10 Şubat 2016, Çarşamba 12:07:19

Çukurova devlet bütçesiyle yapılacak

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle geçen yıl ağustosta sözleşmesi feshedilen Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, devlet bütçesiyle yapılmasına karar verildiğini belirtti.
  • Çukurova Havalimanı bittiğinde her yıl artan yolcu sayısı hızla düşecektir. İskenderun, Osmaniye yolcuları Hatay ve G.Antep'e kayacaktır. Yazın bir kenara. 10 yıl içinde Adana'nın doğusuna bir havalimanı daha yapılacak. Avrupa'nın enerji Merkezi olacak denilen bölgeden havalimanı uzaklaştırılıyor. Gerçek amaç nedir? Bilen var mı?
  • Haberin son paragrafındaki Adana ve Mersin'e yakın v3 kolay ulaşım sağlayacak sözü çok komik. Adana'ya 40 km. den fazla. Ulaşım tam berbat ..... D 400 Karayolundan Adana Mersin arabayla 80 dakika sürüyor. Otobandan ise 15 km. daha fazla olduğu halde 1 saat. Otobanla D 400 arasına yapılsaydı sorun olmazdı. Mersine kıyak, Adana'ya ceza...
  • AYGEM Yapsın. Ümit bey halleder.
  • GENEL MÜDÜRÜM BU AÇIKLAMAYI HÜR ÖZGÜR İRADENİZLE Mİ YAPIYORUSUNUZ. SANKİ ORHAN BİRDALIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ MÜ YAPIYORSUNUZ. SİZİN GENEL MÜDÜRLÜKTE HİÇ BİR YETKİNİZİN KALMADIĞINI DUYDUM...KENDİNİZİ BU KADAR KÜÇÜK DÜŞÜRMEYİN. YUMRUĞUNUZU MASAYA VURUN LÜTFEN...

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle geçen yıl ağustosta sözleşmesi feshedilen Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, devlet bütçesiyle yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın yapımı için 2011'de yapılan ihaleyi kazanan müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle geçen yıl ağustosta sözleşmesinin feshedildiğini anımsatarak, söz konusu firma tarafından şu ana kadar yapılan kısmın tespiti için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Mersin ve Adana başta olmak üzere bölgeye hizmet vermek amacıyla konvansiyonel boyutlarda yapımı planlanan havalimanının yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmesinden vazgeçildiğini anlatan Yıldırım, devlet bütçesiyle yapılmasına karar verilen havalimanı için Yüksek Planlama Kuruluna müracaatta bulunduklarını, gelecek neticeye göre de iki etap halinde ihaleye çıkacaklarını aktardı.

Yıldırım, projesi DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlatılan havalimanının yapım maliyetinin 750 milyon lira olmasının tahmin edildiğini ancak kesin maliyetin projelerin tamamlanmasının ardından belirleneceğini dile getirdi.

Yer tesliminin yapılmasından itibaren yaklaşık 2 yıl içinde tamamlanması planlanan havalimanının, nihai olarak 30 milyon yolcuya hizmet edeceğini belirten Yıldırım, 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak havalimanının devreye girmesi için her türlü çabayı gösterdiklerini ifade etti.

Her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak

Söz konusu havalimanının ihalesi, 15 Aralık 2011'de yapılmıştı. Havalimanı ihalesinde tek teklif, 357 milyon 71 bin 685 avro yatırım bedeli ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresi ile Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubundan gelmişti.

İlk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve ihtiyaca göre kapasitesi artırılabilir şekilde planlanan havalimanının kapasitesinin, daha sonra 30 milyona çıkarılması hedefleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon kapasiteli iki havalimanından birisinin Çukurova Bölgesel Havalimanı olması planlanıyor.

Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havalimanı, konumu itibarıyla Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak.

Çukurova devlet bütçesiyle yapılacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (26)

GERÇEKÇİ ~ 2 yıl önce
Çukurova Havalimanı bittiğinde her yıl artan yolcu sayısı hızla düşecektir. İskenderun, Osmaniye yolcuları Hatay ve G.Antep'e kayacaktır. Yazın bir kenara. 10 yıl içinde Adana'nın doğusuna bir havalimanı daha yapılacak. Avrupa'nın enerji Merkezi olacak denilen bölgeden havalimanı uzaklaştırılıyor. Gerçek amaç nedir? Bilen var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ali ~ 2 yıl önce
Haberin son paragrafındaki Adana ve Mersin'e yakın v3 kolay ulaşım sağlayacak sözü çok komik. Adana'ya 40 km. den fazla. Ulaşım tam berbat ..... D 400 Karayolundan Adana Mersin arabayla 80 dakika sürüyor. Otobandan ise 15 km. daha fazla olduğu halde 1 saat. Otobanla D 400 arasına yapılsaydı sorun olmazdı. Mersine kıyak, Adana'ya ceza...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hv.lim. ~ 2 yıl önce
AYGEM Yapsın. Ümit bey halleder.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BİRDAL ~ 2 yıl önce
GENEL MÜDÜRÜM BU AÇIKLAMAYI HÜR ÖZGÜR İRADENİZLE Mİ YAPIYORUSUNUZ. SANKİ ORHAN BİRDALIN SÖZCÜLÜĞÜNÜ MÜ YAPIYORSUNUZ. SİZİN GENEL MÜDÜRLÜKTE HİÇ BİR YETKİNİZİN KALMADIĞINI DUYDUM...KENDİNİZİ BU KADAR KÜÇÜK DÜŞÜRMEYİN. YUMRUĞUNUZU MASAYA VURUN LÜTFEN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000