02 Kasım 2011, Çarşamba 07:55:58

BİR 'KUŞ' VAKASI...

Amerikan Federal Havacılık Kurulu (FAA) Amerika'daki hava meydanlarında 2006 ile 2010 yılları arasında uçaklara her gün ortalama 25 kuş çarpma vakası yaşandığını kaydetti...
Amerikan Federal Havacılık Kurulu (FAA) Amerika'daki hava meydanlarında 2006 ile 2010 yılları arasında uçaklara her gün ortalama 25 kuş çarpma vakası yaşandığını kaydetti. 12 yıllık süre içinde ABD'de 40 bin çarpma olayı tespit edilen raporda, yıllık zararın ise sadece Amerika'da 500 milyon doları geçtiği belirtildi.
FAA'nın yayınladığı rapor, Amerika'daki havalimanlarında yaşanan kuş çarpma olaylarına yönelik önemli detaylar içerdi.

Zaman Gazetesi'nde yer alan habere göre; Rapora göre dünyada en çok kuş çarpma olayının yaşandığı ülke Amerika Birleşik Devletleri olarak yer aldı. Kuş çarpma olaylarının en çok 2 bin 500 feet altında yaşandığını belirten uzmanlar, kazaların bir yılda sadece ABD'ye bedelinin 500 milyon dolar olduğunu aktardı. Rapor bu rakamın dünyada ise 1 milyar dolarlık zarar yol açtığının tahmin edildiğini kaydetti.
 
Türkiye'de ise en çok çarpma vakası, kuşların göç güzergahı ve deniz kenarında bulunan Atatürk Havalimanı'nda yaşanıyor. 2009 yılı kayıtları bir yıl içinde toplam 57 kuş çarpması yaşandığını ortaya koydu. Bunlardan 6'sı uçaklarda hasar meydana getirdi. Bir yılda pistlerdeki 191 kuş ölüsü toplandı.
 
Kuşlara karşı mücadele yapan Devlet Hava Meydanları İşletmesi itfaiye görevlileri, çabalara rağmen martı, karga gibi kuşları pist ve çevresinden uzaklaştırmakta zorlandıkları, göç döneminde uçak iniş-kalkış yapılan pistleri, kuşların uçuş istikametine göre belirlediklerini vurguladı.
 
KUŞ ÇARPMASINI ÖNLEMEK İÇİN KAYITLAR ÖNEMLİ
 
Uzmanlar, kuş çarpmalarını önlemek için olayın nerede, nasıl meydana geldiği, sonucun ne olduğunu bilmenin önemi ve rapor edilmeyen kazaların çözümü zorlaştırdığını bildirdi.
 
Dünya genelinde kazaların yarısının 1990'dan bu yana geçen 9 yıllık sürede piste en yakın nokta ile 2 bin 500 feet altında yaşardığı sonucu. Bugüne kadar rapor edilen en yüksek çarpma irtifası 37 bin feet. Kuşlarda görülen en yüksek uçuş irtifası ise 54 bin feet. Çarpma vakaları en fazla kuşların göç dönemi olan ilkbahar-sonbahar ayları.
 
KUŞ ÇARPMA HASARI EĞİTİMLE AZALTILABİLİR
 
Yapılan incelemeler kuşların panik anındaki eğilimlerinin 'dalışa geçme' olduğunu gösterdi.
 
Pilotların, sürü ile karşılaştığında düşük süratle uçmalarının kuşları kaçırma için zaman kazanacağı, çarpma halinde ise hasarın daha az olacağı bilgisinin hayati olduğu ifade edildi.
 
FAA uzmanları, çarpma olasılığında pilotların kokpitte eğilerek baş ve gözlerini korumalarını tavsiye etti. Pilotlardan pist üzeri ve çevresinde kuşlar olduğunda kalkış yapmaması istendi.
BİR 'KUŞ' VAKASI...

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000