10 Temmuz 2015, Cuma 12:37:57

Borajet uçağına kuş çarptı

Borajet’in Sabiha Gökçen-Edremit seferini yapan uçağına iniş sırasında kuş çarptı.
  • Marmara, Karadeniz özellikle göçmen kuşların yol güzergahı. Büyük kuşların (Leylek, martı, kaz gibi) uçaklara ciddi hasarlar verdiği bilinmekte. Hele bir de sürüye denk gelirseniz işte o zaman başınız ciddi belada demektir. Uçağı düşürür mü? Elbette düşürür. Ne yapmak lazım konusuna gelince, av sezonu açmayacaksınız elbette. Hava alanlarının etrafındaki dereleri ıslah edecek, sinek böcek oluşumuna engel olacaksınız ki, bunlarla beslenen kurbağalar çoğalmayacak, bunlarla beslenen kuşlar gelmeyecek. Meydanların etrafını çöpten arındıracaksınız ki o kuşlar uçaklarla burun buruna gelme ve sizin de canınızı tehlikeye atma pahasına buradan beslenmeyecekler. Bir sürü teknik kullanılarak o kuşları da bölgeden uzak tutabilir, ve hatta dahasına kafanızı yorarsanız, meydanlarınızı bu kuşların yaşam alanlarının olduğu yerlere kurmayabilirsiniz. Yani sonuçları kelimenin tam anlamı ile insanoğlunun anasını ağlatır. Kuşun anasının umursayacağını hiç sanmam. Kuştan çok kendiniz için endişelenseniz?
  • Dilimize kuş çarpması olarak geçen bu olay (-ki sınıflandırması Uçuş Emniyet olayıdır) ciddiye alınması gereken bir durumdur. Aklına getiremeyenler için 15.01.2009 tarihinde Hudson nehrine acil iniş yapan Airbus' ı hatırlatalım, bu olaylar bazen çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Kuşun mu uçağa, uçağın mı kuşa çarptığı gibi gayrı ciddi eleştirileri bir yana bırakıp, 2009 daki gibi bir olayın başımıza gelmesinden önce ne gibi önlemler almak gerektiğine bakmak gerekir. Çanakkale, Edremit gibi meydanların etrafında denize yakınlıktan dolayı özellikle martılar bol miktarda var. Yağmurun hemen sonrasında piste çıkan kurbağalar, salyangozlar ve zaman zaman da ısınma ihtiyacı için bu kuşlar pist üzerinde birikiyorlar. Bu ucuz atlatılan bir olay. Muhtemelen kuşun parçalarının uçağın motoruna da girmiş olması söz konusu. Elbette ciddi inceleme gerektirir. Uçtuğunuz uçağın kumanda ve flap aralarına kemik parçalarının sıkışmasını, kumandaları işlevsiz kılmalarını emin olun istemezsiniz.
  • çok mu işsizsiniz yorum yapan arkadaşlar:)
  • Uçağın motoruna kuş carparsa yaşama imkanı yüzde 95

Borajet’in Sabiha Gökçen-Edremit seferini yapan uçağına iniş sırasında kuş çarptı.

Borajet’in Sabiha Gökçen-Edremit seferini yapan uçağına Kocaseyit Havalimanı’na inişi sırasında kuş çarptı.
Freebird Havayolları’ndan kiralanan uçağın sol motorunda ve kanat kısmında çarpmı sonrası ciddi bir hasar oluşmadı ancak kuşlara ait izler duruyordu.

©AirportHaber

İşte o uçak:

Borajet uçağına kuş çarptı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Bird Strike-2 ~ 3 yıl önce
Marmara, Karadeniz özellikle göçmen kuşların yol güzergahı. Büyük kuşların (Leylek, martı, kaz gibi) uçaklara ciddi hasarlar verdiği bilinmekte. Hele bir de sürüye denk gelirseniz işte o zaman başınız ciddi belada demektir. Uçağı düşürür mü? Elbette düşürür. Ne yapmak lazım konusuna gelince, av sezonu açmayacaksınız elbette. Hava alanlarının etrafındaki dereleri ıslah edecek, sinek böcek oluşumuna engel olacaksınız ki, bunlarla beslenen kurbağalar çoğalmayacak, bunlarla beslenen kuşlar gelmeyecek. Meydanların etrafını çöpten arındıracaksınız ki o kuşlar uçaklarla burun buruna gelme ve sizin de canınızı tehlikeye atma pahasına buradan beslenmeyecekler. Bir sürü teknik kullanılarak o kuşları da bölgeden uzak tutabilir, ve hatta dahasına kafanızı yorarsanız, meydanlarınızı bu kuşların yaşam alanlarının olduğu yerlere kurmayabilirsiniz. Yani sonuçları kelimenin tam anlamı ile insanoğlunun anasını ağlatır. Kuşun anasının umursayacağını hiç sanmam. Kuştan çok kendiniz için endişelenseniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bird Strike-1 ~ 3 yıl önce
Dilimize kuş çarpması olarak geçen bu olay (-ki sınıflandırması Uçuş Emniyet olayıdır) ciddiye alınması gereken bir durumdur. Aklına getiremeyenler için 15.01.2009 tarihinde Hudson nehrine acil iniş yapan Airbus' ı hatırlatalım, bu olaylar bazen çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Kuşun mu uçağa, uçağın mı kuşa çarptığı gibi gayrı ciddi eleştirileri bir yana bırakıp, 2009 daki gibi bir olayın başımıza gelmesinden önce ne gibi önlemler almak gerektiğine bakmak gerekir. Çanakkale, Edremit gibi meydanların etrafında denize yakınlıktan dolayı özellikle martılar bol miktarda var. Yağmurun hemen sonrasında piste çıkan kurbağalar, salyangozlar ve zaman zaman da ısınma ihtiyacı için bu kuşlar pist üzerinde birikiyorlar. Bu ucuz atlatılan bir olay. Muhtemelen kuşun parçalarının uçağın motoruna da girmiş olması söz konusu. Elbette ciddi inceleme gerektirir. Uçtuğunuz uçağın kumanda ve flap aralarına kemik parçalarının sıkışmasını, kumandaları işlevsiz kılmalarını emin olun istemezsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
memure ~ 3 yıl önce
çok mu işsizsiniz yorum yapan arkadaşlar:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Uçağın motoruna kuş carparsa yaşama imkanı yüzde 95

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hangisinin ~ 3 yıl önce
Bu oran kuş için mi, motor için mi? onu da yazsaydın.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000