28 Kasım 2011, Pazartesi 08:59:49

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "O HAVAALANINI HEMEN AÇIN"

Van depreminde havaalanı, kontrol kulesi de ciddi bir biçimde hasara uğrayınca uçuşlara kapatıldı. Hemen Van’a uçmak isteyen Erdoğan, “Sorunu çözün, oraya ineceğim” diye talimat verince havaalanı tekrar açıldı.
  • valla canı bir istese de 9 yıldır meclis komisyonunda gidip gelen sivil havacılık kanun tasarısı da yürürlüğe girse...
  • VAN HAVAALANI HASAR GORDU DOGRU AMA HIC KAPANMADI SADECE ILK DEPREMDEN SONRA 2 YADA 3 SAATT KAPALI KALDI SONRASINDA NORMAL UCUSLAR DEVAM ETTI MUS VE ERZURUMA INEN UCUSLARHAVA SARTLARINDAN ORAYA AKTARILDI BIR ARA HAVA KOTUYDU IKINCI DEPREMDEN SONRA TERMINALBINASI BOSALTILDI VE YENI TERMINALE CEKILDI TUM SISTEM BU SIRADA YINE 1 GUNLUK ROTER VE GECIKMELER YASANDI AMA BUNUN HARICINDE HASARLI OLSA DAHI NORMAL SARTLARDAUCUSLAR DEVAM ETTİ BUGUNE KADAR VE DEVAM EDIYOR DA TURKIYEDE ADB SAW VE BENZERI NOLTALARDAN VANA DIREK OLARAK SEFER GERCEKLESTIRN TEK HAVA YOLUNUN BIR CALISANI OLARAK BU BILGILERİ SIZE GONUL RAHATLIGI ILE PAYLASMAK ISTERIM
  • BU KADAR YALANI NAIL BİR ARAYA GETİRMİŞLER HELAL OLSUN. DOĞRUSUNU GİDİN Bİ YERİNDE ARAŞTIRIN, BAKIN VİCDANINIZ SIZLAR BELKİ TEŞEKKÜR DE EDERSİNİZ
  • işinizi düzgün yapın, padişahlığa gerek kalmasın?anlamıyorum sizi, o kadar eğitim alıyorsunuz,bin tane kriteriniz var.ne diye öyle oturup durursunuzki?çalışın kardeşim,iş yapın!ona buna laf atacağınıza işinizi düzgün yapın!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sorunu çözün, ben o havaalanına ineceğim” talimatı ile Van’da 23 Ekim’deki depremde hasar gören Ferit Melen Havaalanı’nın 3 saat içinde uçuşa açık hale getirildiği öğrenildi. Van’da 23 Ekim’de saat 13.41’de meydana gelen 7.2 şiddetindeki depremde, Ferit Melen Havaalanı da hasar gördü. Terminal binası inşaat halinde olan havaalanının kontrol kulesi, ciddi bir biçimde hasara uğradı. Bunun üzerine depremin ardından havaalanı uçuşa kapatıldı. Van’a havadan ulaşım için Erzurum ve Muş havaalanlarının kullanılması yönünde planlamalar yapıldı.

Van hava sahasındaki hava trafiğinin kontrolünde, uçuş emniyeti ve akışının temini amacıyla, seyrüsefer yardımcı sistemleri VOR, DME, NDB istasyonları, Kontrol Kulesi ve Başkale Güzeldere’de konumlanmış olan hava/yer ve yer/yer haberleşmesinde kullanılan telsizler ile hizmet veriliyor. Havaalanı apronunun uçak kapasitesi ise 6. 1943 yılında hizmete açılan havaalanındaki yenileme çalışmaları depremden önce başlatılmıştı.

‘Sorunu çözün’

İstanbul’da depremi öğrenen Erdoğan, süratle Van’a gitmek istedi. Ancak, Erdoğan’a, “Havaalanı depremde hasar gördü. Kule hasarlı, kullanılamıyor. Onarım zaman alır” bilgisi verildi. Erdoğan, bunun üzerine Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) yetkililerine, “Ben bugün o havalimanına ineceğim. Bürokrasiye takılmayın. Acil kriz yönetimi uygulayın. Sorunu çözün. Van’a geliyorum ve o alana ineceğim” diye talimat verdi.

Erdoğan’ın talimatı üzerine kuledeki kontrol sistemleri geçici olarak bir araca yerleştirildi, teknik çalışmalar yapıldı. Havalimanı depremden üç saat sonra uçuşa hazır hale getirildi. Erdoğan, DAP uçağı ile İstanbul’dan Van’a hareket etti. Erdoğan, saat 19.30 sıralarında Van’a indi. Van havaalanındaki hava trafiğinin kontrolü bir süre yerden yapıldıktan sonra geçici çelik kule kuruldu.

Havaalanı müdürlüğüne de Ankara’da görevli olan Yücel Karadavut getirildi. DHMİ’nin Erdoğan’ın talimatından sonra uyguladığı kriz yönetimiyle, havaalanı kapasitesinin üç kat üstünde hizmet verir hale geldi.

Hürriyet

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "O HAVAALANINI HEMEN AÇIN"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Misafir ~ 7 yıl önce
valla canı bir istese de 9 yıldır meclis komisyonunda gidip gelen sivil havacılık kanun tasarısı da yürürlüğe girse...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
VAN HAVAALANI HASAR GORDU DOGRU AMA HIC KAPANMADI SADECE ILK DEPREMDEN SONRA 2 YADA 3 SAATT KAPALI KALDI SONRASINDA NORMAL UCUSLAR DEVAM ETTI MUS VE ERZURUMA INEN UCUSLARHAVA SARTLARINDAN ORAYA AKTARILDI BIR ARA HAVA KOTUYDU IKINCI DEPREMDEN SONRA TERMINALBINASI BOSALTILDI VE YENI TERMINALE CEKILDI TUM SISTEM BU SIRADA YINE 1 GUNLUK ROTER VE GECIKMELER YASANDI AMA BUNUN HARICINDE HASARLI OLSA DAHI NORMAL SARTLARDAUCUSLAR DEVAM ETTİ BUGUNE KADAR VE DEVAM EDIYOR DA TURKIYEDE ADB SAW VE BENZERI NOLTALARDAN VANA DIREK OLARAK SEFER GERCEKLESTIRN TEK HAVA YOLUNUN BIR CALISANI OLARAK BU BILGILERİ SIZE GONUL RAHATLIGI ILE PAYLASMAK ISTERIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
BU KADAR YALANI NAIL BİR ARAYA GETİRMİŞLER HELAL OLSUN. DOĞRUSUNU GİDİN Bİ YERİNDE ARAŞTIRIN, BAKIN VİCDANINIZ SIZLAR BELKİ TEŞEKKÜR DE EDERSİNİZ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
işinizi düzgün yapın, padişahlığa gerek kalmasın?anlamıyorum sizi, o kadar eğitim alıyorsunuz,bin tane kriteriniz var.ne diye öyle oturup durursunuzki?çalışın kardeşim,iş yapın!ona buna laf atacağınıza işinizi düzgün yapın!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000