26 Kasım 2010, Cuma 13:17:21

BU KADAR GAZ VERİLİR Mİ?

Atatürk Havalimanı'nda Batı-4 olarak bilinen Genel Havacılık apronunda inanılmaz bir olay yaşandı.
  • yazdığına bakarmısın; "beğenmemeye cesaret gösterdiğiniz" diye başlamışsın söze. sence sizi beğenmemek bile cesaret işi. bukadar kibirli davranma lütfen. arkadaşımın söylediği gibi tuvaletci olmasa o üstün yeteneklerinle uçakta ihtiyaç giderebileceğin biyer bulabilicekmisin??? arkanda senin için çalışan insanları unutma lütfen
  • bu görüntüden uzak birçok değerli kaptanımızı bundan tenzih ederim ama genellemeye bakarsanız üzülerek söylüyorum ama sushi siz uçmam diyenler çoğunlukta maalesef. umarım bu sushi olayını hatırlamış ve bana hak vermişsinizdir. bu olayda kaptanın bir suçu olduğuna inanmıyorum.
  • arkadaşım çok doğru söylemişsin. bu öz eleştiri hepimiz için lazım. ne pilot ne hostes nede teknisyen şunu asla unutmamalı bu bir ekip oyunudur. o uçağın içine istediğiniz kalitede pilot ve hostes sokun, istediğiniz kalitede bakım yapın, yakıtcı olmazsa uçamazsın, bagajı yükleyen olmazsa uçamazsın, tuvaleti çeken olmazsa uçamazsın, harekatcı olmazsa uçamazsın. sana katıldığım diğer konu ise pilotların bukadar eleştiriye maaruz kalmalarının sebebi yarattıkları sevimsiz görüntüdür.
  • ben burada pılot arkadasları suclamıyorum elestırmıyorum ama bırsey dıkkatımı cekıyor cogu kımse pılotlara yonelık cephe almıs sebebı ne olabılır. bence pılotlar empatı ve oz elestırı ile olayı dusunsunler.ben ucurmasam ucamazsın dıye bır mantık yok . onu soylıyeyım .o zaman benım cok sey soyleme hakkım dogar .
Borajet'e ait Global Express tipi TC-YAA kuyruk tescilli bir iş jeti manevra yaptığı sırada motora fazla güç verilmesi sonucu, havaalanını çevreleyen tel örgüler yıkıldı.
 
Yıkılan tel örgüler, terminalin dış tarafında park halinde bulunan 4 aracın üzerine devrildi. Kaza sonrası araçların bir kısmı hasar aldı.
 
AIRPORTHABER YAŞANAN OLAY SONRASI ORADAYDI...2008 yılında Bombardier ile yaptığı anlaşmanın ardından Borajet filosuna katılan Global Express XRS tipi VIP uçağın karıştığı olayda suçlu pilot muydu, yoksa yıkılan çitleri yaptıran DHMİ mi?
 
Atatürk Havalimanı’ndan yurtdışı uçuşa gitmek için hazırlanan Borajet filosundaki Global Express XRS tipi uçağın motorundan çıkan gücün, havaalanını çevreleyen tel örgüleri yıkması ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılırken, olayda kimin ihmali olduğu merak ediliyor.
 
Atatürk Havalimanı Batı-4 Apronu’nda bulunan ve sivil alandan giriş-çıkışları engelleyen çitleri deviren uçağın pilotunun gereğinden fazla motora güç vermesi olayın asıl sebebi olarak ortaya çıkarken, pilotun ne kadarlık güç verdiği ise bilinmiyor.
 
AirportHaber Başyazarı ve UTED Onursal Başkanı Sefa İnan, motora bu kadar takatın ancak engine run up area (Motora takat verme alanı) adlı bölüm içerisinde ve özel önlemler alındıktan sonra verilebileceğini kaydetti.
 
Motordan çıkan güç sonrası yıkılan tel örgülerin ise bir süre önce DHMİ’nin ihale ettiği bir firma tarafından yapıldığı ancak yeterince dayanıklı yapılmadığı için motor gücüne direnç gösteremediği de öne sürüldü. Birkaç gün süren şiddetli lodos sırasında da, tel örgülerin bağlantı noktalarının oldukça yıpranmış olduğu öne sürüldü.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İŞ JETİ
Borajet’in iki yıl önce sipariş ettiği Global Express XRS tipi uçak, Başbakanlık ile Genelkurmay Başkanlığı filosundaki veTurgay Ciner’e ait Gulfstream 550 tipi uçakla birlikte Türkiye’de bulunan özel jetlerin en büyüğü olarak biliniyor. Yaklaşık 60 milyon dolar değerindeki uçak, aralıksız  8 bin 500 kilometre uçabiliyor. Çift motora sahip Global Express, 15.000 metre yüksekliğe ve 950 km hıza ulaşabiliyor. 44.4 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip olan uçak uçuş esnasında 65.6 kN motor gücü üretiyor. Uçağın uçağın taksiye hazırlandığı sırada motorlara ne kadarlık güç verildiği ise bilinmiyor.
BU KADAR GAZ VERİLİR Mİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (38)

Misafir ~ 7 yıl önce
yazdığına bakarmısın; "beğenmemeye cesaret gösterdiğiniz" diye başlamışsın söze. sence sizi beğenmemek bile cesaret işi. bukadar kibirli davranma lütfen. arkadaşımın söylediği gibi tuvaletci olmasa o üstün yeteneklerinle uçakta ihtiyaç giderebileceğin biyer bulabilicekmisin??? arkanda senin için çalışan insanları unutma lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
bu görüntüden uzak birçok değerli kaptanımızı bundan tenzih ederim ama genellemeye bakarsanız üzülerek söylüyorum ama sushi siz uçmam diyenler çoğunlukta maalesef. umarım bu sushi olayını hatırlamış ve bana hak vermişsinizdir. bu olayda kaptanın bir suçu olduğuna inanmıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
arkadaşım çok doğru söylemişsin. bu öz eleştiri hepimiz için lazım. ne pilot ne hostes nede teknisyen şunu asla unutmamalı bu bir ekip oyunudur. o uçağın içine istediğiniz kalitede pilot ve hostes sokun, istediğiniz kalitede bakım yapın, yakıtcı olmazsa uçamazsın, bagajı yükleyen olmazsa uçamazsın, tuvaleti çeken olmazsa uçamazsın, harekatcı olmazsa uçamazsın. sana katıldığım diğer konu ise pilotların bukadar eleştiriye maaruz kalmalarının sebebi yarattıkları sevimsiz görüntüdür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ben burada pılot arkadasları suclamıyorum elestırmıyorum ama bırsey dıkkatımı cekıyor cogu kımse pılotlara yonelık cephe almıs sebebı ne olabılır. bence pılotlar empatı ve oz elestırı ile olayı dusunsunler.ben ucurmasam ucamazsın dıye bır mantık yok . onu soylıyeyım .o zaman benım cok sey soyleme hakkım dogar .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000