13 Aralık 2011, Salı 10:54:05

ADANA HAVAALANI KAPATILSIN!

Mersin ve Adana ile Çukurova bölgesine hizmet vermek amacıyla yapılacak Çukurova Bölgesel Havaalanının ihalesine sayılı günler kala ihaleye katılacakları endişe sardı. O endişenin gerekçesi ne?
  • Kapatmazlar bence, Barışla Tarkime kalır koskoca meydan. Şaban Baş'ın ekibiyle Yakup hocanın ekibi cirit oynarlar artık , meydan geniş...
  • Yeni gelen yolcu terminali inşaatı devam ediyor. Kapatılacaksa neden yapılıyor.
  • Alanı kapatıp bina yapacak, yandaşlar rant elde edecek. Mesele bu.
  • Trabzondan Hataya giderken direk uçuşla Adana havalimanını kullanıyordum. Adana Havalimanı şehrin içinde, 5 dakikada Adana otogarında oluyorum. Adana havalimanı kapanırsa. İstanbul aktarmalı Hataya uçacam ve daha çok zaman ve para kaybedeceğim.
DHMİ tarafından hazırlanan Çukurova Havaalanı ihalesinin 22 Ağustos'ta ilana çıkan şartnamesinden bugüne kadar 20 firma aldı. İhalenin yapılacağı 15 Aralık tarihine kadar şirketler şartname alarak ihaleye katılabileecek.

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak Çukurova Bölgesel Havalanının, tamamı özel sektör tarafından yapılacak ve 36 ayda inşası bitirilecek.

Havaalanı, ilk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Daha sonra kapasite 30 milyona çıkarılacak.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 2023 hedefleri arasında yer alan 30 milyon kapasiteli iki havaalanından birisi Çukurova Bölgesel Havaalanı olacak.

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak olan Çukurova Bölgesel Havalanının ihalesini kazanan firma, pist, ihtiyaç halinde pist olarak da kullanılabilecek paralel taksi yolu, ana pist sonlarında 60 metreye 60 metre emergency pist, emniyet sahaları ve onların sonunda RESA sahaları yapacak. Apron, özel hangarlar bölgesi apronu, kargo terminal apronu, yer hizmet araçları park alanı, iç ve dış hatlar terminal binası, havaalanı oteli, otopark ve bağlantı yolları, VIP binası, CIP binası, kule, kaza yangın istasyonu binası, genel hizmetler-özel hizmetler araç garajı, kara araçları akaryakıt ikmal tesisleri, su deposu, ısı ve güç merkezi, kargo terminali, havaalanı giriş kontrol noktası, apron bariyer binası, çöp toplama ve ayıklama merkezi, regülatör binaları, çevre güvenlik yolu ile sistem ve tesisler ile uçak yakıt hidrant sistemini yapacak.

ADANA HAVAALANI KAPATILSIN!

Çukurova Bölgesel Havaalanı ihalesine girecek firmalar şimdilik oldukça temkinli görünüyor. Firmaların en büyük endişesi ise Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın yolcu kapasitesinin artırılabilmesi için Adana Havaalanı’nının kapatılıp kapatılmayacağı... İhaleye katılacak firmalar, eğer Çukurova Havaalanı tamamlandığında Adana Havaalanı kullanılmaya devam ederse bunun olumsuz etkisini yaşayacaklarını düşünerek Adana Havaalanı’nın kapatılmasını istiyor. Ancak firmaların bu talebine henüz Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nden cevap gelmedi. Adana Havaalanı’nın kapatılması konusunda söz alamayan firmaların bu yüzden oldukça endişeli oldukları belirtilirken bu durumun ihalenin cazibesini düşüreceği konuşuluyor. DHMİ’nin bu konudaki nihai kararı merakla beklenirken Adana Havaalanı’nın kapatılacağı sözünün alınması durumunda çok daha fazla firmanın ihaleye sıcak bakabileceği kulislerde dilden dile dolaşıyor.

©AirportHaber


ADANA HAVAALANI KAPATILSIN!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 6 yıl önce
Kapatmazlar bence, Barışla Tarkime kalır koskoca meydan. Şaban Baş'ın ekibiyle Yakup hocanın ekibi cirit oynarlar artık , meydan geniş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Yeni gelen yolcu terminali inşaatı devam ediyor. Kapatılacaksa neden yapılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Alanı kapatıp bina yapacak, yandaşlar rant elde edecek. Mesele bu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Trabzondan Hataya giderken direk uçuşla Adana havalimanını kullanıyordum. Adana Havalimanı şehrin içinde, 5 dakikada Adana otogarında oluyorum. Adana havalimanı kapanırsa. İstanbul aktarmalı Hataya uçacam ve daha çok zaman ve para kaybedeceğim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000