19 Ocak 2010, Salı 11:16:38

BORAJET UÇAĞINA KAVUŞUYOR

Türkiye’nin pervaneli uçaklarla tanışmasına çok az bir süre kaldı. Borajet ATR-72 tipi ilk uçağını ne zaman İstanbul’a getiriyor?
  • ben de Tarom havayollarına air Atr42 ye binmiştim ve çoook rahat bir uçuş geçirmiştim. Eğer ki vücut ölçülerinizde fazlalık yoksa bu uçağa rahatça binebilirsiniz. Yeni uçakların kazasız belasız uçuş yapması dileğiyle...
  • yorumlardaki bir hatayı düzeltmek isterim cezayir - italya arasında düşen uçak teknik arıza yüzünden düşmedi, 42 nin yakıt göstergesinin teknik bakımda bu modele takılması, uçağa yakıt ikmali yapılmamış olmasına rağmen kaptana yakıt yüklendiğnin rapor edilmesi,kaptanının bu kontrolü yapmamış olmasından kaynaklanmıştır.UÇAK SAĞLAMDI.
  • milli bayrak taşıyıcısına 3 ATR daha geliyor, borajet bu 3 uçakla ne yapacak ki en rahatı TK ya lease verecek, TK da yıllardır hem duyduğumuz ama bir türlü fırsat bulamadığı pervaneli uçaklarla riskli düşündüğü meydanlara uçma şansı yakalayacak TK olmazsa bunu diğerleri deneyecek atlas veta onur, tailwind, saga geldi ne oldu ? bu bahane ile yıllardır konuşulan ama hiç yapılmayan konu denenecek, HAYIRLI OLSUN...
  • Bir kaç kere Bükreş'e Tarom'un ATR'si ile gitmiştim anam ağladı. Cam tarafında oturuyorsanız bir felaket, ayağınızı koyacak yer bulamıyorsunuz. Türk insanı kolay kolay bu uçağa binmez, söyleyeyim. Bence Peker kardeşler inşaat işine girseydi daha iyi olurdu, o işte çok para var.

Türkiye’de alışık olmadığımız pervaneli uçaklarla çapraz uçuşlar yapmak üzere yola koyulan Borajet, yıl sonunda getireceğini açıkladığı ATR-72/500 tipi uçaklardan ilkini gecikmeli de olsa İstanbul’a getiriyor.

Üç adet ATR-72 tipi uçakla bölgesel hava taşımacılığı yapacak olan Borajet’in  ATR-72/500 tipi ilk uçağı geliyor.

İtalyan milli havayolu şirketi Alitalia’dan alınan ATR-72/500 tipi pervaneli uçakların bakımları Almanya’nın Köln kentinde yapılıyor. Bakımı tamamlanan ilk uçak 21 Ocak Perşembe ya da 22 Ocak Cuma günü İstanbul’da olacak. Diğer iki uçağın ise ilk uçağın gelişinden ya 3-4 gün ya da 1 hafta ara ile gelecekleri belirtildi.

Öte yandan AirportHaber'in edindiği bilgilere göre; Borajet'in ilk hangi ile uçacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Kingfisher Red, Jet Airways, Fedex Express, Transasia ve Olimpic Havayolları gibi şirketlerinin kullandığı ATR72-500 tipi uçağın teknik özellikleri:

Uçuş ekibi:  2 pilot, iki kabin memuru
Kapasite: 62-74 
Yüklü ağırlık: 22,670 kg 
Boş ağırlık: 7,850 kg 
Maksimum Kalkış Ağırlığı: 22,500 kg 
Motor: 2× Pratt & Whitney Canada PW127M turboprop, 1,846 kW (2,475 hp) 
Hız: 507 km/h 
Menzil: 1,650 km 
İrtifa: 7.620 m

ATR-72-500

©AirportHaber.com

BORAJET UÇAĞINA KAVUŞUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 8 yıl önce
ben de Tarom havayollarına air Atr42 ye binmiştim ve çoook rahat bir uçuş geçirmiştim. Eğer ki vücut ölçülerinizde fazlalık yoksa bu uçağa rahatça binebilirsiniz. Yeni uçakların kazasız belasız uçuş yapması dileğiyle...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
yorumlardaki bir hatayı düzeltmek isterim cezayir - italya arasında düşen uçak teknik arıza yüzünden düşmedi, 42 nin yakıt göstergesinin teknik bakımda bu modele takılması, uçağa yakıt ikmali yapılmamış olmasına rağmen kaptana yakıt yüklendiğnin rapor edilmesi,kaptanının bu kontrolü yapmamış olmasından kaynaklanmıştır.UÇAK SAĞLAMDI.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
milli bayrak taşıyıcısına 3 ATR daha geliyor, borajet bu 3 uçakla ne yapacak ki en rahatı TK ya lease verecek, TK da yıllardır hem duyduğumuz ama bir türlü fırsat bulamadığı pervaneli uçaklarla riskli düşündüğü meydanlara uçma şansı yakalayacak TK olmazsa bunu diğerleri deneyecek atlas veta onur, tailwind, saga geldi ne oldu ? bu bahane ile yıllardır konuşulan ama hiç yapılmayan konu denenecek, HAYIRLI OLSUN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Bir kaç kere Bükreş'e Tarom'un ATR'si ile gitmiştim anam ağladı. Cam tarafında oturuyorsanız bir felaket, ayağınızı koyacak yer bulamıyorsunuz. Türk insanı kolay kolay bu uçağa binmez, söyleyeyim. Bence Peker kardeşler inşaat işine girseydi daha iyi olurdu, o işte çok para var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000