23 Haziran 2015, Salı 13:49:42

ABD'de büyük bir facia son anda önlendi

Geçtiğimiz günlerde Chicago'daki Midway Havalimanı'nda büyük bir facianın eşiğinden dönüldü.
  • 1977 yılında da Kanarya Adaları'nda, iki tane B747 yerde çarpışmıştı ve 500'den fazla kayıp oluşmuştu. O sene doğmuştum ancak olayı elbette yıllar sonra öğrendik. Bütün olay, bir pilotun, kendisine verilen kleransı, yanlış yorumlayıp kafasına göre kalkışa geçmesiydi diye hatırlıyorum. Haliyle pistte bulunan ve pisti terk etmeye çalışan uçakla çarpışmış ve vahim tablo ortaya çıkmıştı. Bu tür kazalar, en tehlikelisi zira her iki uçak da yakıt dolu ve gerçekten faciadan dönmüşler. Burada da Delta pilotu, kleransı yanlış yorumlamış ve sonuç. Ses kayıtları incelenir, gerçek de ortaya çıkar, sıkmayın canınızı :)
  • Ya bu sitede neden begen tusuna basinca BILE degerlendirmeye aliniyor?
  • Ucaklar pistte kosturduklarini bilmiyordum
  • uçaklardan birisi delta havayolları ve çağrı ismi delta1328 diğeri southwest havayolları ve çağrı ismi SWA3828.iki uçakta kesişen pistlerde kalkış için beklemede.kontrolör benzer numaralardan dolayı her iki pilotuda dikkatli olun diye uyarıyor.southwest e kalkış veriyor fakat delta üzerine alıp kalkış koşusuna başlıyor.iki uçak da kalkış için koşarken çarpışmaya ramak kala kontrolörün dikkati faciayı önlüyor ve kalkışları durduruyor.evet kontrolörler her yerde kahramandır fakat türkiyedeki kadar kokuşmuş batmış cahil geri kalmış bir ortamda zor şartlarda asla çalışmazlar.dolayısıyla türkiyede iki kat kahramandırlar..saygılar

Geçtiğimiz günlerde Chicago'daki Midway Havalimanı'nda büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Kalkışa hazırlanan Delta ve Southwest uçakları pistlerin kesiştiği noktada az kalsın birbirleriyle çarpışıyordu.

Yürekleri ağıza getiren olay, hava trafik kontrolörünün son andaki uyarısıyla kazaya dönüşmeden sonlanırken, olayda ihmali olanların araştırıldığı öğrenildi.

İç hat seferi yapacak olan Southwest ve Delta uçakları kalkış için piste çıkarak koşturmaya başlayacağı sırada iki pistin kesiştiği noktada çarpışmanın eşiğine geldi. Durumu son anda fark eden bir kontrolör 'Delta 1328 dur dur dur' diye kokpiti uyardı. Bunun üzerine facia son anda önlenirken, olayla ilgili geniş çapta bir inceleme başlatıldığı kaydedildi.

ABD'de büyük bir facia son anda önlendi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Sanal Havacı ~ 3 yıl önce
1977 yılında da Kanarya Adaları'nda, iki tane B747 yerde çarpışmıştı ve 500'den fazla kayıp oluşmuştu. O sene doğmuştum ancak olayı elbette yıllar sonra öğrendik. Bütün olay, bir pilotun, kendisine verilen kleransı, yanlış yorumlayıp kafasına göre kalkışa geçmesiydi diye hatırlıyorum. Haliyle pistte bulunan ve pisti terk etmeye çalışan uçakla çarpışmış ve vahim tablo ortaya çıkmıştı. Bu tür kazalar, en tehlikelisi zira her iki uçak da yakıt dolu ve gerçekten faciadan dönmüşler. Burada da Delta pilotu, kleransı yanlış yorumlamış ve sonuç. Ses kayıtları incelenir, gerçek de ortaya çıkar, sıkmayın canınızı :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Izin ~ 3 yıl önce
Ya bu sitede neden begen tusuna basinca BILE degerlendirmeye aliniyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 3 yıl önce
Ucaklar pistte kosturduklarini bilmiyordum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hahah ~ 3 yıl önce
"ne icat etmek isterdiiiiim... yürüyen uçak"
atc ~ 3 yıl önce
uçaklardan birisi delta havayolları ve çağrı ismi delta1328 diğeri southwest havayolları ve çağrı ismi SWA3828.iki uçakta kesişen pistlerde kalkış için beklemede.kontrolör benzer numaralardan dolayı her iki pilotuda dikkatli olun diye uyarıyor.southwest e kalkış veriyor fakat delta üzerine alıp kalkış koşusuna başlıyor.iki uçak da kalkış için koşarken çarpışmaya ramak kala kontrolörün dikkati faciayı önlüyor ve kalkışları durduruyor.evet kontrolörler her yerde kahramandır fakat türkiyedeki kadar kokuşmuş batmış cahil geri kalmış bir ortamda zor şartlarda asla çalışmazlar.dolayısıyla türkiyede iki kat kahramandırlar..saygılar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
awacs ~ 3 yıl önce
"Kokuşmuş, batmış, cahil, geri kalmış ortam" derken nasıl sıtkı sıyrılmış biçimde hissederek söylendiği belli ki katılmamak mümkün değil.
Rotterdam ~ 3 yıl önce
Uçuş okulu değil erasmus ofisi diyecektim, erasmus programına hakaret. Sahte turizm acentesi gibi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000