16 Aralık 2013, Pazartesi 08:10:42

AN BE AN TAKİP EDİLECEK!

TÜBİTAK'ın geliştirdiği Hava Aracı Takip Sistemi ile helikopter gibi alçak irtifada uçuş yapan hava araçları, anlık takip edilecek.
  • Bu sistem DHMI helikopterlerine takıldı. ama takım için hava aracının döşemelerinin sökülüp bir çeşit modifikasyon yapılması gerekiyor. Gps ten direk konum bilgisi alan sadece tak kullan özellikli daha etkili ürünler var. Bence bu konuda Tübitak çok geride. O yüzden kimse tercih etmeyecek maalesef...
  • Vfr ucan araclarin takip gerekliliği var mi? Takip edilmezlerse ne olur? Spot tracker mi yaptik? ne yaptik? Bilen varmi?
  • Teşekkürler TÜBİTAK.

TÜBİTAK'ın geliştirdiği Hava Aracı Takip Sistemi ile helikopter gibi alçak irtifada uçuş yapan hava araçları, anlık takip edilecek.

Yaşanan helikopter kazalarının ardından harekete geçen TÜBİTAK, uzun ve titiz bir çalışmanın ardından Hava Aracı Takip Sistemi'ni (HATS) geliştirdi. Sistemin kullanıldığı helikopter gibi alçak irtifada uçuş yapan hava araçları anlık takip edilecek ve kaza yapsalar dahi bu araçlara anında ulaşılabilecek. Alçak irtifada görerek (VFR) uçuş yapan helikopter gibi hava araçları, radar kapsamasında olmadığından mevcut sistemler ile takip edilemiyor. Geçmiş yıllarda yaşanan helikopter kazaları, alçak irtifada uçuş yapan hava araçlarının da sürekli takip edilmesi gerektiğini ortaya koydu. Bu amaçla Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından Hava Aracı Takip Sistemi (HATS) Ar-Ge Projesi başlatıldı. Proje kapsamında TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü tarafından acil durumdaki hava araçlarına en kısa zamanda ulaşılmasına katkı sağlayacak sistem, uzun ve titiz bir çalışmanın ardından geliştirildi. Sistem hakkında AA muhabirine bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Nihat Ergün, sistemle hava araçlarının anlık takip edilerek durum tespiti yapılacağını ve herhangi bir kaza anında dahi nokta atışı yapılarak helikoptere ulaşılabileceğini söyledi.

HATS'ın, eski sistemlere göre çok daha kaliteli olduğunu ifade eden Ergün, şunları kaydetti:

"Alçaktan uçuş yapan helikopter gibi hava araçları radar kapsamında takip edilemiyor. Herhangi bir kaza esnasında mevcut kullanılan sistemler ya elle ya da aracın ani bir darbeye maruz kalmasıyla aktif oluyor. Bu tür sistemler de çarpma esnasında cihazın haberleşme anteninin hasar görmesi durumunda, cihaz çalışmaya devam etse dahi haberleşme sağlayamıyor. Böylece konum tespiti yapmak imkansız hale geliyor. TÜBİTAK'ın geliştirdiği HATS ise periyodik konum güncelleme özelliği sayesinde hava aracı kazaya yaptığında, anten hasarından dolayı bağlantı kesilse dahi son gönderilmiş olan konum bilgisini kullanıyor ve bu sayede hava aracına kısa zamanda ulaşmaya imkan tanıyor."

AN BE AN TAKİP EDİLECEK!

Facebook Yorum

Yorumlar

kimse bilmiyor ~ 4 yıl önce
Bu sistem DHMI helikopterlerine takıldı. ama takım için hava aracının döşemelerinin sökülüp bir çeşit modifikasyon yapılması gerekiyor. Gps ten direk konum bilgisi alan sadece tak kullan özellikli daha etkili ürünler var. Bence bu konuda Tübitak çok geride. O yüzden kimse tercih etmeyecek maalesef...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vfr ~ 4 yıl önce
Vfr ucan araclarin takip gerekliliği var mi? Takip edilmezlerse ne olur? Spot tracker mi yaptik? ne yaptik? Bilen varmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
erdınc durmazer ~ 4 yıl önce
vfr ucuşlara hv trf kontrol hızmetı verılmez tabıkı de.onlar vmc koşullarda kendılerı ıcın belırlenmış kurallara baglı olarak ucuşlarını surdururler..kontrolu sahalara gırışlerde atc bırmlerıne bılgılerını vermek zorundadırlar..gelıştırılen sıstem ıse ,vfr ucan bı hava aracının herhangı bır kaza anında ona ulaşabılmeyı amaclayan bır sıstemdır..ucuşla alakalı dıl yanı.
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Teşekkürler TÜBİTAK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000