06 Temmuz 2015, Pazartesi 19:30:53

"AHL'deki kontrolör sayısı maksimum 160'dır"

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) yaptığı açıklama ile DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım'ın 'kontrolör sayımız asgarinin üzerinde' söylemlerini eleştirdi.
  • egosunu tatmin etmek için ^müdür olabilmek için^yazı kirliliği yapan,vizyonu bilgi birikimi -tecrübesi olmayan temmuz ayında takım elbise kravatla gezenler:sizler müdür olursanız olacaksınız da kaza kırım kaçınılmaz olacak.deneyim-tecrübe dikkate alınmıyor,havalimanı işletmeciliğinden bi haber zatlar yöneticiliğe talip....allah ım sonumuzu hayreyle.....amin.bu uçuklara da akıl fikir ihsan eyle.
  • regulasyon önerisinde bulunan arkadaslar regulasyon uygulandıgında en cok şikayet edenler oluyor nedense.... ayrıca trafik emniyeti nedeniyle regulasyon kararı verip uygulatma yetkisi birim şefi ve müdürlerinde. ancak haftasonu ekip şefinin insiyatifinde olsada akabinde niye regulasyon denilip savunma isteniyor... artık hava yer ayrımını bırakıp herkesin risk altında oldugunu kabullenin. yogun meydanlarda gercekten özveriyle calısan cok iyi kontrolorler var ve bu arkadaslar genelde yogun trafikte calıstırılmaktalar. yani hep aynı insanlar topun agzına sürülüyor. bukadar stresi kaldırmakta kolay olmuyor. inanın her kontrolor gitmeyen frekans ve sistemle calısmak ister ancak bunun olmayıp ustune ne iş yapıyonuz edasındaki tavırlar bilip bilmeden yapılan akıl verme girisimleri sonucunda diyorumki hepinizin canı ........
  • Puanın yetmedi de batıdaki meydanlarda çalışanlara mı salliyorsun 7 8 senedir bu proje var.nerede alt yapın ( teknik ve personel) hazirlayamadiysan bu boardaki adamın kabahati değil.
  • İzmir,Dalaman,Borum,Edremit vs yani trafiği az olan yerlere torpille tayin olup malulen emekli hayatı yaşıyorlar kebap yani.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda yer alan kontrolör konusunda bir açıklama yayınladı. 

Yıldırım'ın "Kontrolör sayımız asgari rakamların biraz da üzerinde" söylemlerine yönelik yapılan açıklama board başı aktif çalışan kontrolör sayısının önemli olduğu belirtilirken, Yıldırım'ın açıklamasının kontrolörler arasında hayal kırıklığı yarattığı ifade edildi.

İşte BTS'nin yaptığı kontrolör açıklaması;

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım’ın 04/07/2015 tarihinde  İstanbul Florya tesislerinde gazetecilere yönelik düzenlenmiş olan iftar yemeğinde yapmış olduğu açıklamalar, özellikle hava trafik çalışanları tarafından üzüntü ve hayal kırıklığı ile karşılanmış bulunmaktadır.

Medya ve sosyal medya mecralarına da yansımış olan şirket raporları ile birleşince çalışan raporlarında yer alan sıkıntılara yönelik bu yaklaşım tüm havacılık sektörü adına kaygı verici bir hal almıştır.

Günlük 1400 trafiğe yaklaşan İstanbul Atatürk ve günlük 600 trafiğe ulaşan Sabiha Gökçen Havalimanları trafiği düşünülünce toplam eleman sayısı olarak değil açılabilen sektör ve hizmet verebilen deneyimli ve board başı (aktif) çalışan kontrolör sayısını  personel sayısı hesaplamasında  temel almak gerekmektedir. Smart projesinde öngörülen yedi yaklaşma sektörü aynı anda açılamamakta, bir çok sektör asistan kontrolör olmadan çalışmak zorunda kalmakta ve Smart projesinde planlananın aksine yol kontrol hizmeti de İstanbul tarafından yürütülmektedir. Söz konusu sayısal hesap operasyonda bulunan aktif kontrolör sayısını yansıtmamaktadır. Atatürk Havalimanında operasyonel olarak görev alan dört ekipte kule ve yaklaşma dahil hava trafik kontrolör sayısı maximum 160’dır. Bunun dışında aritmetik olarak yapılan toplama işlemleri sorunların çözümünden fazla, sorunların perdelenmesi anlamına gelebilmektedir. İstanbul hava trafiğinin en yakıcı ve en temel sorunu haline gelen ve gittikçe sistematik ve yapısal bir hal almakta olan eleman eksikliği problemi hakkında Genel Müdürümüzün yapmış olduğu açıklama talihsiz bir açıklamadır.

Kendilerinin çalışan temsilcileri ile de bir araya gelmesi,  iletişimsizlikten doğduğunu düşünmek istediğimiz bu tarz yanlış bilgilendirmelerin önüne geçecektir. Aksi takdirde bu tarz bir yaklaşım yoğun trafik üstesinden gelebilmek için tüm gücü ile özveri ile çalışmakta olan hava trafik çalışanlarının moral motivasyonunu olumsuz etkilemekte ve tükenmişlik sendromunu kronikleştirmektedir.

Uçuş emniyetinin temel alınması gerektiği bir sektörde sorunların doğru değerlendirilmesi doğru çözümlerin üretilmesi açısından geçerli olan tek bilimsel yaklaşımdır. 

Önce Uçuş emniyeti … Daha azına razı olamayız! 

"AHL'deki kontrolör sayısı maksimum 160'dır"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

yazık ~ 3 yıl önce
egosunu tatmin etmek için ^müdür olabilmek için^yazı kirliliği yapan,vizyonu bilgi birikimi -tecrübesi olmayan temmuz ayında takım elbise kravatla gezenler:sizler müdür olursanız olacaksınız da kaza kırım kaçınılmaz olacak.deneyim-tecrübe dikkate alınmıyor,havalimanı işletmeciliğinden bi haber zatlar yöneticiliğe talip....allah ım sonumuzu hayreyle.....amin.bu uçuklara da akıl fikir ihsan eyle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
atco ooo ~ 3 yıl önce
regulasyon önerisinde bulunan arkadaslar regulasyon uygulandıgında en cok şikayet edenler oluyor nedense.... ayrıca trafik emniyeti nedeniyle regulasyon kararı verip uygulatma yetkisi birim şefi ve müdürlerinde. ancak haftasonu ekip şefinin insiyatifinde olsada akabinde niye regulasyon denilip savunma isteniyor... artık hava yer ayrımını bırakıp herkesin risk altında oldugunu kabullenin. yogun meydanlarda gercekten özveriyle calısan cok iyi kontrolorler var ve bu arkadaslar genelde yogun trafikte calıstırılmaktalar. yani hep aynı insanlar topun agzına sürülüyor. bukadar stresi kaldırmakta kolay olmuyor. inanın her kontrolor gitmeyen frekans ve sistemle calısmak ister ancak bunun olmayıp ustune ne iş yapıyonuz edasındaki tavırlar bilip bilmeden yapılan akıl verme girisimleri sonucunda diyorumki hepinizin canı ........

Yanıtla

Kalan karakter 1000
izmirsevsinsizi ~ 3 yıl önce
Puanın yetmedi de batıdaki meydanlarda çalışanlara mı salliyorsun 7 8 senedir bu proje var.nerede alt yapın ( teknik ve personel) hazirlayamadiysan bu boardaki adamın kabahati değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sevsin valla :p ~ 3 yıl önce
şunu düzeltelim; puanı listedeki tüm yerlerin taban puanından yüksek olup ta, memleket aile vs sebeplerden batı olmayan meydanlara yerleşen çok kallavi insanlar tanıyorum ;) velhasıl bu yüksek puan-batı meydan çok ta mantıklı bir değerlendirme değil
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
İzmir,Dalaman,Borum,Edremit vs yani trafiği az olan yerlere torpille tayin olup malulen emekli hayatı yaşıyorlar kebap yani.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000