27 Mayıs 2008, Salı 10:46:24

Sektörde endişe hakim!

Dünya petrol fiyatlarındaki hızlı artış, havayolu şirketlerini endişelendiriyor. Avrupa'dan Türkiye'ye turist taşıyan bazı hava yolu şirketleri, 1 Hazirandan itibaren uçak bilet fiyatlarını artırmaya hazırlanıyor.
  • Şirket politikalarınız gereği hali hazırda kıt kanaat geçinen şirket çalışanlarının maaşlarında bir indirime giderek aslında bu konuda önlemler alabilirsiniz.Şirket Politikanızı ne kadar değiştirirseniz değiştirin, nekadar kararlı olursanız olun petrol fiyatlarını indiremiyorsunuz o halde şirket gücünüz vasıtasıyla halen elinizde personel olduğunuda varsayarsak personel ücretlerini indirin.Ama bilginiz olsun farklı arayışlarada girin.Yakında ücretini indirebileceğiniz personel kalmazsa elinizde düşük ücrete kendiniz gidersiniz uçuşlarınıza.Nede olsa sadece çay kahve veriyor kabin görevlileri.İşadamıda olsanız çay kahve yapma yeteneğiniz vardır muhakkak.
  • Mevcut durumda, dolarin düsüsk olmasi bir avantajdir. Dolar düstü diye pertrol artmiyor, ticaret kurula, arz/talep meselesidir. Gelismekte olan hindistan ve çin gibi ülkeler, çok yüksek miktarda enerji talebi talep etmekte ve satin almaktadir. Üretim azalmis degil, enerji sektöründeki talep artmakta. Bu nedenle ücretler düskeyecek olup, artmaya devam edecektir. Havacilik sektörünü, dolayli yollardan tüketicileride çok etkilemekte ve etkilemeye devam edecektir.
  • Dolar sürekli değer kaybediyor tabiki petrol fiyatları 150 doları görür. Artık petrol'ün altın yada daha sağlam bir para birimi ile ilişkilendirilme zamanı geldi.

Petrol fiyatlarının hızlı artışı, bir çok sektörü olduğu gibi havayolu şirketlerini de olumsuz etkiliyor. Hollanda ve Belçika'dan Türkiye'ye turist getiren Corendon Hava Yolları Şirketi ortağı ve Genel Müdürü Yıldıray Karaer dünyada petrol fiyatlarının sürekli artmasının hava yolu taşıma maliyetlerini daha da artacağını söyledi. Özellikle, charter uçuşu yapan şirketlerin bundan çok olumsuz etkileneceğini belirten Karaer, dünya petrol fiyatlarının yılbaşında 150 dolar seviyesinde artacağını tahmin ettiklerini ancak bu tahminlerin daha da yukarısına çıkıldığını kaydetti.

Tarifeli seferler yapan uçak firmalarının petrol fiyatlarındaki artışları bilet fiyatlarına anında yansıttığına dikkati çeken Karaer, charter uçuşu yapan firmaların daha da zorlandığını savundu. Karaer, şunları söyledi:

“Uçak şirketlerinin girdi maliyetlerinin büyük bölümünü yakıt oluşturuyor. Bir çok firma yakıt giderlerini azaltmak için çalışıyor. Şirket olarak uçak biletlerine 1 Haziran'dan itibaren zam yapacağız. Özellikle Hollanda ve Belçika'dan Türkiye'ye turist getiren seyahat acenteleri ile tur operatörlerine bu konuda yazı gönderiyoruz. Tarifeli sefer yapan bir çok firma da sefer sayısını düşürmeye çalışıyor.”

SUNEXPRESS GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HACI SAY

THY ile Alman Lufthansa firmasının ortaklığıyla kurulan Sunexpres'in Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say da, dünya petrol fiyatlarının artmasının, uçak şirketlerinin maliyetlerini daha da artıracağını bildirdi. Sunexpres Havayolu şirketinde “Herşey Dahil” sisteminin uygulandığını ifade eden Say, geçen yıl aynı dönemdeki maliyetler ile bu dönemdeki gider maliyetlerinin çok farklı olduğuna işaret etti. Say, şöyle konuştu:

“Geçen yıla göre maliyetlerimiz artacak. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada uçak şirketlerinin durumu aynı. Uçak bilet fiyatları artacak. Hiç bir uçak şirketi bu fiyatlara dayanamaz. Ancak şu anda şirket içinde yakıt maliyetlerinin daha da aşağıya çekilmesi konusunda bazı çalışmalarımız var. Yakıt, bir hava yolu şirketinin en büyük gideridir. Petrol fiyatları, uçak fiyatlarına direkt olarak yansıyacak. Sadece yakıt değil diğer gider maliyetlerini de gözden geçireceğiz. Hiç bir şirket bu fiyatlar üzerinde çalışmaz. Petrol fiyatları çok yükseldi ve tüm giderlerimizin üçte birini yakıt oluşturuyor.”

INTER HAVAYOLLARI BAŞKANI ÖMER TOROSLUOĞLU

Avrupa'dan Türkiye'ye turist getiren Antalya merkezli İnter Havayolu Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Torosluoğlu da, dünya petrol fiyatlarının yılbaşından bu yana artması nedeniyle hava yolu şirketlerinin zor durumda kaldığını, önümüzdeki Eylül ayından itibaren bir çok şirketin iflas edebileceğini söyledi.

Dünya petrol fiyatlarının artması nedeniyle uçak biletlerine yılbaşından bu yana üç kez zam yapmak zorunda kaldıklarını anlatan Torosluoğlu, şöyle devam etti:
“Petrol fiyatlarındaki bu artış tüm dünyayı olumsuz etkileyecek. Özellikle Türk turizmini olumsuz etkileyecek. Şirket olarak yılbaşından bu yana bilet ücretlerine üç kez zam yaptık. Petrol fiyatları yüzde 5 artarsa biz hemen bunu biletlere yansıtıyoruz. Temmuz ayında petrol fiyatlarının 150 doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu, maliyetleri daha da artıracak. YTL'nin de çok değerli olması sıkıntıyı daha da pekiştiriyor.”

Torosluoğlu, dünya petrol fiyatlarının artması nedeniyle turizmde dolara bağlı çalışan Rusya ve İsrail gibi ülkelerden turist sayısında ciddi miktarlarda düşüş olabileceğini belirtti.

Petrol fiyatlarının böyle gitmesi durumunda havayolu şirketlerinde iflasların kaçınılmaz olacağını, ABD'de iflasların yaşanmaya başladığını anlatan Torosluoğlu, şunları kaydetti:

“Özellikle eski tip uçaklar, çok yakıt tüketiyor. Hava yolu şirketleri bu nedenle yeni uçak almaya yönelecek. Eski uçaklarını elden çıkarmak isteyecek. Sektörde sıkıntılı dönem başladı sayılır. Eylül'den itibaren çok acı bir tablo ortaya çıkacak. Çok sayıda hava yolu firması iflas eder. Havacılık sektöründe büyük sorunlar kapının önünde duruyor, sıkıntılar kapıyı çalmaya başladı.”

Dünya petrol üretiminin yüzde 10'unu Rusya'nın sağladığını anlatan Torosluoğlu, refah payı yükselen Rus petrol zenginlerinin Türkiye'ye yönelebileceğini ve yeni yatırımlar yapabileceğini, bunun da olumlu bir katkı olabileceğini sözlerine ekledi.

Sektörde endişe hakim!

Facebook Yorum

Yorumlar

:) ~ 10 yıl önce
Şirket politikalarınız gereği hali hazırda kıt kanaat geçinen şirket çalışanlarının maaşlarında bir indirime giderek aslında bu konuda önlemler alabilirsiniz.Şirket Politikanızı ne kadar değiştirirseniz değiştirin, nekadar kararlı olursanız olun petrol fiyatlarını indiremiyorsunuz o halde şirket gücünüz vasıtasıyla halen elinizde personel olduğunuda varsayarsak personel ücretlerini indirin.Ama bilginiz olsun farklı arayışlarada girin.Yakında ücretini indirebileceğiniz personel kalmazsa elinizde düşük ücrete kendiniz gidersiniz uçuşlarınıza.Nede olsa sadece çay kahve veriyor kabin görevlileri.İşadamıda olsanız çay kahve yapma yeteneğiniz vardır muhakkak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ibo San ~ 10 yıl önce
Mevcut durumda, dolarin düsüsk olmasi bir avantajdir. Dolar düstü diye pertrol artmiyor, ticaret kurula, arz/talep meselesidir. Gelismekte olan hindistan ve çin gibi ülkeler, çok yüksek miktarda enerji talebi talep etmekte ve satin almaktadir. Üretim azalmis degil, enerji sektöründeki talep artmakta. Bu nedenle ücretler düskeyecek olup, artmaya devam edecektir. Havacilik sektörünü, dolayli yollardan tüketicileride çok etkilemekte ve etkilemeye devam edecektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
remo ~ 10 yıl önce
Dolar sürekli değer kaybediyor tabiki petrol fiyatları 150 doları görür. Artık petrol'ün altın yada daha sağlam bir para birimi ile ilişkilendirilme zamanı geldi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000