07 Eylül 2009, Pazartesi 08:15:05

Yıldıray Karaer, Türk turizmini değerlendirdi

Corendon Havayolları Genel Müdürü Yıldıray Karaer, destek göremediklerini ifade etti…
  • belçika pazarında ilk 3 mü??? komik değilmi?söylediklerinize kendiniz inanıyormusunuz?kendinizi kandırmayın ne olur.yeni jenerasyon uçaklarıda kurulduğundan beri alıyorsunuz ya helal olsun:))
  • Yaz donemi boyunca sattiginiz ANK,KAY biletleriyle siz kendi ekonominizi canlandirmissinizdir, malum neredeyse THY la ayni fiyataydi bi ara biletler,sonra o 10 euro odeyen turistleri 350 euro ya her sey dahil 1 hafta goturup getirdiniz,bize de Ankaraya 3-4 haftalik bileti 600 euro sattiniz helal olsun
  • Siz once her sey dahili kaldirin otellerinizden,Hollandali turist cebinde 50 euroyla gelip her sey dahil 1 hafta krallar gibi tatil yapiyor ,amac ekonomiyi kalkindirmak buyrun o zaman,sonra avrupanin en cimri turisleridir bu Hollandali lar Gambiya denen kucuk afrika ulkesi bile bunlarin gelmelerini istemiyordu
  • Devlet sihirbazlara sapka ve tavsan da dagitmayacak.. ama onlar sapkadan tavsan cikaracak..

''Turizm Türkiye ihracatının yüzde 25'ini oluştursa da sektöre özel teşvik yok'' diyen Karaer, sektöre KDV indimi, enerji bedellerinde indirim ve hava limanlarına konma, konaklama bedellerinin indirilmesi gibi destekler verilebileceğini ifade etti.

Havaalanında alınan vize parasına da değinen Karaer, Almanya ve Belçika'dan gelen turistlerin böyle bir ücret ödemediğini ama nedense Hollanda'dan gelen turistlerden bu bedelin tahsil edildiğini kaydetti. Karaer, "Biz Devlet Hava Meydanlarından, hava limanı işletmecilerinden ve yakıtı aldığımız firmalardan maliyetlerimizi aşağı indirecek bir takım destekler istiyoruz. Aynı şekilde devletten de sektörün teşvik edilmesini bekliyoruz'' dedi.

Karaer, tüm dünyayı saran kriz karşısında Corendon'un izlediği yolla ilgili olarak da şunları söyledi: ''Krizi en az hasarla atlatmak için maliyetleri aşağı çektik, kapasitelerimizi daralttık. (gidişata göre hareket edeceğiz) diye bir yol çizdik kendimize. Kriz döneminde ürünün tipini değiştirdik. İnsanların harcamalarından kısıtlamaya gitmelerinden dolayı 3 yıldız, 4 yıldız ya da apartları sunmaya başladık ya da 5 yıldızlı tesislerde daha iyi imkanlarla tatil yapma fırsatı sunduk. Proaktif bir yaklaşımla yolcu sayısını 2008 seviyelerinde tutmaya çalıştık. 2008'de Belçika ve Hollanda'dan 250 bin civarında turist getirdik. Bu yıl da onu yakalamayı bekliyoruz. Sayıda gerileme olmadı ama gelirlerimizde yüzde 5-6 azalma oldu.'' Yıldıray Karaer, şirketin havayolu ayağında ise aldıkları yakıtın fiyatını fikslediklerini, ürün yelpazesini ve uçtukları alanı genişlettiklerini anlattı. Karaer, ''3 uçakla operasyon yaparken 5 uçağa çıktık. Ağırlıkı pazarımız Hollanda ve Belçika iken bunun yanına Polonya'yı, Danimarka'yı, İsrail'i, İtalya'yı, Romanya'yı ilave ettik'' diye konuştu.

Corendon'un tur operatörü olarak Hollanda pazarında ilk 5'te Belçika pazarında ise ilk 3'te yer aldığına işaret eden Karaer, 2010 yılında her şeyin daha iyi olacağını tahmin ettiklerini, daha efektif bir yaklaşımla yollarına devam edeceklerini söyledi. Karaer, tur operatörü olarak ''daha çok sayı, volüm yapmak'' yerine daha etkin çalışıp karlılıklarını artıracaklarını, hava yolu olarak da önümüzdeki sene filolarına 2 adet yeni jenarasyon uçak ilave ederek uçak sayılarını 7'ye çıkaracaklarını ifade etti. İlerleyen yıllarda da klasik jenerasyon uçakları filodan çıkartıp yeni jenerasyon uçaklar alacaklarını belirten Karaer, ''Böylece hem daha ekonomik bir filoya sahip olacağız hem de bu yeni jenerasyon uçaklarla daha uzun uçuş süresine sahip pazarlara, İngiltere, İrlanda ve İskandinavya gibi pazarlara hitap edeceğiz'' dedi.

Yıldıray Karaer, Türk turizmini değerlendirdi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 9 yıl önce
belçika pazarında ilk 3 mü??? komik değilmi?söylediklerinize kendiniz inanıyormusunuz?kendinizi kandırmayın ne olur.yeni jenerasyon uçaklarıda kurulduğundan beri alıyorsunuz ya helal olsun:))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Yaz donemi boyunca sattiginiz ANK,KAY biletleriyle siz kendi ekonominizi canlandirmissinizdir, malum neredeyse THY la ayni fiyataydi bi ara biletler,sonra o 10 euro odeyen turistleri 350 euro ya her sey dahil 1 hafta goturup getirdiniz,bize de Ankaraya 3-4 haftalik bileti 600 euro sattiniz helal olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Siz once her sey dahili kaldirin otellerinizden,Hollandali turist cebinde 50 euroyla gelip her sey dahil 1 hafta krallar gibi tatil yapiyor ,amac ekonomiyi kalkindirmak buyrun o zaman,sonra avrupanin en cimri turisleridir bu Hollandali lar Gambiya denen kucuk afrika ulkesi bile bunlarin gelmelerini istemiyordu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Devlet sihirbazlara sapka ve tavsan da dagitmayacak.. ama onlar sapkadan tavsan cikaracak..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000