30 Aralık 2009, Çarşamba 12:00:03

Cami minaresinin boyu kısaltılıyor

3 yıl önce yaptırılan caminin minaresi öyle uzundu ki helikopterler inip kalkamıyordu. Şimdi minare 20 metre kısaltılacak...
  • Arkadaşlar tabiki şaka yaptım:D denemek istedim aramızda sazan var mı diye:D:D
  • Hadiii, Şimdi o minare için diktirilen KILIF ıda, kısaltmak gerekecek.
  • Arkadaş galiba şaka yaptı. Dinimiz kolaylık dinidir. Eskiden minareler mikrofon hopörlör vs. olmadığı için yüksek yapılırdıki ses uzaklara gitsin. Şimdi teknoloji var ve çok yüksek olmadanda ezan sesi uzaklara gidebilir. Dinimiz mantık dini ve teknolojiyi sonuna kadar destekler. ayrıca insanların güvenliği için böyle birşeyin mahzuru yoktur.
  • BOŞUNA MASRAF NE GEREK VARKİ MİNAREYE EZANI ZATEN GİRİŞTE OKUYOR CEMAATİN İÇİNDE FUZULİ MASRAF VEDE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ ENGEL
  • doğru minareler yıkılmasın diye insanlar ölsün daha iyi(!) Bu kadar herşeyi putlaştırdığınız için bu halde bu ülke zaten!!!

Van'ın Buzhane Mahallesi'ndeki Ferit Melen Havaalanı yakınında bulunan ve cemaatten toplanan paralarla 3 yıl önce yaptırılan caminin minaresi, Ferit Melen Havaalanı'na iniş-kalkış yapan uçak ve helikopterler için tehlike oluşturunca kısaltılmasına karar verildi.

45'ten 25 metreye indirilecek olan Buzhane Camii minaresinin bir bölümünün yıkımına başlandı. Mahalle sakinleri cami minaresinin kısaltılmasından rahatsızlık duyarken, Van Müftüsü Nimettullah Arvas minarenin bulunduğu mevki nedeniyle uzunluğunun en fazla 25 metre olması gerektiğini söyledi.

Van'da müteahhit tarafından 3 yıl önce yaptırılan Buzhane Camii’nin minaresi sorun oldu. 45 metre ve çift şerefeli yaptırılan minare, zamanla Van Ferit Melen Havaalanı'na iniş- kalkış yapan uçak ve helikopterler için tehlike oluşturdu. Pilotların sorunu yetkililere bildirmesi üzerine Van Jandarma Filo Komutanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri Van Müftülüğü'ne başvurarak minarenin yıkılmasını istedi.

Bunun üzerine de müftülük aldığı kararla 45 metrelik minareyi 25 metreye indirmeye başladı. Sabah minarenin bir bölümünü balyozlarla yıkmaya başlayan işçileri görenler tepki göstererek, minarenin neden yıkıldığını anlamaya çalıştı. Daha sonra işçilerden sorunu öğrenen cemaat, bu kez de cami ve minarelerine zarar verildiğini savunarak tepki gösterdi.

Yıkım kararının acil olarak uygulanması gerektiğini belirten Van Müftüsü Nimettulah Arvas, minarenin izinsiz ve projeye uygun yapılmadığını, tehlikelerin de göz önünde tutulmadığını söyledi. Müftü Arvas, şöyle dedi: “İşçiler titizlikle minarenin bir bölümünü yıkıyor. Minare ve caminin zarar görmemesi için çok hassas davranıyoruz. Minarenin uzunluğunun bulunduğu mevki nedeniyle en fazla 25 metre olması gerekiyordu. Ancak müteahhit firma 45 metre olarak yapmış. Yıktığımız minareyi yeniden en güzel şekliyle 25 metre olarak yapacağız.”

Cami minaresinin boyu kısaltılıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaşlar tabiki şaka yaptım:D denemek istedim aramızda sazan var mı diye:D:D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Hadiii, Şimdi o minare için diktirilen KILIF ıda, kısaltmak gerekecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaş galiba şaka yaptı. Dinimiz kolaylık dinidir. Eskiden minareler mikrofon hopörlör vs. olmadığı için yüksek yapılırdıki ses uzaklara gitsin. Şimdi teknoloji var ve çok yüksek olmadanda ezan sesi uzaklara gidebilir. Dinimiz mantık dini ve teknolojiyi sonuna kadar destekler. ayrıca insanların güvenliği için böyle birşeyin mahzuru yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
BOŞUNA MASRAF NE GEREK VARKİ MİNAREYE EZANI ZATEN GİRİŞTE OKUYOR CEMAATİN İÇİNDE FUZULİ MASRAF VEDE GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ ENGEL

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
doğru minareler yıkılmasın diye insanlar ölsün daha iyi(!) Bu kadar herşeyi putlaştırdığınız için bu halde bu ülke zaten!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000