAMAM"

Hayırsever Mehmet Ali Altay ise yaptığı açıklamada, minareyi kendi imkanlarıyla kısaltmasının mümkün olmadığını, ayrıca caminin Uşak Müftülüğüne devredildiğini bildirdi.


Minarede yapılacak çalışma için 50 bin lira gerektiğini, bu parayı karşılayamayacağını ifade eden Altay, "Eğer minare uçuş güvenliğini tehdit ediyorsa gelip yıksınlar. Ayrıca konu yargıya intikal etti. Manisa Bölge İdare Mahkemesine minarenin yıkılmamasıyla ilgili dava açtım. Mahkemenin kararı beklenmeden minarenin yıkılmak istenmesi yanlış" dedi.

Altay, Uşak Havaalanı’nın şu sıra uçuşlara kapalı olduğunu, bu durumdayken minarenin yıkılmak istenmesini doğru bulmadığını söyledi.

DHMİ Uşak Havaalanı Meydan Müdürü Veysel Göl de uçakların iniş kalkış konik yüzey alanı içerisinde bulunan Hacı Aileler Furkan Camisi’nin 65 metre yüksekliğindeki 2 şerefeli minaresinin, uçuş güvenliğini tehdit ettiği için bir an önce yıkılması gerektiğini belirtti.

Göl, 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 47. maddesi gereği yasal yetkiyi kullandıklarını ve minarenin kısaltılması için gerekli işlemlerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Milliyet

DHMİ istedi, minare kısaltılıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 9 yıl önce
65 metre uzunlukta minarenin ne işi var o camide. selimiyenin, süleymaniyenin, ayasofyanın minare boyu ne kadar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Tokat'ta da caminin minaresi kısaltıldı ama asıl pist uzantısındaki kavak ağaçları kesilmedi. Minare hem kavaklardan daha kısaydı hem merkez hattının biraz daha dışındaydı. Uşak'taki minare Doğuya inişte, Batıya kalkışta karşınıza çıkıyor; sağ çaprazınıza. Kurallara uymuyordu herhalde. Belediyeler imar planlarına ve mania kriterlerine dikkat etmeliler. Şu anda birçok şehirde meydanlar çevresinde yapılanma devam ediyor. Belediye imar izni verdikten sonra geri alması zor oluyor. SHGM'lüğünün bu konuda belediyelere seminer yapması uygun gözüküyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yabancı memlekette, yaklaşma konisi içerisine koniyi bozacak yükseklikte kilise yaptırmazlar bir, daha önceden yapılmışsa bile olduğu gibi taşırlar iki. Nasıl olacağını merak ediyorsan Discovery Channel'i bir seyret.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
yabanci ülkede kilisenin boyunu kücültecekler ucaklar inemiyor diye hic duymamistim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000