25 Aralık 2014, Perşembe 16:13:15

RICHARD ANDERSON DELTA'YI İFLASTAN NASIL KURTARDI?

ABD'li Harvard Business Review dergisi aralık sayısının " Nasıl başardım" bölümünde, iflas bayrağını çekmiş Delta Havayolları'nı tekrar dünya devleri arasına sokan Richard Anderson'a yer verdi.
  • Altın kaplamamı bekliyorsun diyene. Uçaklar leş gibiydi. İkram baya vasat ve hostesler 40-50 yaşlarında ve hiç işini yapmıyordu. United daha iyi onlada uçtum. Bana cevap vereceğine binsen anlardın oturduğun yerden hakaret yazma cahil
  • batmakta olan bir şirket 150 milyon usd ye rafineri alıyorsa zor durumda değilmiş demekki
  • rafineri alarak şirket kurtardım diyen fıkradan fırlama bir adam. bana da biri 1 trilyon verse ertesi gün 1100 yapar, bir günde 100 kazanan adam olarak tarihe geçer miyim? yoksa bu işte bir iş mi var? emperyal amerikada ebem de şirket kurtarır, gel türkiyede bu rejimde kurtar, git rusyada kurtar.
  • yazın bu adamın yaptıklarını bir kenara, bugün yapılan yanlışlardan dolayı thy de batma noktasına gelince aynısını yapmak zorunda kalacak, tabi o zamana işini bilen personel kalırsa şirkette, malum şirket yandaşlarla doldu.

ABD'li Harvard Business Review dergisi aralık sayısının " Nasıl başardım" bölümünde, iflas bayrağını çekmiş Delta Havayolları'nı tekrar dünya devleri arasına sokan Richard Anderson'a yer verdi.

Petrol rafineri satın alarak, çalışan kar paylaşımına kadar sıradışı hamleler ABD'li havayolu şirketini sektöründe dünya lideri yaptı. Dipten tekrar zirveye çıkmak hiç de kolay olmadı.

Çalışan kar paylaşımı modelini getirdi

Takvimler Nisan 2007 gösterdiğinde Delta iflastan yeni çıkmıştı. Yönetim kurulu Richard Anderson'ı CEO olarak şirketin başına geçirdi.

Anderson ayağının tozuyla çalışan kar paylaşımını hayata geçirdi.

"Her yıl vergiler ve maaşlar öncesi şirket kazancının yüzde 10'u çalışanlara prim olarak ödeniyor.  2008'de Nortwest havayollarıyla birleşmemizi takiben hiçbir havayolu şirketinde olmayan hisse sahipliği planını uyguladık. Bu pilotlar, hostesler ve yer ekibimize firmanın özkaynağından yüzde 15 pay alması demek."

"Rafineri alarak herkesi şok ettik"

Yakıt masraflarını en aza indirmek için Delta Havayolları flaş bir hamleyle 150 milyon dolar karşılığında Philedelphia'daki Trainer rafinerisini satın aldı.

Bu hamleyi Anderson şöyle açıkladı: "Uçak yakıtı en pahalı giderimiz. Yıllık 12 milyar dolar yakıta harcıyoruz. Operasyonumuzda gerekli yakıtı kendimiz tedarik etmek istedik. Delta Havayolları'nda dikey entegrasyonu sağlamak için petrol rafinerisi satın aldık. Bu hamlamiz havacılık ve petrol endüstrisi gözlemcilerini şoke etti."

RICHARD ANDERSON DELTA'YI İFLASTAN NASIL KURTARDI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Altın kaplamamı bekliyorsun diyene. Uçaklar leş gibiydi. İkram baya vasat ve hostesler 40-50 yaşlarında ve hiç işini yapmıyordu. United daha iyi onlada uçtum. Bana cevap vereceğine binsen anlardın oturduğun yerden hakaret yazma cahil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aviator ~ 3 yıl önce
batmakta olan bir şirket 150 milyon usd ye rafineri alıyorsa zor durumda değilmiş demekki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yavaş... ~ 3 yıl önce
rafineri alarak şirket kurtardım diyen fıkradan fırlama bir adam. bana da biri 1 trilyon verse ertesi gün 1100 yapar, bir günde 100 kazanan adam olarak tarihe geçer miyim? yoksa bu işte bir iş mi var? emperyal amerikada ebem de şirket kurtarır, gel türkiyede bu rejimde kurtar, git rusyada kurtar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
serdar ~ 3 yıl önce
yazın bu adamın yaptıklarını bir kenara, bugün yapılan yanlışlardan dolayı thy de batma noktasına gelince aynısını yapmak zorunda kalacak, tabi o zamana işini bilen personel kalırsa şirkette, malum şirket yandaşlarla doldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000