04 Temmuz 2009, Cumartesi 08:38:49

DHMİ açıkladı: Yolcu artışı sürüyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), 2009 yılı Haziran ayı sonu itibariyle 36 milyon 18 bin 103 yolcu taşıdı ve geçen yılın ilk altı ayına göre artış yüzde 3,6 oranında oldu.
  • sizce insanlığın oluşumu bu mudur? bu kadar basit düşünebilenler var demek. afedersiniz ama parası az olana resmen hiçbirşeyden anlamayan, buraya adını yazamayacağım büyükbaş hayvan cinsinden bir muamele yapmışsınız. ben bu tiplerin parası çok olanlarına da rastladım. insan olabilmenin parayla pulla alakası yok. sizi kınıyorum.
  • tabi ki söylenenler doğrudur ancak benim dediğim de aman aman büyük bir artış olmasından yana değil, şirketleri biraz daha fazla kara geçirecek kadar olsa yeterli olur ve bu sayede de şirketler o dediklerinizden daha da fazla yatırım yapabilir, bu sayede bazı yolcuların havayolu ulaşımını küçümsemeleri önlenmiş olur.. bizim milletin huyudur, bir şey ucuzlarsa "ayağa düşmüş" muamelesi görür.
  • Elbete full gidecek business her zaman iyidir.Ama Türkiye konjoktüründe bunu uygulamak son derece yanlıştır.Eğer bizim havayollarımız fiyatları arttırırsa yabancı havayollarının ekmeklerine yağ üstüne de bal sürerler.Siz söylüyorsunuz işte "ulaşılmaz" olmalı diye.Fiyatlar artarsa insanımız uçağa ulaşamaz.Bu sefer de yabancı havayolları bizim ülkemize şirket satın alma yoluyla gelir ve tekrar fiyatları düşürür.Pazar da yabancılara geçer.Biz de sadece uçakların arkasından el sallarız .Son 5 yılda yolcu sayısı 8.5 milyondan 37.5 milyona çıktı.THY 50 uçaktan 130 uçağa çıktı.Havalimanları, YAP-İŞLET-DEVRET modeli ile devletin kazanç kapısı oldu.Turizm gelirlerimiz artış halinde.Hala deniliyor ki fiyatlar arttsın.
  • şirketler yolcu yok diye yakınmıyorlar ki, kar marjları düşük diye yakınıyorlar, bilet fiyatları artsın ve "herkes" uçmasın, önemli olan toplamda kaç kafa taşıdığın değil, kaç para kazandığındır, business class fikri de bu düşüncenin ürünüdür, şirketler 100 - 150 tane ekonomi yolcusundan çok full gidecek business class ile ilgilenir (bunu da herkes itiraf etmez o da ayrı), hesaba vurursan neredeyse aynı miktar kazanca eşittir ve daha az ağırlıkla daha az yakıt yakarsın.. fazla kafa sayısı, fazla problem, fazla rötar vs vs zincir gibi gider.. havayolu bence biraz lükstür ve öyle de kalmalıdır, herkes her şeye ulaşamamalıdır.. biraz dikkatli düşünün hak vereceksiniz.

DHMİ verilerine göre, Direkt Transit Yolcu sayısında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,6’lık bir artış oldu.

Uçak trafiğinde ise, 2009 yılı Haziran ayı sonu itibariyle yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2 oranında artış sağlandığı ifade edildi.

İlk altı aylık dönemde iç-dış hat yolcuda Atatürk Hava Limanı toplamda 13 milyon 615 bin 19 yolcu ile birinci olurken, Atatürk Hava Limanı’nı 5 milyon 301 bin 540 yolcu ile Antalya Hava Limanı takip etti. Esenboğa Havaalanını ise iç hatta 2 milyon 375 bin 856 yolcu kullandı.

Türkiye genelinde 2009 yılı ilk altı ay sonu itibariyle yolcu ve uçak trafiğindeki verilen hizmetle beraber, havalimanı ve alanlarımızda 645 bin 735 ton yük taşımacılığı gerçekleşti.

DHMİ açıkladı: Yolcu artışı sürüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Misafir ~ 9 yıl önce
sizce insanlığın oluşumu bu mudur? bu kadar basit düşünebilenler var demek. afedersiniz ama parası az olana resmen hiçbirşeyden anlamayan, buraya adını yazamayacağım büyükbaş hayvan cinsinden bir muamele yapmışsınız. ben bu tiplerin parası çok olanlarına da rastladım. insan olabilmenin parayla pulla alakası yok. sizi kınıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
tabi ki söylenenler doğrudur ancak benim dediğim de aman aman büyük bir artış olmasından yana değil, şirketleri biraz daha fazla kara geçirecek kadar olsa yeterli olur ve bu sayede de şirketler o dediklerinizden daha da fazla yatırım yapabilir, bu sayede bazı yolcuların havayolu ulaşımını küçümsemeleri önlenmiş olur.. bizim milletin huyudur, bir şey ucuzlarsa "ayağa düşmüş" muamelesi görür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Elbete full gidecek business her zaman iyidir.Ama Türkiye konjoktüründe bunu uygulamak son derece yanlıştır.Eğer bizim havayollarımız fiyatları arttırırsa yabancı havayollarının ekmeklerine yağ üstüne de bal sürerler.Siz söylüyorsunuz işte "ulaşılmaz" olmalı diye.Fiyatlar artarsa insanımız uçağa ulaşamaz.Bu sefer de yabancı havayolları bizim ülkemize şirket satın alma yoluyla gelir ve tekrar fiyatları düşürür.Pazar da yabancılara geçer.Biz de sadece uçakların arkasından el sallarız .Son 5 yılda yolcu sayısı 8.5 milyondan 37.5 milyona çıktı.THY 50 uçaktan 130 uçağa çıktı.Havalimanları, YAP-İŞLET-DEVRET modeli ile devletin kazanç kapısı oldu.Turizm gelirlerimiz artış halinde.Hala deniliyor ki fiyatlar arttsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
şirketler yolcu yok diye yakınmıyorlar ki, kar marjları düşük diye yakınıyorlar, bilet fiyatları artsın ve "herkes" uçmasın, önemli olan toplamda kaç kafa taşıdığın değil, kaç para kazandığındır, business class fikri de bu düşüncenin ürünüdür, şirketler 100 - 150 tane ekonomi yolcusundan çok full gidecek business class ile ilgilenir (bunu da herkes itiraf etmez o da ayrı), hesaba vurursan neredeyse aynı miktar kazanca eşittir ve daha az ağırlıkla daha az yakıt yakarsın.. fazla kafa sayısı, fazla problem, fazla rötar vs vs zincir gibi gider.. havayolu bence biraz lükstür ve öyle de kalmalıdır, herkes her şeye ulaşamamalıdır.. biraz dikkatli düşünün hak vereceksiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000