21 Haziran 2012, Perşembe 09:13:11

15 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ OLACAK...

Türkiye'nin en eski ticaret ve sanayi kentlerinden Adana ile limandan aldığı güçle organize sanayi bölgesine büyük yatırımlar çeken Mersin'in bölgesel havalimanı için geri sayım başladı...
  • 15milyon nerede bulacaklar diye soranlar biliyordur herhalde. Yaparsan gelirler. 20 sene sonra sormayin, zamaninda cok kucuk yapmislar, bak simdi sehir icinde kaldi, yetismiyor, ucak parkedecek yer yok, rezil oluyoruz diye sikayet etmeyin. Ama orasi 15 milyon olucaksa, Istanbul'a 200 milyonluk bisii lazim.
  • Adana mersin ve yakın çevre illerin nüfus toplamı 15 milyon bile etmiyorken, 15 milyonluk yolcu kapasitesi neye yarar? neyin kafasını yaşıyor bunlar yaa? ülke olarak çok paramız var nereye harcayacağımızı şaşırmış durumdayız heralde! havaalanı ihtiyacı olmayan bölgeye havaalanı yapacağınıza gidin aç insanları doyurun!
  • batak proje, alanın elinde kalır
  • Saçma, söz konusu Çukurova Havalimanın hemen yanıbaşındaki, Adana Havalimanın 2011 yılsonu iç/dış hat toplam yolcu sayısı 3 milyon 200 bin. Çok merak ediyorum 15 milyon yolcuyu nereden bulacaklar ! ? :)

Pek çok ilke imza atması beklenen yatırım ile Mersin yalnızca havalimanı değil, havacılık sektörünü geliştirecek bir de serbest bölgeye sahip olacak.  DHMİ ile Çukurova Uluslararası Havalimanı AŞ arasında imzalanan uygulama sözleşmesi ile start aldı.

SÖZLEŞME GEREĞİNCE 9 AY SÜRE

Uygulama Sözleşmesi gereğince kendilerine 9 aylık süre tanındığını anlatan Yönetim Kurulu Başkanı M. Şükrü Koçoğlu, 3 ay sonra bankalarla anlaşmaların yapılıp DHMİ'ye arzın gerçekleşeceğini ifade etti. Yer tesliminin ardından inşaata hemen başlanacağını kaydeden Koçoğlu şu şekilde konuştu:

''İnşaatın yaklaşık 22 ayda tamamlanması 2014'te işletmeye açılması planlanıyor. Üç vardiya esasına göre 24 saat çalışılacak. Aynı anda 4 bin 500 işçinin çalışması öngörülüyor.''

Çukurova Havalimanı'nın Mersin'in merkezine 45, Adana merkezine ise 30 km uzaklıkta olacağını anlatan Koçoğlu, proje sahasının yaklaşık 8 milyon metrekare olduğunu açıkladı. Yalnızca havalimanı proje yatırım tutarının 360 milyon euro olduğunu bildiren Koçoğlu, serbest bölge yatırımları, kara ve demiryolu bağlantı yolları için yapılacak ilave yatırımlarla birlikte 500 milyon euroya kadar çıkacağını kaydetti.

7 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI SAĞLAYACAK

Havalimanının başlangıçta yıllık 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını bildiren Koçoğlu, bu rakamın yıllık 30 milyon yolcuya çıkarılmasının planlandığını söyledi. Havalimanının işletimi, güvenlik ve Temizlik işleri için başlangıçta yaklaşık bin 330 kişiye, havalimanında kurulması planlanan serbest bölgede ise bin kişiye istihdam sunulanacağını kaydeden Koçoğlu, şöyle konştu:

''Ayrıca havayolu işletmeleri, yer nimetleri, ikram, yakıt ve diğer havacılık işletmelerinde de yaklaşık 3 bin 500 personelin istihdam edileceği tahmin ediliyor. Kamu personeli ile birlikte havalimanında başlangıçta toplam bin 500 personelin istihdam ve her yıl bu sayının havalimanındaki uçak ve yolcu sayısındaki artış da dikkate alınarak en az yüzde 10 artışla devam edeceğini düşünüyoruz.''

Havalimanına Mersin ve Adana'dan ulaşımın, D-400 Karayolu ve TEM ile yapıldığını anlatan Şükrü Koçoğlu, yaklaşık 16 kilometre uzunluğunda bağlantı yolu inşaatının proje kapsamında bulunduğunu anlattı.

SERBEST BÖLGE MODEL OLACAK

Çukurova Havalimanı'nın işletimi için yeni konseptler geliştirileceğine dikkat çeken Şükrü Koçoğlu, havacılık dışı gelirlerin artırılmasının planlandığını anlattı. Bunun için havalimanının yan tarafında yaklaşık 610 bin metrekarelik bir alanın serbest bölge ilan edilmesinin planlandığını kaydeden Koçoğlu şunları söyledi:

Serbest bölge Türkiye'deki uluslararası trafiğe açık bir havalimanın hava tarafında ilan edilen ilk serbest bölge olması nedeniyle ülkemiz ve bölge ülkeler için model olacak. Bölgede, uçak bakım ve boyama, havacılık ve uzay Sanayi, pilot simülatör eğitimi, yazılım, Elektronik, telekomünikasyon, makine, Soğutma sistemleri, dış ticaret, bankacılık ve Finansman, sigortacılık, transit ticaret, transit kargo taşımacılığı hizmetlerin yürütülmesi planlanıyor.

Yürütülmesi planlanan bu faaliyetlerin Ulaştırma Bakanlığı'nın Türkiye'yi uçak bakım, hava kargo ve havacılık eğitimi konusularında bölgesel bir güç yapma planlarına da uygun olduğunu vurgulayan Koçoğlu, Türk havacılığının gelişimine ciddi katkı sağlanacağını düşündüklerini anlattı.

KARGODA HAREKET ÜSSÜ OLARAK KULLANILMAYA ADAY

Çukurova Havalimanı'nın hava kargo açışından da çok elverişli olduğuna dikkat çeken Şükrü Koçoğlu, 2009'da yapılan 10. Ulaştırma Şurası'nda alınan kararlar doğrultusunda 'Open Sky' ilan edilmes için havalimanının açılmasına az süre kala Ulaştırma Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulacağını hatırlattı. Avrupa'daki birçok havalimanının kargo taşımacılığı için cazip olmaktan çıktığına değinen Koçoğlu, "Uluslararası büyük kargo taşıyıcı şirketlerinin kargo taşımacılığı için Çukurova Havalimanı'nı harekat üssü olarak kullanması için gerekli çalışmaar yapılacak" dedi.

Ayrıca havalimanının kara tarafında en büyük alışveriş merkezlerinin kurulmasının planlandığını kaydeden Koçoğlu, yöre halkının alışveriş ihtiyacının havalimanından sağlaması için gerekli altyapının oluşturulmasının planlandığını söyledi. Koçoğlu, havacılık eğitimi için gerekli altyapının kurularak havacılık eğitimlerinin verilmesinin de sağlanacağını anlattı.

Tarsus'un inanç turizmi Çukurova Havalimanı'na büyük katkı sağlayacak.

MERSİN YENİ TURİZM MERKEZİ OLMA YOLUNDA HAZIRLANIYOR

Yatırım için Mersin'i tercih etme nedenlerine değinen M. Şükrü Kocoğlu şunları söyledi:

Adana ve Mersin'de son yıllarda başta petrokimya olmak üzere yapılan Sanayi ve Turizm yatırımları bizi de bu bölgeye yatırım yapmaya teşvik etti. Hükümetimizin Antalya'dan sonra Mersin'de de yeni bir Turizm merkezi yaratma çalışmaları kapsamında; Mersin- Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, kış turizmi için kurulması planlanan tesisler ve önümüzdeki yıllarda tahsisi yapılması planlanan 25 bin yataklık yeni tesislerle toplam yatak sayısının 32 bin 500'e ulaşacak olması cazibeyi artırıyor. Yeni tesislerle bölgedeki yatak sayısı 50 bini gececek. Tarsus bölgesindeki inanç turizmi potansiyeli de, Çukurova Havalimanın uçak ve yolcu trafiğine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. (Enson Haber)

15 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ OLACAK...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

oltaya geldim ~ 6 yıl önce
15milyon nerede bulacaklar diye soranlar biliyordur herhalde. Yaparsan gelirler. 20 sene sonra sormayin, zamaninda cok kucuk yapmislar, bak simdi sehir icinde kaldi, yetismiyor, ucak parkedecek yer yok, rezil oluyoruz diye sikayet etmeyin. Ama orasi 15 milyon olucaksa, Istanbul'a 200 milyonluk bisii lazim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Adana mersin ve yakın çevre illerin nüfus toplamı 15 milyon bile etmiyorken, 15 milyonluk yolcu kapasitesi neye yarar? neyin kafasını yaşıyor bunlar yaa? ülke olarak çok paramız var nereye harcayacağımızı şaşırmış durumdayız heralde! havaalanı ihtiyacı olmayan bölgeye havaalanı yapacağınıza gidin aç insanları doyurun!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hehe ~ 6 yıl önce
batak proje, alanın elinde kalır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ütopya ! ~ 6 yıl önce
Saçma, söz konusu Çukurova Havalimanın hemen yanıbaşındaki, Adana Havalimanın 2011 yılsonu iç/dış hat toplam yolcu sayısı 3 milyon 200 bin. Çok merak ediyorum 15 milyon yolcuyu nereden bulacaklar ! ? :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000